زگیل تناسلی در مردان و هر آنچه درباره کنترل آن باید بدانید


خوشبختانه امروزه روش های رعایت بهداشت جنسی، جهت مقابله و پیشگیری از بیماریهایی مثل ایدز و هپاتیت کاملا شناخته شده و رعایت می شود اما با اینحال بیماریهایی مثل زگیل تناسلی، با استفاده از کاندوم قابل پیشگیری نیست و چنانچه محل آلوده به ویروس، توسط کاندوم پوشیده نباشد، میتواند علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در سایر بافت ها و یا انتقال آن به بدن شریک جنسی بیمار شود.

هرچند شیوع بیماری زگیل تناسلی در بانوان بیشتر است ولی با توجه به اینکه ابتلا به این بیماری در مردان نیز به صورت روز افزون در حال گسترش است، بر آن شدیم که یک مقاله جامع و کامل در مورد علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در مردان و راه های درمان و کنترل آن تهیه کنیم.

چه زمانی متوجه می شویم که به زگیل تناسلی مردانه مبتلا شدیم؟

علائم این بیماری تا حدودی شبیه به آنفولانزا می باشد، ایجاد زگیل در ناحیه تناسلی(شبیه به خال های گوشتی رنگ پریده اطراف مقعد، روی آلت تناسلی و کشاله ران) و یا اطراف دهان علامت کلیدی این بیماری است، معمولا پس از ۴ هفته تا دوسال پس از آلوده شدن فرد،  ضایعات پوستی نمود پیدا می کنند، حتی احتمال دارد که ضایعات پوستی ایجاد نگردد و یا قابل رویت نباشد.

پس از ابتلا به ویروس، تزریق واکسن فایده ای ندارد و توصیه نمی شود. با توجه به اینکه تشخیص زودرس بیماری به درمان سریع و موثر کمک می کند، چنانچه پس از رابطه جنسی، متوجه هر گونه بیماری مقاربتی  شامل زگیل تناسلی شدید، حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در مردان چیست؟

عامل این بیماری ویروس HPV می باشد که ایجاد عفونت می کند. این ویروس از طریق تماس پوست و هر نوع تماس جنسی، رابطه جنسی مقعدی(مایع منی)، ارتباط جنسی دهانی(بزاق) منتقل می شود.

تنها در موارد معدودی، امکان انتقال این بیماری از مادر بیمار به نوزاد طی زایمان وجود دارد که به نوع زایمان سزارین یا طبیعی بستگی ندارد. به مردانی که در روابط جنسی با همجنس، نقش پذیرنده دخول را دارند، توصیه میشود تست پاپ مقعدی را انجام دهند. وجود بیماری های نقص ایمنی و HIV، احتمال ابتلا به زگیل تناسلی را بالا می برد.

پیشگیری از زگیل جنسی در مردان

از زگیل تناسلی چطور پیشگیری کنیم؟

مصرف فولات و ویتامین B12 به مقاومت علیه ویروس زگیل تناسلی کمک میکند، در صورتیکه قبلا از واکسن سرواریکس( فقط برای بانوان جهت جلوگیری از ابتلا به سرطان رحم استفاده می شد و فقط در برابر ویروس رده ۱۶ و ۱۸ که منجر به سرطان رحم می شود محافظت میکند)، گارداسیل و یا گارداسیل ۹ استفاده نکرده باشید، تنها با ممانعت از تماس پوستی با فرد مبتلا می توان از زگیل تناسلی پیشگیری کرد، چنانچه شریک جنسی شما به زگیل تناسلی مبتلا شده است، تا زمان درمان کامل از رابطه جنسی پرهیز کنید.

همواره داشتن شریک جنسی یکتا، رعایت موارد بهداشتی و رابطه محافظت شده با کاندوم، تا حدود زیادی از ایجاد و انتقال بیماریهای مقاربتی جلوگیری می کند ولی دقت کنید که جاهایی که با کاندوم پوشیده نشده باشد همچنان میتواند ویروس را منتقل کند.

کدام ضایعات پوستی در نواحی تناسلی مردان، زگیل تناسلی هستند؟

در مردان، ضایعات خوشه ای و گل کلم شکل و یا برامدگی های روی آلت تناسلی که گاها زبر و خشن و گاهی نرم به رنگ طبیعی پوست و یا کمی روشن تر یا تیره تر هستند را شامل می شود، زگیل تناسلی مردانه در برخی موارد ایجاد درد، سوزش و یا خونریزی می کند و در سایر موارد علامتی ندارد.

کادر درمانی و پزشکان، از طریق مشاهده می توانند زگیل های تناسلی را تشخیص دهند ولی تست ها و آزمایش های پاپ اسمیر در بانوان، و تست های پاپ مقعدی و بیوپسی ضایعات می تواند (در مردان و زنان) در شناسایی نوع ویروس HPV موثر باشد.

 

راه های درمان زگیل تناسلی در مردان چیست؟

با توجه به محل و نوع زگیل ها، یکی از روش های زیر توصیه می شود:

چنانچه به نوع خفیف ویروس HPV مبتلا شده اید، می توانید از کرم ایمی‌کیمود و اسید تری کلرواستیک اسید، پودوفیلین و پودوفیلوکس به صورت موضعی استفاده نمایید. طول درمان با این داروها معمولا طولانی بوده و بعضا درد و عوارض پوستی دارد؛ همچنین اثربخشی داروهای موضعی، نسبت به روش های بعدی کمتر می باشد.

روش های دیگر شامل: لیزر درمانی، کربن دی‌اکسید، سرمادرمانی با نیتروژن مایع(کرایو تراپی)، اینترفرون آلفا، و فوتودینامیک تراپی با آمینولولونیک اسید می باشد.

لیزر موثرترین روش بوده و احتمال عود مجدد ضایعات در آن کمتر است. کرایوتراپی درد ندارد و طی یک جلسه کوتاه درمانی، تمام ضایعات را از روی پوست شما رفع میکند.

مردان واکسن زگیل تناسلی رادر چه سنی تزریق کنند؟

توصیه می شود واکسن گارداسیل قبل از اولین فعالیت جنسی تزریق شود، از نظر سنی برای مناطقی که سن شروع فعالیت جنسی پایین باشد، بعد از ۹ سالگی در دختران و پسران قابل تزریق است. در مردان تنها واکسن ۴ ویروسی گارداسیل، تزریق می گردد. بهتر است تا قبل از سن ۱۲ سالگی دوره ی تزریق واکسن تکمیل گردد ولی چنانچه تزریق انجام نشده باشد و یا طول دوره واکسیناسیون تکمیل نشده باشد، لازم است که تا سن ۲۶ سالگی واکسیناسیون انجام شود.

از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی

در صورت از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی باید درمان را ادامه دهیم؟

معمولا زگیل تناسلی اگر، از انواع نادر که منجر به سرطان می شود، نباشد تهدیدی برای زندگی بیمار نیست و عموما پس از  ۱۸ تا ۲۴ ماه خود به خود از بین می رود یا به حدی ضعیف می شود که بر بدن تاثیر زیادی ندارد، حتی ممکن است ضایعات آنقدر کوچک باشد که در زمان عود هم متوجه آنها نشوید، ولی حتی از بین رفتن زگیل ها نشانه بهبودی و از بین رفتن ویروس نیست و شما همچنان ناقل این ویروس می باشید.

برای درمان زگیل تناسلی مردان به چه کسی مراجعه کنیم؟

در صورتی که زگیل ها روی پوست شما دیده می شود، در مورد تشخیص بیماری، پزشک عمومی هم میتواند ابتلای شما به زگیل تناسلی را تشخیص دهد، ولی در مورد درمان زگیل تناسلی مردان حتما لازم است که نزد پزشک متخصص اورولوژی و یا متخصص پوست معاینه و درمان را شروع کنید که ضمن درمان موثر، دچار آسیب به سایر بافت ها و یا دستگاه دفع ادرار و کلیه ها نشوید.

در صورت از بین رفتن خودبخودی زگیل تناسلی، باز هم مراجعه به متخصص ضروری است. اگر در شهری هستید که به بیمارستان و یا مطب یک اورولوژیست خوب دسترسی ندارید،، می توانید با یک اورولوژیست از تهران به صورت غیر مستقیم و از راه دور مشورت کنید.

زگیل تناسلی مردان درمان خانگی دارد؟

نکته مشترک در روند درمان از طریق روش های خانگی و روغن های گیاهی، سیاه شدن ضایعات است که نشانه درمان می باشد.

روغن رقیق شده درخت چای نیز جهت سوزاندن زگیل تناسلی مفید است ولی ممکن است باعث ایجاد حساسیت شود.

روش دیگر استفاده از سرکه سیب جهت بروز ضایعاتی که قابل تشخیص نیست و همینطور استفاده مداوم از پنبه آغشته به سرکه سیب روی محل ضایعات موجب سیاه شدن آنها و از بین رفتن تدریجی می شود.

پمادی به نام سین کاتچین  که از عصاره چای سبز تهیه می شود، در نقاط مرطوب پوست و یا بین چین های پوستی به مدت طولانی بیش از ۱۶ هفته استعمال شود.

استعمال عصاره سیر نیز در جهت درمان زگیل تناسلی مردان مفید است.

استعمال خارجی روغن کرچک روی پوست به طور مرتب میتواند به تیره شدن و رفع شدن زگیل های تناسلی بینجامد.

ترکیبات ۳ کربنه موجود در گیاهان و سبزیجات(مثل انواع کلم) میتواند به درمان زگیل تناسلی کمک می کند

 

هزینه درمان زگیل تناسلی مردان چقدر است؟

روش های مختلف درمان هزینه های متفاوتی دارند و نوع درمان با توجه به تعداد، محل ایجاد و نوع ویروس به وجود آورنده زگیل و با علم به درصد پاسخدهی و احتمال بازگشت هر روش، با پیشنهاد پزشک و یا توسط بیمار انتخاب می شود.

 

عوارض زگیل تناسلی مردان چیست؟

ممکن است زگیل به اندازه ای بزرگ باشد که دفع ادرار را سخت کند و یا داروهای درمان کننده برای بیمار ایجاد عوارض پوستی کند. زگیل های تناسلی تاثیری بر اندازه و کیفیت اسپرم های مردان ندارد ولی از طریق آب منی منتقل می گردد.

درمان خود به خودی زگیل های تناسلی در مردان

زگیل تناسلی اگر درمان نشود چه مشکلی ایجاد میکند؟

همانطور که پیش تر گفته شد، در بسیاری از موارد زگیل های تناسلی خودبخود از بین می روند ولی در بعضی مواقع ممکن است زگیل ها رشد کرده و از نظر اندازه و تعداد افزایش یابند و یا دچار درد، سوزش و یا خونریزی شود. در شرایط وخیم امکان تبدیل به سرطان مقعد نیز محتمل است.

به هر حال، ویروس HPV برای همیشه در خون باقی می ماند.انتقال ویروس پاپیلومای انسانی درمان نشده به دهان، در صورت داشتن رابطه جنسی دهانی، میتواند به سرطان حنجره، دهان و گلو نیز منجر شود. اگر در آزمایش ها اختلالی در عملکرد پانکراس مشاهده شود، تست های تکمیلی لازم است.

تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلی چیست؟

هردو ویروس پاپیلومای انسانی HPV و ویروس هرپس HSV از بیماریهای شایع مقاربتی هستند که از طریق تماس پوستی منتقل می شوند. التهاب و ناراحتی ایجاد شده توسط تبخال تناسلی بیشتر بوده ولی زگیل تناسلی عوارض طولانی مدت تر و پایدار تری روی سلامت جنسی فرد مبتلا میگذارد. تبخال تناسلی به شکل خوشه ای روی پوست پدیدار می گردد و با بروز علائمی شبیه آنفولانزا شناخته می شود، این بیماری نمود کوتاه مدت و گذرا دارد ولی ویروس آن در بدن باقی می ماند و به صورت دوره ای میتواند نمود مجدد داشته باشد.

ویروس تبخال تناسلی و تبخال عادی مشابه بوده و هردو از طریق بوسیدن نیز قابل انتقال است. تاول های ایجاد شده در اثر هرپس یا تبخال تناسلی به راحتی پاره می شود و ویروس را منتشر می کند و به رعایت بهداشت بیشتری احتیاج است، به منظور جلوگیری از انتقال ویروس به یسایر بافت ها، به هیچ عنوان تاول ها را لمس نکنید.

هردو بیماری بعد از گذشت زمان خودبخود از بین می رود ولی ویروس آنها در بدن می ماند و قابل انتقال است.

از بین رفتن خود به خود زگیلهای تناسلی

۹۸/۰۲/۱۱

۱۴:۰۱


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید