سقط-1

سقط خود به خود شایع ترین عارضه بارداری است که استرس و نگرانی شدیدی را بر زن وشوهر تحمیل میکند.به طور عادی سقط به از دست رفتن محصولات حاملگی زیر 20 هفته اطلاق میشود. از زمانی که قلب جنین در سونوگرافی دیده میشود ،امکان سقط بسیار کاهش می یابد( یعنی تنها حدود 3% جنین های زنده سقط میشوند).پس دیدن جنین زنده در سونو میتواند برای مادر بسیار اطمینان بخش باشد.
آیا اگر سقط برای اولین بار در خانمی رخ دهد نیاز به بررسی وجود دارد؟درواقع درخانمی که از هر جهت سالم است ، به ویژه در رحم های بدون فیبروم یا پولیپ ویا بدون مشکلات آناتومیک خاص مثل رحم دو شاخ یا نقایص دهانه رحم،و در خانمی که سابقه بیماری خاصی مثل دیابت،مشکلات تیروئید یا عفونتهای رحمی ندارد یک بار سقط نیاز به بررسی های پیچیده و پرهزینه ندارد.از همین جا میتوان نتیجه گرفت که لازم است هر خانمی که مایل به بارداری است حتما” یک بار مورد معاینه داخلی قرار گرفته و سونوگرافی نرمال نیز داشته باشد و تستهای اولیه مربوط به کم خونی،تیروئید و قند خون ناشتا نیز در وی نیز سالم باشند تا خطر سقط ونیز مشکلات جنینی به حداقل برسند. فرستادن محصول سقط به پاتولوژی تنها باعث اطمینان از عدم وجود مول(بچه خورک) بوده و نقشی در تعیین علت سقط ندارد.
به دلایل علمی و هزینه ها ی بالا تنها در زوجین دارای سه سقط متوالی یا بیشتر بررسی های خاص تشخیصی انجام میشود.البته گاهی بسته به اصرار والدین و نگرانی آنها این بررسی ها را پس از دو بار سقط متوالی نیز شروع میکنیم.آنچه بطور استاندارد باید حتما” چک شود شرح حال کامل ،آزمایش ژنتیکی والدین(آنالیز کاریوتایپ)،تست خون جهت نقایص انعقادی در صورت وجود شرح حال مثبت،هیستروسکپی یا هیستروسالپنگوگرافی(عکس رنگی رحم)،برای تشخیص اختلالات آناتومیکی احتمالی رحم،تست غدد منجمله تیروئید و دیابت،تست اختلالات ایمنولوژیک،و بالاخره چک وجود عفونت رحمی میباشد. تنها آزمون لازم برای شوهر همان کاریوتایپ خون است.
الکل و سیگار هر دو افزایش سقط می دهند.جالب است بدانیم مصرف الکل و سیگار در مرد نیز بدلیل افزایش خشونت در منزل و بدرفتاری با زن،باعث افزایش سقط در خانم میشود.مصرف زیاد قهوه و شکلات،چاقی،استرس زیاد محیط کار، و استفاده از داروهای ضد التهاب مثل بروفن و مفنامیک اسید در ابتدای بارداری ،همگی با سقط مرتبط هستند.ارزیابی آنتی بادی های ضد سرخک و سرخجه و سیتومگال و…که متاسفانه بسیار زیاد هم در نسخه ها نوشته میشود همگی در تشخیص علت سقط بی فایده و بی ارزش بوده و تنها بار مالی زیادی را بر بیمار تحمیل می کنند.
آیا پس ازتمام بررسی های فوق میتوان برای خانمی با سقط های مکرر اقدام خاصی انجام داد؟آیا دارو یا روشی برای جلوگیری از سقط مکرر وجود دارد؟به این سوالات در مقاله آینده پاسخ میگوییم.

۹۳/۰۹/۰۳

۰۷:۰۶

Last updated on


به اشتراک بگذارید: