سرطان های زنانه‌ قابل پیشگیری


سرطان های زنانه‌ قابل پیشگیری

 سرطان سینه:

سالانه بیش از ۱۰ هزار نفر مبتلا به سرطان پستان در کشور شناسایی می‌شوند.
بهترین تست غربالگری سرطان پستان برای کاهش مرگ و میر ناشی از این بیماری ماموگرافی است

روش دیگر که بیمار ممکن است متوجه توده شود، معاینه توسط پزشک یا خود بیمار است که معمولا بهترین زمان برای این معاینه یک هفته بعد از شروع عادت ماهانه است و خانم‌های یائسه هم باید زمان مشخصی از ماه رو برای این کار معین کنند.

انجام MRI می‌تواند برای خانم‌های جوان با ریسک بسیار بالا مناسب باشد؛ یعنی خانم‌هایی که سابقه فامیلی بسیار قوی دارند یا ژن سرطان پستان را دارند، ممکن است از MRI سود ببرند.

 سرطان سرویکس یا دهانه رحم:

در حال حاضر ۲۵ تا ۳۰ میلیون نفر زن بالای ۱۵ سال در کشور در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار دارند.

دو روش برای غربالگری سرطان سرویکس وجود دارد: پاپ اسمیر و تست HPV. نکته مهمی که باید بدانیم، این است که مهم‌ترین ریسک سرطان سرویکس عفونت با ویروس HPV یا پاپیلوما ویروس انسانی است.

سرطان تخمدان:

افزایش سن، داشتن سابقه ابتلا در یک یا چند نفر از اعضای خانواده، داشتن ژن مبتلا به سرطان تخمدان، نداشتن سابقه حاملگی و داشتن اضافه وزن، همگی از جمله ریسک فاکتورهای سرطان تخمدان محسوب می‌شوند.

غربالگری سرطان تخمدان در خانم‌هایی که در معرض ریسک بالاتری از این سرطان قرار دارند، به صورت کنترل تومور مارکر CA-125 و سونوگرافی رحم و ضمائم انجام می‌شود و صرفا برای همین دسته از خانم‌ها توصیه می‌شود.

♦️ سرطان رحم:

سرطان رحم در سنین بعد از یائسگی در خانم‌ها شایع است و علامت آن خونریزی در سنین بعد از یائسگی است
در حال حاضر هیچ غربالگری استانداردی در خانم‌های بدون علامت وجود ندارد که بتواند نقشی در کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان رحم داشته باشد.

در صورت بروز شک ابتلا به این سرطان، سونوگرافی واژینال و در مرحله بعد، بیوپسی و تکه‌برداری از رحم برای بیماران توصیه می‌شود.

    18/12/24

    12:31


    بروزرسانی در


    به اشتراک بگذارید