زگیل تناسلی؛ علل، علائم و درمان


زگیل تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های منتقله از راه تماس جنسی است. زگیل تناسلی در قسمت ناحیه تناسلی زنان و مردان بروز می کند. این زگیل ها کوچک و برآمده هستند. در بیشتر موارد این زگیل ها خیلی کوچک هستند و دیده نمی شوند.

علت بروز این نوع زگیل همانند زگیل سایر قسمت های بدن، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است.

برخی از انواع HPV تناسلی باعث زگیل تناسلی می شوند. در حالی که بقیه انواع آن می توانند باعث سرطان شوند.

واکسن برخی از انواع HPV تناسلی وجود دارد.

علائم زگیل تناسلی

در زنان، زگیل های تناسلی می توانند روی فرج، دیواره واژن، بین واژن و مقعد و روی دهانه رحم رشد کنند.

در مردان، زگیل های تناسلی روی آلت تناسلی، بیضه ها و مقعد رشد می کنند.

همچنین در صورت داشتن رابطه زناشویی از راه دهان، می توانند در قسمت دهان و گلو نیز دیده شوند.

– برآمدگی های کوچک و همرنگ پوست یا بیرنگ در ناحیه تناسلی

– چندین زگیل تناسلی می توانند در یک جا جمع شوند و شبیه گل کلم گردند

– خارش و احساس ناراحتی در ناحیه تناسلی

– اغلب زگیل های تناسلی به قدری کوچک و صاف هستند که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند. اما گاهی اوقات به شکل چند دسته بزرگ هستند.

نحوه انتقال این بیماری و گسترش آن

زگیل تناسلی به واسطه عفونت با زیر گروهی از ویروس های پاپیلومای انسانی (HPV ها) ایجاد می شود. به ویروس های HPV  که بیشتر بر روی سطح های مخاطی بوجود می آیند و رشد می کنند، زگیل تناسلی گفته می شود. دلیل نامگذاری آنها به زگیل تناسلی این است که مقعد، و دستگاه تناسلی را هدف قرار می دهند. البته لازم به ذکر است که این زگیل ها حتی می توانند در درون گلو و دهان نیز دیده شوند. اما بر روی پوست خشک به وجود نمی آیند. گاهی اوقات با وجود داشتن این ویروس، هیچ علائمی دیده نمی شود. هنگامی که علائم و نشانه های زگیل تناسلی در زنان مشاهده می شود، بسیاری از علائم دیگر مانند خارش، سوزش یا حساسیت در داخل و اطراف مهبل (واژن) را نیز دارند. زگیل تناسلی ممکن است به هر بخشی از بدن که در معرض تماس جنسی قرار می گیرد، منتقل شود. به عنوان مثال در زنان، در قسمت های مهبل (واژن)، دهانه رحم یا کشاله ران بیشتر مشاهده می شود و در مردان بر روی آلت تناسلی، اسکروتوم یا کیسه بیضه، ران یا کشاله ران) ظاهر می شود. زگیل تناسلی مسری است و از طریق تماس جنسی منتقل می شود. هیچ درمان طبی و خانگی برای درمان قطعی زگیل تناسلی یا عفونت HPV وجود ندارد. تنها درمانی که تجویز می شود برای کنترل علائم عفونت می باشد. به نظر می رسد استفاده از کاندوم باعث کاهش خطر ابتلا به HPV در طول فعالیت جنسی می شود، اما به طور کامل از عفونت زگیل تناسلی جلوگیری نمی کند.

آیا آزمایشی برای تشخیص این زگیل ها وجود دارد؟  HPV گاهی اوقات می تواند با ایجاد تغییراتی که در پاپ اسمیر ظاهر می کند، شک متخصصان را برانگیزد. زیرا پاپ اسمیر، سلول های عفونی غیر طبیعی را شناسایی می کند که می تواند نشانه ای از احتمال بروز سرطان باشد. عفونت HPV می تواند منجر به تغییرات پیشگیرانه در گردن رحم شود که در پاپ اسمیر شناسایی می شوند. اگر زنی پاپ اسمیر غیر طبیعی داشته باشد، آزمایش های پیشرفته تری برای وی تجویز خواهد شد. HPV همچنین می تواند توسط بیوپسی تشخیص داده شود (بیوپسی واژن و رحم، نمونه برداری از یک تکه زگیل یا پوست دهانه رحم و واژن است). پیشگیری از زگیل تناسلی  حتما واکسن HPV را تزریق کنید. سن مناسب برای این تزریق در زنان و مردان، بین سنین ۱۲ تا ۱۵ سالگی می باشد. افرادی که در این سنین، این تزریق را انجام نداده اند، باید بین سن ۲۶ تا ۳۰ سالگی آن را انجام دهند. پس از این سنین تاثیر چندانی نخواهد داشت. حتما هنگام داشتن رابطه جنسی، از کاندوم استفاده کنید. بهداشت فردی خود را رعایت کرده و لباس زیر، حوله، تیغ و حتی لیف مخصوص به خود داشته باشید.  اگر از توالت فرنگی در منزل خود استفاده می کنید، پدهای یکبار مصرف فراموش نشود.

 


    به اشتراک بگذارید