زگیل تناسلی در مردان و هر آنچه درباره کنترل آن باید بدانید


خوشبختانه امروزه استفاده از کاندوم به عنوان یکی از روش‌های رعایت بهداشت جنسی، جهت مقابله و پیشگیری از بیماری‌هایی مثل ایدز و هپاتیت کاملا شناخته شده و رعایت می‌شود. اما با این‌حال بیماری‌هایی مثل زگیل تناسلی در مردان و حتی بانوان، با استفاده از کاندوم قابل پیشگیری نیست و چنانچه محل آلوده به ویروس، توسط کاندوم پوشیده نباشد، ‌می‌تواند علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در سایر بافت‌ها و یا انتقال آن به بدن شریک جنسی بیمار شود.

هرچند شیوع بیماری زگیل تناسلی در بانوان بیشتر است ولی با توجه به اینکه ابتلا به این بیماری در مردان نیز به صورت روزافزون در حال گسترش است، بر آن شدیم که یک مقاله جامع و کامل در مورد علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در مردان و راه‌های درمان و کنترل آن تهیه کنیم.

چه زمانی متوجه‌ می‌شویم که به زگیل تناسلی مردانه مبتلا شدیم؟

علائم زگیل تناسلی در مردان

علائم این بیماری تا حدودی شبیه به آنفولانزا‌ است، ایجاد زگیل در ناحیه تناسلی (شبیه به خال‌های گوشتی رنگ‌پریدۀ اطراف مقعد، روی آلت تناسلی و کشالۀ ران) و یا اطراف دهان علامت کلیدی این بیماری است، معمولا پس از ۴ هفته تا دوسال پس از آلوده شدن فرد، ضایعات پوستی نمود پیدا‌ می‌کنند، حتی احتمال دارد که ضایعات پوستی ایجاد نگردد و یا قابل رویت نباشد. پس از ابتلا به ویروس، تزریق واکسن فایده‌ای ندارد و توصیه نمی‌شود. با توجه به اینکه تشخیص زودرس بیماری به درمان سریع و موثر کمک‌ ‌می‌کند، چنانچه پس از رابطۀ جنسی، متوجه هر گونه بیماری مقاربتی از جمله زگیل تناسلی در خود و یا شریک جنسیتان شده‌اید، حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در مردان چیست؟

علت زگیل تناسلی در مردان

عامل این بیماری ویروس HPV‌ است که ایجاد عفونت‌ ‌می‌کند. این ویروس از طریق تماس پوست و هر نوع تماس جنسی، رابطۀ جنسی مقعدی (مایع منی)، ارتباط جنسی دهانی (بزاق) منتقل‌ می‌شود.

تنها در موارد معدودی، امکان انتقال این بیماری از مادر بیمار به نوزاد طی زایمان وجود دارد که به نوع زایمان سزارین یا طبیعی بستگی ندارد.

به مردانی که در روابط جنسی با هم‌جنس، نقش پذیرندۀ دخول را دارند، توصیه می‌شود تست پاپ مقعدی را انجام دهند. وجود بیماری‌های نقص ایمنی و HIV، احتمال ابتلا به زگیل تناسلی را بالا‌ می‌برد.

از زگیل تناسلی در مردان چطور پیشگیری کنیم؟

پیشگیری از زگیل جنسی در مردان

مصرف فولات و ویتامین B12 به مقاومت علیه ویروس زگیل تناسلی کمک ‌می‌کند، در صورتی‌که قبلا از واکسن سرواریکس، گارداسیل و یا گارداسیل ۹ استفاده نکرده باشید، در برابر ابتلا به زگیل تناسلی ایمن نیستید.

واکسن سرواریکس فقط برای بانوان، جهت جلوگیری از ابتلا به سرطان رحم استفاده‌ می‌شد و فقط در برابر ویروس رده ۱۶ و ۱۸ که منجر به سرطان رحم‌ می‌شود محافظت ایجاد ‌می‌کند.

ممانعت از تماس پوستی با فرد مبتلا‌ می‌تواند از زگیل تناسلی پیشگیری کند، چنانچه شریک جنسی شما به زگیل تناسلی مبتلا شده است، تا زمان درمان کامل، از رابطۀ جنسی پرهیز کنید.

همواره داشتن شریک جنسی یکتا، رعایت موارد بهداشتی و رابطه محافظت شده با کاندوم، تا حدود زیادی از ایجاد و انتقال بیماری‌های مقاربتی جلوگیری‌ ‌می‌کند. ولی دقت کنید که قسمت‌هایی از پوست که با کاندوم پوشیده نشده باشد همچنان ‌می‌تواند ویروس را منتقل کند.

کدام ضایعات پوستی در نواحی تناسلی مردان، زگیل تناسلی هستند؟

شکل زگیل تناسلی در مردان

در مردان، ضایعات خوشه‌ای و گل کلم شکل و یا برآمدگی‌های روی آلت تناسلی که گاها زبر و خشن و گاهی نرم به رنگ طبیعی پوست و یا کمی روشن‌تر یا تیره‌تر هستند را شامل‌ می‌شود.

زگیل تناسلی مردانه در برخی موارد ایجاد درد، سوزش و یا خونریزی‌ ‌می‌کند و در سایر موارد علامتی ندارد.

کادر درمانی و پزشکان، از طریق مشاهده‌ می‌توانند زگیل‌های تناسلی را تشخیص دهند ولی تست‌ها و آزمایش‌های پاپ اسمیر در بانوان و تست‌های پاپ مقعدی و بیوپسی ضایعات‌ ‌می‌توانند (در مردان و زنان) در شناسایی نوع ویروس HPV موثر باشد.

راه‌های درمان زگیل تناسلی در مردان چیست؟

درمان زگیل تناسلی در مردان

با توجه به محل و نوع ‌زگیل‌ها، یکی از روش‌های زیر توصیه‌ می‌شود:

چنانچه به نوع خفیف ویروس HPV مبتلا شده اید، طبق تشخیص پزشک،‌ می‌توانید از کرم ایمی‌کیمود و اسید تری کلرواستیک اسید، پودوفیلین و پودوفیلوکس به صورت موضعی استفاده نمایید. طول درمان با این داروها معمولا طولانی بوده و بعضا درد و عوارض پوستی دارد.

نکته: اثربخشی داروهای موضعی، نسبت به روش‌های بعدی کمتر‌ است.

روش‌های دیگر شامل: لیزردرمانی، کربن‌دی‌اکسید، سرمادرمانی با نیتروژن مایع(کرایو تراپی)، اینترفرون آلفا، و فوتودینامیک‌تراپی با آمینولولونیک‌اسید‌.

لیزر موثرترین روش بوده و احتمال عود مجدد ضایعات در آن کمتر است.

کرایوتراپی درد ندارد و طی یک جلسه کوتاه درمانی، تمام ضایعات را از روی پوست شما رفع ‌می‌کند.

مردان واکسن زگیل تناسلی رادر چه سنی تزریق کنند؟

واکسن زگیل تناسلی در مردان

توصیه‌ می‌شود واکسن گارداسیل قبل از اولین فعالیت جنسی تزریق شود، از نظر سنی برای مناطقی که سن شروع فعالیت جنسی پایین باشد، بعد از ۹ سالگی در دختران و پسران قابل تزریق است.

در مردان، تنها واکسن از نوع ۴ ویروسی گارداسیل، تزریق‌ می‌گردد. بهتر است تا قبل از سن ۱۲ سالگی دورۀ تزریق واکسن تکمیل گردد ولی چنانچه تزریق انجام نشده باشد و یا طول دورۀ واکسیناسیون تکمیل نشده باشد، لازم است که تا سن ۲۶ سالگی واکسیناسیون مجدد انجام شود.

در صورت از بین رفتن خود به خود زگیل تناسلی باید درمان را ادامه دهیم؟

تنها انواع نادری از زگیل‌های تناسلی به سرطان منجر می‌شود، سایر انواع زگیل تناسلی تهدیدی برای زندگی بیمار محسوب نمی‌شوند.

ضایعه‌ها عموما پس از  ۱۸ تا ۲۴ ماه خود به خود از بین‌ می‌رود یا به حدی ضعیف‌ می‌شود که بر بدن تاثیر زیادی ندارد. حتی ممکن است ضایعات آن‌قدر کوچک باشد که در زمان عود هم متوجه آن‌ها نشوید، ولی حتی از بین رفتن زگیل‌ها نشانه بهبودی و از بین رفتن ویروس نیست و شما همچنان ناقل این ویروس‌ هستید.

برای درمان زگیل تناسلی مردان به چه کسی مراجعه کنیم؟

پزشک متخصص درمان زگیل تناسلی در مردان

در صورتی که زگیل‌ها روی پوست شما دیده‌ می‌شود، در مورد تشخیص بیماری، پزشک عمومی هم ‌می‌تواند ابتلای شما به زگیل تناسلی را تشخیص دهد، (. به جای ،) ولی در مورد درمان زگیل تناسلی مردان، حتما لازم است که نزد پزشک متخصص اورولوژی و یا متخصص پوست معاینه شوید و درمان را شروع کنید که ضمن درمان موثر، دچار آسیب به سایر بافت‌ها و یا دستگاه دفع ادرار و کلیه‌ها نشوید.

در صورت از بین رفتن خودبخودی زگیل تناسلی، باز هم مراجعه به متخصص ضروری است.

اگر در شهری هستید که به بیمارستان و یا مطب یک اورولوژیست خوب دسترسی ندارید، می‌توانید با یک اورولوژیست از تهران به صورت غیرمستقیم و از راه دور مشورت کنید.

زگیل تناسلی مردان درمان خانگی دارد؟

درمان خانگی زگیل تناسلی در مردان

نکته مشترک در روند درمان از طریق روش‌های خانگی و روغن‌های گیاهی، سیاه شدن ضایعات است که نشانۀ درمان‌ است.

  • روغن رقیق شدۀ درخت چای جهت سوزاندن زگیل تناسلی مفید است ولی ممکن است باعث ایجاد حساسیت شود.
  • روش دیگر، استفاده از سرکه سیب جهت بروز ضایعاتی است که قابل تشخیص نیستند. استفاده طولانی مدت از پنبۀ آغشته به سرکه سیب روی محل ضایعات، موجب سیاه شدن آن‌ها و از بین رفتن تدریجی‌ می‌شود.
  • پمادی به نام سین کاتچین که از عصارۀ چای سبز تهیه‌ می‌شود، در نقاط مرطوب پوست و یا بین چین‌های پوستی به مدت طولانی بیش از ۱۶ هفته استعمال شود.
  • استعمال عصارۀ سیر نیز در جهت درمان زگیل تناسلی مردان مفید است.
  • استعمال خارجی روغن کرچک روی پوست به طور مرتب ‌می‌تواند به تیره شدن و رفع شدن ‌زگیل‌های تناسلی بی‌انجامد.
  • ترکیبات ۳ کربنه موجود در گیاهان و سبزیجات (مثل انواع کلم) ‌می‌تواند به درمان زگیل تناسلی کمک‌ ‌‌کند .

هزینۀ درمان زگیل تناسلی مردان چقدر است؟

هزینۀ درمان زگیل تناسلی در مردان

روش‌های مختلف درمان، هزینه‌های متفاوتی دارند و نوع درمان با توجه به تعداد، محل ایجاد و نوع ویروس به وجود آورندۀ زگیل و با علم به درصد پاسخ‌دهی و احتمال بازگشت هر روش، با پیشنهاد پزشک و یا توسط بیمار انتخاب‌ می‌شود.

 

عوارض زگیل تناسلی مردان چیست؟

ممکن است زگیل به اندازه‌ای بزرگ باشد که دفع ادرار را سخت کند و یا داروهای درمان‌کننده برای بیمار ایجاد عوارض پوستی کند.

‌زگیل‌های تناسلی تاثیری بر کمیت و کیفیت اسپرم‌های مردان ندارد ولی از طریق آب منی منتقل‌ می‌گردد.

 

زگیل تناسلی اگر درمان نشود چه مشکلی ایجاد ‌می‌کند؟

عوارض عدم درمان زگیل تناسلی در مردان

همانطور که پیش‌تر گفته شد، در بسیاری از موارد، ‌زگیل‌های تناسلی خودبه‌خود از بین‌ می‌روند. ولی در بعضی مواقع ممکن است زگیل‌ها رشد کرده و از نظر اندازه و تعداد افزایش یابند و یا دچار درد، سوزش و یا خونریزی شود. در شرایط وخیم امکان تبدیل به سرطان مقعد نیز محتمل است.

به هر حال، ویروس HPV برای همیشه در خون باقی‌ می‌ماند. انتقال ویروس پاپیلومای انسانی درمان نشده به دهان، در صورت داشتن رابطه جنسی دهانی، ‌می‌تواند به سرطان حنجره، دهان و گلو نیز منجر شود. اگر در آزمایش‌ها، اختلالی در عملکرد پانکراس مشاهده شود، تست‌های تکمیلی لازم است.

تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلی چیست؟

هر دو ویروس پاپیلومای انسانی HPV  و ویروس هرپس HSV از بیماری‌های شایع مقاربتی هستند که از طریق تماس پوستی منتقل‌ می‌شوند. التهاب و ناراحتی ایجاد شده توسط تبخال تناسلی بیشتر بوده ولی زگیل تناسلی عوارض طولانی مدت‌تر و پایدار‌تری روی سلامت جنسی فرد مبتلا دارد.

تفاوت تبخال تناسلی با زگیل تناسلی در مردان

تبخال تناسلی، به شکل خوشه‌ای روی پوست پدیدار‌ می‌گردد و با بروز علائمی شبیه آنفولانزا شناخته‌ می‌شود. این بیماری نمود کوتاه‌مدت و گذرا دارد ولی ویروس آن در بدن باقی‌ می‌ماند و به صورت دوره‌ای ‌می‌تواند نمود مجدد داشته باشد.

ویروس تبخال تناسلی و تبخال عادی مشابه بوده و هر دو از طریق بوسیدن نیز قابل انتقال است.

تاول‌های ایجاد شده در اثر هرپس یا تبخال تناسلی به راحتی پاره‌ می‌شوند و ویروس را منتشر‌ ‌می‌کنند. و بنابراین فرد مبتلا، به رعایت بهداشت بیشتری احتیاج دارد، به منظور جلوگیری از انتقال ویروس به سایر بافت‌ها، به هیچ عنوان تاول‌ها را لمس نکنید.

تفاوت تبخال تناسلی با زگیل تناسلی در مردان چیست

هردو بیماری، بعد از گذشت زمان خودبه‌خود از بین‌ می‌رود ولی ویروس آن‌ها در بدن‌ می‌ماند و قابل انتقال است.

 

19/05/01

14:01


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید