سرخجه ، سرویسیت


سرخجه ، سرویسیت
سرخجه: بسیاری از بزرگسالان بدلیل واکسیناسیون “اوریون، سرخک، سرخجه” درکودکی، نسبت به سرخجه ایمن هستند.متاسفانه سرخجه بر عکس سرخک – که همچنان که در مبحث قبل عنوان کردیم، تظاهرات جنینی آن زیاد نبود- یک تراتوژن عمده است. به عبارتی سرخجه در صورت بروز در سه ماهه اول حاملگی باعث نقایص جنینی شدید می شود. اغلب در انتهای زمستان و اوایل بهار بروز می کند .علائم آن در مادرعفونت تبدار خفیف است که بثورات آن از صورت آغاز و به تنه و اندامها گسترش می یابد. دردهای مفصلی و بزرگ شدن غدد لنفاوی سر و گردن و قرمزی چشم ها نیز از جمله علائم آن هستند. ویروس از یک هفته قبل از بروز علائم تا 5-7 روز پس از زدن بثورات، مسری است و از راه ترشحات دهان و بینی منتقل می شود. متاسفانه80% مادرانی که در سه ماهه اول حاملگی مبتلا به سرخجه شده باشند، دچار درجاتی از ناهنجاری جنینی می شوند، شامل آب مروارید و آب سیاه در چشم جنین، بیماری قلبی جنین، کوچک ماندن جمجمه، عقب ماندگی ذهنی، بثورات پوستی، بزرگی کبد و طحال و زردی، بیماری در استخوان و کری (شایع ترین). نوزاد آلوده شده نیز تا ماهها دفع کننده ویروس است و می تواند سایر نوزادان و بزرگسالان را مبتلا کند. متاسفانه یک سوم نوزادانی که در بدو تولد بی علامت باشند نیز در دهه دوم یا سوم زندگی دچار عفونت منتشر مغزی و دیابت می شوند.
اگر در خانمی باردار و مشکوک به سرخجه، آنتی بادی نوع جی با تمایل بالا* شناسایی شود ، عونت اخیر رد می شود و مادر مبتلا نیست. در خانمی که مطمئن است در کودکی سرخجه گرفته و یا اینکه واکسیناسیون سرمی وی کامل بوده است، حتی در صورت بروز عفونت در اپیدمی های شدید، باز هم جای نگرانی برای جنین وجود ندارد و تا کنون موردی از ناهنجاری جنین در چنین افرادی دیده نشده است. اجبار اکید به واکسیناسیون سرخجه در کودکی جزو برنامه رسمی مبارزه با سرخجه در ایران است. تمام پرسنل بیمارستانی که در آن بیمار مبتلا به سرخجه بستری باشد و مصون نباشند باید واکسینه شوند.واکسن سرخجه در طی حاملگی ممنوع است، اما اگر به اشتباه تزریق شد دلیلی برای سقط جنین نمی باشد زیرا تا کنون موردی از ناهنجاری جنین بر اثر واکسن گزارش نشده است. خانمی که واکسن سرخجه زده است باید تا یک ماه از حاملگی خودداری نماید.
زخم دهانه رحم(سرویسیت): شاید این کلمه برای اغلب خانمها آشنا باشد. بسیار هستند زنانی که در دوره ای از عمر خود دچار زخم دهانه رحم شده باشند و متاسفانه تحت درمانهای غلط شامل برداشتن زخم، سوزاندن یا یخ گذاری قرار گرفته اند بدون آنکه درمان صحیح دارویی برای خانم و همسر وی انجام شده باشد. در همین جا لازم است عنوان کنیم که درمان صحیح زخم دهانه رحم، درمان توام خانم و همسر وی با دو آنتی بیوتیک موثر بر گنوره و کلامیدیا یعنی سفیکسیم و آزیترومایسین است که یکجا داده می شود و درمان خانم برای باکتریال واژینوز همراه آن نیز با پماد واژینال کلیندامایسین یا مترونیدازول یا مترونیدازول خوراکی صورت می گیرد. پس هیچ دلیلی ندارد که مثلا” به شوهر بیمار، مترونیدازول داده شود! همچنین هرگز نباید بدون این درمان کامل و دو نفره و مهلت دادن کافی برای بهبود زخم ، اقدام به یخ گذاری کرد زیرا هیچ کمکی به بهبود بیماری نمی کند.خانمی که دچار زخم دهانه رحم است به دلیل وجود میکرب گنوکوک، در صورت حاملگی با خطر سقط و عفونت پس از سقط قرار دارد. همچنین فرزند وی در صورت زایمان طبیعی، بدلیل عفونت کلامیدیا، در معرض خطر عفونت چشمی و عفونت ریه قرار می گیرد. نیز باکتریال واژینوز باعث ایجاد زایمان زودرس می شود. خانمها لازم است تا پس از تشخیص زخم دهانه رحم در آنان، از انجام اقداماتی مثل یخ گذاری یا برداشتن زخم! که متاسفانه توسط تعداد زیادی از افراد سودجو تجویز می شود، خودداری کنند و بدانند که قطعا” قدم اول از بین بردن خود عامل میکربی توسط درمان دو نفره زن و شوهر می باشد

۹۳/۰۸/۲۱

۱۵:۴۰


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید