روانکاوی در فرهنگ عامه (۱)

هدف از مطرح کردن و متعاقبا بررسی عنوان بالا زدودن ابهام و تعصب نسبت به علم روانکاوی به خصوص در بخش درمان بالینی در میان عامه مردم است. در قرن جاری پیشرفت فن آوری ارتباطات فارغ از عوارض دیگری که در پی داشته، عرصه را برای دانستن بیشتر و آسانتر مهیا نموده است. در همین…

هدف از مطرح کردن و متعاقبا بررسی عنوان بالا زدودن ابهام و تعصب نسبت به علم روانکاوی به خصوص در بخش درمان بالینی در میان عامه مردم است. در قرن جاری پیشرفت فن آوری ارتباطات فارغ از عوارض دیگری که در پی داشته، عرصه را برای دانستن بیشتر و آسانتر مهیا نموده است. در همین راستا به جا خواهد بود که نگاهی انداخته به آنچه در فرهنگ جاری اجتماع امروز در رابطه با این رشته تخصصی وجود دارد تا قدم بعدی که تغییر باور اشتباه در این خصوص است برداشته شود.

مقالاتی که متعاقبا با این عنوان منتشر می شوند برگزیده ای از شنیده های مکرر از زبان مراجعان هم وطن ایرانی و یا خانواده هایشان در طی سالها کار حرفه ای من است. از نظر من می تواند این باورها بازتابی باشد از آنچه در فرهنگ عامه ما نسبت به سلامت روان و رویکردهای درمانی بدان وجود دارد.

در این سلسله مقالات ابتدا یک گفته و یا پنداشته رایج را عنوان کرده و سپس به بررسی آن به اختصار می پردازم:

۱ـ همه متخصصین امر سلامت روان، روانکاو خوانده می شوند.

 

همانطوری که قبلا در مقالاتی که در همین سایت منتشر کرده ام بارها متذکر شده ام، روانکاوی خود تخصصی جداگانه بوده که صلاحیت یافتن در این زمینه زمان طولانی آموزش حداقل ۴ الی ۵ سال به همراه روانکاوی شخصی را لازم دارد. در مراکزی که در اروپا و انگلستان برای تعلیم روانکاوی وجود دارند گاها این پروسه می تواند طولانی تر هم بشود. برای سایر رویکردهای درمانی اصول و زمان بندی متفاوتی وجود دارد. اگر کاندید روانکاوی خود دچار مشکلی باشد که انجام این کار حرفه ای را دچار خدشه کند، در این مراکز از کار کلینیکی منع می شوند. به همین دلیل در جاهایی که نظارت دقیق کلینیکی و قانونی وجود دارد، افراد مراجعه کننده لازم نیست نگران صلاحیت روانکاو خود باشند. نهایتا خود فرد بنا به نوع ترانسفرانس خود به روانکاو، این حق انتخاب را دارد که با وی و یا شخص دیگری این پروسه را انجام دهد.

 

۲ـ اگر به روانکاو، روانپزشک و یا روان درمانگر برای حل مشکلی مراجعه کنیم نشانه ضعفمان در حل مشکلات جاری در زندگیمان هست.

اینکه چرا چنین باوری کمتر نسبت به سایر تخصص های پزشکی و یا درمانی وجود دارد تا به سلامت روان خود جای درنگ دارد. این باور مثل همان می ماند که بگوییم اگر برای مشکل قلبی به متخصص مراجعه کنیم یعنی ضعفمان در مدیریت فعالیت قلب و دستگاه گردش خون. بارها در مقالات و سخنرانی های متعدد متذکر شده ام که سالمترین ساختار ذهنی نوروزیس است یعنی هیچ بشری نمی تواند متولد شود، در جامعه بشری بزید، مجبور به انتخاب باشد و با هیچ ترومایی هم روبرو نشود. به قول فرانسوی ها افراد بدون تاریخچه شادترینند! بنابراین نه تنها به خصوص در روانکاوی ما به مراجعان نوروتیک افراد ناتوان نمی گوییم بلکه از نظر من این دسته افراد از شجاع ترین افراد هستند. قطعا کار ساده ای نیست فردی بخواهد مجدد داستانی را که برای خود و وجود خود بافته فراموش کند و بخواهد بفهمد که وجودش در دنیای اطراف چگونه سرشته شده، مسوولیت آن را بپذیرد و از گذرگاه مشرف پرتگاهی به سمت حقیقت رهسپار شود. در مورد افراد سایکوتیک که به باور من پتانسیل ایجاد تغییرات عمده و سازنده در سرنوشت انسان را دارا هستند، با کمک گرفتن از روانکاوی و یا روان درمانی مناسب می توانند این مهم را به انجام برسانند به جای اینکه استعداد و تواناییشان به هدر رفته و هم نوعان خود را بی نصیب گذارند.

    ۹۵/۰۴/۱۴

    ۱۸:۳۰


    به اشتراک بگذارید: