زوج‏های نابارور بخوانند/ آی‏وی‏اف و میزان موفقیت آن در باروری

دکتر زهره لواسانی، عضو هیأت علمی دانشگاه، حدود ۱۵-۱۰ درصد زوج‌ها نابارور هستند و در اغلب موارد نیاز است از روش‌های کمک باروری (ART) یا Assisted Reproductive Techniques استفاده شود. روش‌های کمک باروری، انواع بسیار زیاد دارند که از بسیار ساده شروع و به بسیار پیچیده ختم می‌شوند. باید دانست که هر زوجی نیازهای مخصوص…

دکتر زهره لواسانی، عضو هیأت علمی دانشگاه،

حدود ۱۵-۱۰ درصد زوج‌ها نابارور هستند و در اغلب موارد نیاز است از روش‌های کمک باروری (ART) یا Assisted Reproductive Techniques استفاده شود. روش‌های کمک باروری، انواع بسیار زیاد دارند که از بسیار ساده شروع و به بسیار پیچیده ختم می‌شوند. باید دانست که هر زوجی نیازهای مخصوص به خودشان را دارند و باید روش مناسب همان زوج را به آن‌ها پیشنهاد کرد.

 

تعریف آی‏وی‏اف (IVF) یا لقاح خارج رحمی

آی‏وی‏اف (IVF)، مخفف اصطلاح In Vitro Fertilization یا «لقاح خارج رحمی» است. IVF مانند IUI یکی از روش‌های کمک باروری (ART) است.

برخلاف آی‏یوآی (IUI) که در آن اسپرم‌های مرد توسط لوله‌ای وارد رحم خانم می‌شوند، در آی‏وی‏اف (IVF) تخمک خانم با اسپرم مرد در خارج از بدن، در محیط آزمایشگاه باهم ترکیب می‌شوند و پس از لقاح، جنین حاصله در داخل رحم خانم گذاشته می‌شود. از زمان تولد اولین نوزاد با استفاده از روش درمانی IVF در سال ۱۹۷۸، این روش درمانی، امید تازه‌ای برای زوج‌های نابارور به وجود آورده است.

در تمام مواردی که شرایط رسیدن اسپرم به تخمک در رحم فراهم نباشد مانند بسته بودن لوله‌های رحمی، چسبندگی‌های حفره لگنی، تعداد کم اسپرم و تحرک پایین اسپرم از روش IVF استفاده می‌شود. میزان موفقیت IVF برای هر انتقال جنین در مراکز درمان ناباروری، بر اساس شرایط آزمایشگاه جنین شناسی و دقت متخصصین زنان در روند درمان، همچنین وضعیت اسپرم و تخمک و سن زن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. با توجه به شرایط گوناگون، میزان موفقیت در هر بار انجام عمل انتقال جنین متفاوت است و معمولاً بین۴۰-۳۰ درصد می‌باشد.

 

مراحل آی‏وی‏اف (IVF)

به طور کلی می‌توان مراحل انجام عمل IVF را به پنج مرحله تقسیم کرد:

مرحله اول: تحریک تخمک‌گذاری

مرحله دوم: جمع‌آوری تخمک‌ها

مرحله سوم: تهیه و آماده سازی اسپرم

مرحله چهارم:‌ لقاح و رشد جنین در محیط آزمایشگاه

مرحله پنجم: انتقال جنین به داخل رحم

 

در روز عمل، تخمک تحت یک بیهوشی کوتاه و موقت از زن گرفته می‌شود. نمونه اسپرم از مرد گرفته‌شده و در آزمایشگاه آندرولوژی شسته شده آماده استفاده برای انجام IVF می‌گردد. سپس اسپرم و تخمک در آزمایشگاه جنین شناسی در محیط کشت، مجاور یکدیگر قرار داده می‌شود تا اسپرم خودش وارد تخمک شده و آن را بارور کند. به تخمک لقاح یافته، جنین گفته می‌شود. جنین تک سلولی شروع به تقسیم می‌کند و یک جنین چند سلولی ایجاد می‌شود. معمولاً جنین پس از ۴۸ تا ۷۲ ساعت هنگامی که به مرحله ۴-۸ سلولی رسید به رحم زن منتقل می‌شود تا در آنجا لانه گزینی کند و بارداری انجام شود.

جهت افزایش شانس بارداری، بیش از یک جنین درون رحم قرار داده می‌شود که این رویکرد گاه منجر به چندقلوزایی می‌گردد. بروز چندقلوزایی به سن مادر (در زنان جوان‏تر احتمال چندقلوزایی بیشتر است) و تعداد جنین‌های انتقال‌یافته بستگی دارد. در یک خانم ۲۰ تا ۲۹ ساله، با سه جنین انتقال‌یافته، احتمال چندقلوزایی ۴۶٪ است.

 

میزان موفقیت آی‏وی‏اف (IVF)

مراکز درمان ناباروری و نازایی امیدوارند زوج‌هایی که لقاح خارج رحمی انجام می‌دهند، با موفقیت و سلامتی بچه‌دار شوند. با وجود این، میزان موفقیت این روش در پیشرفته‌ترین مراکز جهان نیز کمتر از ۴۰ درصد است.

میزان موفقیت در ایالات‌متحده‌ی آمریکا در هر بار لقاح خارج رحمی (IVF)، به شرح زیر است:

برای زنان زیر ۳۵ سال: ۳۰ تا ۳۵ درصد

برای زنان ۳۵ تا ۳۷ سال: ۲۵ درصد

برای زنان ۳۸ تا ۴۰ سال: ۱۵ تا ۲۰ درصد

برای زنان بالای از ۴۰ سال: ۶ تا۱۰ درصد

بر اساس نتایج اعلام‌شده در انجمن جنین شناسی و تولیدمثل اروپا (ESHRE)، درصد موفقیت در حاملگی در سال۲۰۱۰ با استفاده از روشIVF، ۳۵/۵ درصد بوده است. با وجود این، جای نگرانی نیست، چرا که کارشناسان می‌کوشند دلایل شکست را ریشه‌یابی کنند و با انجام دوباره‌ی روند لقاح در آزمایشگاهی سرانجام شادکامی را برای زوج‌ها به ارمغان آورند.

***

    ۹۵/۰۲/۱۰

    ۲۳:۴۵


    به اشتراک بگذارید: