زمان مناسب ارتودنسی


دندانپزشکی دکتر داودپور:
زمان مناسب ارتودنسی

سازمان دندانپزشکان آمریکا بهترین زمان برای آغاز ارتودنسی البته بعد از تشخیص به نیاز به درمان را حدود ۸-۹ سالگی می داند چرا که در این سن طیف رشد و تغییرات دندان ها قابل تشخیص است و اگر مشکلی در شکل ، محل رویش و عدم تطابق اندازه دندان ها با فضای رشد انها در فک وجود داشته باشد در بهترین زمان تشخیص داده می شود.
در این سنین به دلیل وجود اولین دندان های آسیاب بزرگ دندانپزشک توانایی ارزیابی حالات و فرم بندی دندان ها را دارد و به راحتی می تواند تشخیص دهد که فک بالا و پایین در چه حالت و زاویه ای نسبت به هم قرار خواهند گرفت.
نظر کلی دندانپزشکان ایران و کشورهای اروپایی و آمریکایی بر این است که حداکثر فرصت زمانی تا ۱۰ و تعداد معدودی تا ۱۲ سالگی است و بعد از آن نتیجه دلخواه به راحتی حاصل نمی شود و بعد از این سنین رشد دندان ها و فکین تا حد بالایی کامل و غیر قابل تغییر شده اند.

✅ارتودنسی در سنین بالا
بسیاری افراد در سنین بالاتر تصمیم به انجام ارتودنسی می گیرند که این افراد باید توجه داشته باشند که رشد فک و دندان ها به پایان رسیده است و انجام بسیاری از ‎تغییرات در فک امکان پذیر نمی باشد. البته اگر ارتودنسی در این سنین فقط با هدف ردیف کردن دندان ها باشد و فرد لثه های مناسبی داشته باشند، قابل انجام است اما خالی از عارضه نیست چرا که در سنین بالا تر دندانها بدون همراهی و هماهنگی استخوان حرکت میکنند و این امر احتمال اسیب به عصب دندان و همچنین بازگشت به حالت قبل از درمان را در اینده بالا میبرد.

دندانپزشکی دکتر نیلوفر داودپور
⬅ارائه خدمات ترمیمی،اطفال,درمان ریشه
شریعتی،قبا پ۱۰ ☎ ۰۲۱۲۲۸۹۹۱۵۶

http://www.doctop.ir/members/nilood64/

    ۹۷/۰۴/۰۶

    ۱۶:۱۵


    بروزرسانی در


    به اشتراک بگذارید