روش های سفید کردن دندان ها


روش های سفیدکردن دندان ها
دکتر محمود وطن پور متخصص دندانپزشکی ترمیمی وزیبایی
به طور کلی به دو روش می توان دندان ها را سفید تر کرد.یک راه افزودن یک لایه خارجی به سطح دندان است.این لایه می تواند ماده ترمیمی کامپوزیت یا یک لایه سرامیکی باشد که به آن لامینیت می گوییم (لامینیت کامپوزیتی و لامینیت سرامیکی). این روش سفید کردن همانند چسباندن ناخن مصنوعی روی ناخن های طبیعی است .بر حسب مورد ممکن است نیازی به تراشیدن دندان نباشد.

روش دیگر سفید کردن،که به آن بلیچینگ می گوییم، طی آن به دنبال یک واکنش شیمیایی ،مولکول های رنگ دستخوش تجزیه می شوند.در واقع مکانیسم سفید کردن در این روش مانند کاربرد خانگی وایتکس است و می توان آن را سفید کردن شیمیایی نامید. در بلیچینگ چیزی به ساختار دندان اضافه نمی شود پس بدیهی است که امکان تغییر فرم دندان ها با آن وجود ندارد وفقط تغییر رنگ ممکن است در حالی که امکان تغییر فرم دندان ها با لامینیت وجود دارد . لامینیت را می توان سفید کردن فیزیکی در نظر گرفت.
روش های انجام بلیچینگ بسیار متعدد و متنوع هستند اما به طور کلی می توان آن را به دو گروه تقسیم کرد:
روش In-office: که توسط دندانپزشک و در مطب انجام می شود و به اصطلاح Dentist Administered است.
روش At-home: که توسط بیمار انجام می شود ولی تحت نظر دندانپزشک و به اصطلاح Patient adminitered و Dentist supervised است.
در روش In-office به طور کلی، پس از ایزولاسیون دندان ها و انجام تدابیر محافظتی در خصوص لثه و سایر نسوج نرم در برابر سوختگی شیمیایی احتمالی ،ماده بلیچینگ با غلظت بالا روی دندان ها اعمال می شود، بر حسب دستورالعمل سازنده مدتی باقی می ماند. در طی این مدت ممکن است از راه هایی برای تسریع رهاسازی رادیکال های هیدروکسیل از قبیل تابش نور،و یااعمال حرارت استفاده شود. همان طور که مشخص است در این روش Chair time بیشتری لازم است و بالتبع هزینه درمان بالاتر خواهد بود. ضمن این که احتمال سوختگی شیمیایی (با وجود برگشت پذیر بودن آن) بالاست، با این حال دستیابی به نتیجه مطلوب زمان کمتری می برد.

در روش At-home از غلظت های پایین هیدروژن پراکساید یا کارباماید پراکساید استفاده می شود. در لابراتوار بر روی کست های گچی ، با استفاده از دستگاه وکیوم و صفحات پلاستیکی شفاف، تری های مخصوص ساخته می شود. این تری ها بسته به دیدگاه دندانپزشک و نوع ماده از نظر قوام، یا به صورت کنگره دار و یا بدون کنگره ساخته می شوند، ضمنا می توان فضاهایی را بر روی هر دندان برای نگهداری ماده، تعبیه کرد.تری ساخته شده ، به بیمار تحویل داده می شود و آموزش های لازم در خصوص نحوه استفاده به بیمار داده می شود. طبق دستور سازنده مقدار مشخصی از ماده بلیچینگ در هر یک از فضاهای درون تری و برای مدت زمان مشخص بر روی دندان ها قرار داده می شود. به دلیل شباهت تری در این روش به نایت گارد به آن Night guard bleaching هم گفته می شود. ولی چون این نام لزوم استفاده شبانه را به ذهن تداعی می کند، نام جامعی نیست . از آنجا که می توان روش خانگی را به صورت روزانه هم انجام داد، لذا نام Tray bleaching صحیح تر است. طول دوره درمان با روش خانگی معمولا 6-2 هفته است. طولانی بودن نسبی مدت درمان عیب اصلی این روش است؛ ولی ارزانی، سهولت استفاده و کم بودن زمان حضور بیمار در مطب و فقدان عوارضی چون سوختگی شیمایی این روش را به روش مورد علاقه بخش بزرگی از بیماران و دندانپزشکان تبدیل کرده است

هر کدام از روش های بلیچینگ مزایا و معایب خود را دارد.روش داخل مطب هزینه برتر است.حساسیت کاری بیشتری دارد. در عوض بروز سفیدی دندان در جلسه اول برای بیمار می تواند راضی کننده و امیدوار کننده باشد.روش در خانه امن تر،با ثبات ترو موثرتر است.ولی مستلزم همکاری خوب بیمار و استفاده منظم از تری است. البته برخلاف انتظار، ممکن است روش داخل مطب نیاز به چند جلسه کاری داشته باشد.
نتایج حاصل از سفید کردن به روش بلیچینگ ، دایمی وهمیشگی نیست و عادات غذایی بیماران ومیزان استفاده از فراورده های غذایی رنگی و نیز عواملی چون سیگار مسایلی هستند که روی مدت زمان سفید ماندن دندان اثر گذارند. با این حساب میزان سفیدی دندان ونیز میزان ماندگاری آن قابل پیش بینی نیست وبه طور معمول بعد از چند ماه نیاز به تکرار بلیچینگ وجود دارد. از جمله مشکلاتی که ضمن بلیچینگ ولامینیت به وجود می آید بروز حساسیت دندانی است .که در بلیچینگ این مشکل شایع تر است به طوری که از هر سه نفر دو نفر به آن مبتلا می شوند.با این حال این حساسیت گذراست و در صورت بروز، درمان خاص خود را دارد.
نتیجه سفید کردن دندان با لامینیت چه کامپوزیتی و چه سرامیکی نسبت به سفید کردن شیمیایی قابل پیش بینی تر و قابل اطمینان تر است.به علاوه در صورت نیاز به تغییر دادن شکل ظاهری دندان همزمان با سفید کردن آن،حتما باید به سراغ لامینیت رفت.همچنین اگر دندان ها قبلا ترمیم شده باشند،بخصوص در سطوح باکالی، و در حال حاضر نیاز به سفید شدن داشته باشند حتما باید به سراغ لامینیت رفت.چرا که بلیچینگ فقط رنگ دندان را سفید تر می کند و نمی تواند مواد ترمیمی را نیز سفید کند.

لامینیت یا به صورت کاملا بالینی ویا به صورت لابراتواری قابل انجام است.در نوع بالینی،دندانپزشک به کمک کامپوزیت، می تواند در یک جلسه کاری دندان ها را سفید کند و فرم آن ها را نیز اصلاح کند.ایزولاسیون مناسب،آشنایی با ویژگی های نوری و رنگ کامپوزیت ها و نیز تکنیک صحیح از ملزومات کار بالینی است.

در نوع لابراتواری، دندانپزشک بعد از آماده سازی دندان ها ، قالب تهیه می کند .لابراتوار بر اساس دستور دندانپزشک لامینیت را می سازد.بعد از امتحان و بررسی کار،لامینیت ها روی دندان ها چسبانده می شوند.

هر کدام از این دو روش مزایا و معایب خاص خود را دارد. لامینیت سرامیکی محکم تر و بادوام تر هستند و از نظر رنگ پایدارتر وبا ثبات تر از لامینیت کامپوزیتی می باشند.درخشندگی لامینیت سرامیکی در لابراتوار ایجاد می شود ولی درخشندگی لامینیت کامپوزیتی به نوع کامپوزیت و نحوه پالیش و صیقل کاری آن بستگی دارد.روش لابراتواری جلسات کاری بیشتری دارد.هزینه لابراتوار هم باید لحاظ شود.لابراتوار نا وارد روی نتیجه کار اثرمنفی خواهد گذاشت.به علاوه روند جایگذاری ونیرها مشکل و وقتگیر و حتی می توان گفت استرس زاست
لامینیت کامپوزیتی معمولا با یک جلسه کاری(نسبتا طولانی) قابل انجام است.مشکلات درمان های لابراتواری را ندارد. یکی از محاسن عمده آن تعمیر پذیری مناسب در صورت بروز مشکل است.معمولا کارهای سرامیکی در صورت بروز مشکل باید به طور کلی تعویض شوند ولی لامینیت کامپوزیتی معیوب را می شود به کمک کامپوزیت تعمیر کرد. شاید بتوان این مساله را مطرح کرد که میزان تراش نسوج دندانی در انواع لابراتواری بیشتر از لامینیت های کامپوزیتی بالینی است.حداقل لازمه لامینیت سرامیکی داشتن یک فینیش لاین مشخص است.در حالی که شاید بتوان بدون تراش لامینیت کامپوزیتی را به پیش برد.تغییر عمده در یک جلسه با کمک لامینیت های کامپوزیتی ممکن است که این مساله برای بیماران می تواند یک سورپرایز بزرگ باشد.

Vatanpour121.blogfa.com
Vatanpour121@yahoo.com

14/07/20

01:27


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید

سوال یا نظر خود را وارد کنید

تصویر (اختیاری) کمتر از 2M با فرمت JPG