روانکاوی در فرهنگ عامه (۴)

سخنی چند با خوانندگان محترم: در مقاله پایانی از این سری مقالات لازم می بینم چند مورد زیر را با خوانندگان و علاقه مندان عرصه روانکاوی و روان درمانی در میان بگذارم: یکی از مهمترین و اساسی ترین سوالاتی که در همان ابتدای امر از فرد مراجعه کننده می بایست سوال شود، علت مراجعه وی…

سخنی چند با خوانندگان محترم:

در مقاله پایانی از این سری مقالات لازم می بینم چند مورد زیر را با خوانندگان و علاقه مندان عرصه روانکاوی و روان درمانی در میان بگذارم:

  • یکی از مهمترین و اساسی ترین سوالاتی که در همان ابتدای امر از فرد مراجعه کننده می بایست سوال شود، علت مراجعه وی به سیستم درمانی در آن مقطع خاص است. هدف از این سوال، مورد بررسی قرار دادن یک اصل بوده و آن میزان مجاب بودن خود فرد است که برای ایجاد تغییر و نگرش جدید به مسائلی که روزگاری طولانی به یک شیوه به آنها نگرسته، مراجعه نموده است. این مهم در بالین نوروز از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که اگر خود فرد به این مرحله از نا توانی در باور آنچه خود ساخته است نرسیده باشد و صرفا جهت راضی نگاه داشتن اطرافیان، توصیه دوستان، کنجکاوی در باب خود روانکاوی و از این دست مراجعه کرده باشد، به ندرت بتوان مسیر جستجوی روان و ضمیر نا خودآگاه را شروع کرد و ادامه داد. در بالین افراد سایکوتیک موضوع کمی متفاوت است. توصیه اطرافیان در بسیاری موارد می تواند به رسیدن وی به مرحله تغییر کمک کرده ولی باز هم مهم است که خود فرد اراده ای بر انجام کار درمان داشته باشد. اینکه زوج ها به نقطه ای در ارتباطشان می رسند که یکی آن دیگری را مقصر دانسته و به اجبار می خواهد وی را به درمانگر ارجاع دهد، قطعا روش غلطی بوده که لزوما نتیجه مطلوبی را هم نخواهد داشت. با در میان گذاشتن مشکل با طرف مقابل از جایگاه همراه و کمک کننده نه تنها می توان مسیر یافتن درمان مناسب را برای وی باز کرد بلکه بر روی ارتباطشان نیز تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.
  • روش روانکاوی در هر مکتبی، معمولا روش طولانی بوده که مناسب شرایط هر فردی فارغ از اینکه چه نوع ساختار ذهنی داشته باشد، نیست. اولین قدم اراده فرد به در میان گذاری یک مشکل برای بازنگری به آن است. هر چند در بسیاری موارد افراد با بد حالی مطلق به روانکاو مراجعه می کنند و اولین و شاید تنها هدفشان رهایی از آن مرحله باشد. در هر صورت در این مسیر صبوری و پایداری دو اصل نا گسستنی بوده که در زمانه ای که ما در آن قرار داریم کار آسانی نیست. دوره ما دوره یافتن لذت با سرعت بالا و کمترین هزینه است. در برخورد با نا خودآگاه که مسلک و زبان خود را دارد و مفهوم زمان در آن فرسنگها با زمان خطی که در زندگی روزمره از آن سخن می گوییم فاصله دارد می بایست جور دیگری عمل کرد. در زمانی که هر روز ادعایی جدید مبنی بر شکل گرفتن روشی نوین که به سرعت برق و باد مشکلات افراد را رفع می کند وجود دارد، یافتن روش مناسب و به طبع فرد متخصص کار ساده ای نیست. ممکن است بسیاری از روشهای مد روز که بیشتر جنبه خود ابداعی دارند نه اینکه بر اساس دلیل و برهان اصولی و علمی نهاده شده باشند به طور شخصی به درد کسی بخورد ولی نمی بایست آن را روشی فراگیر پنداشت.
  • نکته دیگر آن که فرد لازم است بداند در آن مقطع زمانی که تصمیم به انتخاب درمان گرفته است با چه متد و روشی راحت است که شروع کند: دارو درمانی، صحبت درمانی اعم از انواع مشاوره، انواع روان درمانی، شناخت رفتار درمانی، روانکاوی و یا تلفیقی از دارو و صحبت درمانی.

سخن آخر این که امید است این سلسله مقالات به عموم کسانی که برای تغییر رویه زندگی و حال خود به فکر درمان و راه چاره ای هستند کمک کرده تا با مورد پرسش قرار دادن طرز تفکر بسته و نا درستی که به مسائل روانی در جامعه مرسوم است از طریق مراجع درمانی حرفه ای راه رهایی خود را بهتر بیابند. ضمنا امیدوارم همکارانی که در امر سلامت روان مشغول به درمان افراد هستند به مشارکت با یکدیگر پرداخته و راه را برای تعامل بهتر و گفتگوی آزاد در باب تئوریهای روانکاوی و روان درمانی باز نمایند. اشتباه ترین نگرش از نظر من پا فشاری تنها بر یک روش درمانی خاص بوده که خود متخصص در آن مکتب تربیت شده باشد. مهم نیست که در چه مکتبی با ماهیت ضمیر نا خودآگاه آشنا شده ایم، تعصب ورزیدن راه را بر جستجو و پرسش کردن ماهیت آن قطعا خواهد بست.

    ۹۵/۰۵/۳۰

    ۱۶:۵۰


    به اشتراک بگذارید: