رفع عفونت دندان در کودکان


عفونت دندان در کودکان، اغلب حاصل بی‌توجهی به بهداشت دهان و دندان است. متاسفانه در کودکان به خصوص قبل از روییدن دندان‌های دائمی، ممکن است بی‌توجهی والدین در این زمینه مشکل‌ساز شود. رفع عفونت دندان در کودکان باید به سرعت انجام شود، تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری شود. در ادامه درباره عفونت دندان در کودکان و رفع آن خواهیم گفت.

مراقبت از دندان‌ها در زمان کودکی از اهمیت زیادی برخوردار است. این اهمیت از آنجا ناشی می‌شود که سلامت دندان‌های دائمی در گرو سلامت دندان‌های شیری هستند. دندان‌های شیری خراب می‌توانند اعتماد بنفس کودک را تحت تاثیر قرار داده، موجب بی‌نظمی دندان‌دائمی و درد و رنج کودک شوند. مشکلاتی مانند عفونت دندان نیز از همین جا ناشی می‌شوند که می‌تواند سلامت کودک را نیز به خطر بیندازد.

والدین باید در نظر بگیرند که کودکان و نوزادان هنوز توانایی مراقبت از دندان‌های خود را ندارند. تمیز کردن دندان‌های شیری و آموزش دادن به کودکان در سن مناسب بر عهده‌ی والدین است.

 

آبسۀ یا عفونت دندان چیست؟

آبسه و رفع عفونت دندان در کودکان

حتما اصطلاح آبسۀ دندان را تا به حال شنیده‌اید. آبسه یا عفونت دندان به خاطر هجوم و نفوذ میکروب‌ها و باکتری‌ها به مینای دندان‌ها رخ می‌دهد. در حالت معمولی مینای دندان یک بافت محافظت کننده و محکم است که باکتری‌ها توان نفوذ به آن را ندارند. اما این بافت نفوذناپذیر بر اثر پوسیدگی و یا ضربه دیدن آسیب می‌بیند.

آبسه‌ی دندان به صورت یک جوش قرمز رنگ و متورم اغلب در مجاورت دندان‌ها و روی لثه و یا ریشه دندان ظاهر می‌شود. آبسه و اطراف آن در اغلب اوقات به لمس حساس است و در صورت فشار و تماس درد شدیدی دارد.

در صورت عدم درمان، آبسه و عفونت می‌تواند به نقاط دیگر دهان نیز گسترش پیدا کند. موارد خیلی اندکی نیز وجود دارد که این عفونت زندگی فرد را تهدید می کند. رفع عفونت دندان در کودکان، بخاطر حساس بودن بدن و دندان‌های آنان اهمیت زیادی دارد.

 

علت عفونت دندان در کودکان

علت عفونت دندان در کودکان

با اینکه آبسه دندان معمولا در بزرگسالان رخ می‌دهد اما کودکان نیز از آن مصون نیستند. آبسه و عفونت دندان علت‌های زیادی می‌تواند داشته باشد. رایج‌ترین علت آن رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است. با دانستن علت آبسه و عفونت دندان در کودکان، راه‌های پیشگیری از آن نیز بر شما آشکار خواهدشد.

برای درمان آبسه و جلوگیری از بازگشت عفونت باید این علت‌ها را از بین برد:

 • بی‌توجهی والدین به مراقبت و بهداشت دندان‌های شیری
 • پوسیدگی دندان
 • عدم درمان خرابی و پوسیدگی دندان‌های شیری
 • تروما و ضربه دیدن دندان‌ها که منجر به شکستن یا لب پر شدن دندان گردد.
 • رژیم غذایی نامناسب برای دندان‌ها ( مانند مواد قندی و اسیدی مضر)
 • وارد آمدن فشار به دندان‌ها
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • دندان‌هایی که تمیز کردن آنها دشوارتر است (مانند دندان عقل) بیشتر در معرض پوسیدگی و عفونت هستند.

علائم عفونت دندان در کودکان

علائم عفونت دندان در کودکان

تشخیص بیماری‌ها و مشکلات کودکان و نوزادان کار سختی است. زیرا آنها توانایی بیان درد و ناراحتی خود را به طور دقیق ندارند. مراقب باشید تا با مشاهدۀ نشانه‌های آبسه در فرزندتان، برای درمان اقدام کنید.

تعدادی از رایج‌ترین علایم آبسه دندان کودکان به شرح زیر است:

 • تورم و جوش قرمز رنگ روی لثه و معمولا در کنار دندان
 • ترشح چرک از آبسه
 • احساس درد هنگام غذا جویدن
 • حس کردن مزه‌ای ناخوشایند داخل دهان
 • سفت شدن و ورم لثه و گونه
 • تب داشتن

اگر اینگونه علائمی در فرزندتان مشاهده کردید، حتما برای تشخیص درست به دندانپزشکان مراجعه کنید. دندانپزشک با توجه علایم، به معاینه دهان کودک خواهد پرداخت. ممکن است مواردی چون عکسبرداری و در مواردی سی تی اسکن نیاز باشد. رفع عفونت دندان در کودکان را حتما پیگیری کنید تا از عوارض بیشتر جلوگیری شود.

 

درمان و رفع عفونت دندان در کودکان

درمان و رفع عفونت دندان در کودکان

بعد از تشخیص آبسه، به این سوال می‌رسیم که: برای آبسۀ دندان کودکان چه کنیم؟ رفع عفونت دندان در کودکان باید به سرعت صورت بگیرد. اگر متوجه آبسه دندان در کودکتان شده‌اید بهتر است به پزشک یا دندانپزشک مراجعه کنید. گفته می‌شود می‌توان برای کودک از آسپرین بچه یا شربت استامینوفن استفاده کرد تا درد او موقتا تسکین یابد. به خاطر داشته باشید مسکن، جایگزین درمان و رفع عفونت دندان در کودکان نیست.

درمان‌های دندان‌پزشکی برای آبسۀ دندان

درمان های انجام شده می تواند موارد زیر باشد که به طور جداگانه یا به‌صورت مراحلی پشت سر هم انجام شود:

 • تخلیه‌ی عفونت : دندانپزشک به این منظور پوشش آبسه را خراش و عفونت را خارج می‌کند.
 • جرمگیری دندان‌ و ریشۀ آن: برای جلوگیری از عفونت دوباره، پس از تخلیۀ عفونت، جرم و پلاک‌ها نیز پاک‌سازی می‌شوند.
 • درمان با آنتی‌بیوتیک: در کنار درمان‌های دیگر، دندانپزشک ممکن است با توجه به مقدار و شدت پخش شدن عفونت تجویز آنتی‌بیوتیک هم تجویز کند.
 • جراحی لثه: گاهی با توجه به شدت و میزان عفونت به جراحی لثه نیاز خواهد بود.
 • ترمیم و یا روکش کردن دندان: این درمان نیز در کنار تخلیه عفونت و برای جلوگیری از بازگشت آن انجام می‌گیرد. با پر کردن و یا روکش کردن دندان آسیب دیده راه ورود باکتری‌ها به مینای دندان بسته خواهدشد.
 • پیوند استخوان: اگر شدت عفونت به حدی باشد که به استخوان اطراف دندان نیز آسیب رسیده‌باشد، بازیابی استخوان نیز باید انجام شود.
 • عصب‌کشی و ترمیم ریشه: در صورتی که عفونت به دندان آسیب رسانده باشد عصب‌کشی دندان و ترمیم ریشه باید انجام شود.
 • کشیدن دندان: اگر امکان نجات دادن دندان با ترمیم، روکش کردن و… نباشد باید کشیده‌شود. از آنجایی که کشیدن دندان در کودکان می‌تواند نظم دندان‌ها و فک را به هم بریزد به فضا نگهدار یا پل دندانی نیاز خواهدبود.

درمان آبسه دندان شیری کودکان

دندان شیری و رفع عفونت دندان در کودکان

دندان‌های شیری بسیار آسیب پذیرتر هستند و در صورت پوسیدگی و آسیب دیدن مستعد آبسه هستند. درمان آبسه دندان شیری کودکان از این جهت که دندان‌های دائمی را تحت تاثیر قرار می‌دهد بسیار ضروری است.

بعضی از والدین به این خاطر که دندان‌های شیری را بی اهمیت می‌دانند از درمان آنها اجتناب می‌کنند. اما به خاطر داشته باشید که دندان‌های شیری نیز می‌توانند به درمان‌هایی چون روکش، پر کردن و… نیاز داشته باشند.

برای درمان آبسه دندان شیری کودکان معمولا پالپکتومی (تخلیه قسمت‌های آسیب دیده و دچار عفونت)، روکش و یا ترمیم انجام می‌شود. همانطورکه در قسمت قبل گفته شد اگر دندان شیری کشیده‌شود به فضانگهدار نیاز خواهد بود. با این کار فضای لازم تا زمان روییدن دندان دائمی حفظ شده و از به هم ریختن دیگر دندان‌ها‌ جلوگیری می‌شود.

توصیه ما به شما مراجعه به پزشک و ممانعت از درمان‌های خودسرانه و خانگی می‌باشد. استفاده از درمان‌های خانگی مانند گل میخک می‌تواند به لثه‌های کودک آسیب برساند.

آنتی‌بیوتیک برای آبسه دندان کودکان

آنتی‌بیوتیک برای رفع عفونت دندان در کودکان

در کنار دیگر اقدامات برای رفع عفونت دندان در کودکان معمولا آنتی‌بیوتیک نیز تجویز خواهدشد. ممکن است شما نگران عوارض آنتی‌بیوتیک برای کودکتان باشید یا از آن سو بعضی والدین خودسرانه بخواهند به کودک دارو بدهند. تنها راه درست و مطمئن این است که تجویز آنتی‌بیوتیک برای رفع عفونت دندان کودکان توسط پزشک انجام شود.

اگر در مورد مصرف آنتی‌بیوتیک برای آبسه دندان کودکان نگرانی‌ای دارید، با پزشک کودک در این مورد صحبت کنید. پزشکان برای کودکان دوز و مقدار مناسب را با توجه با نیاز و سن کودکان در نظر خواهند گرفت.

عوارض و خطرات آبسه دندان شیری کودکان

عوارض عدم رفع عفونت دندان در کودکان

دانستن عوارض و خطرات آبسه دندان شیری کودکان لزوم درمان و از آن مهم‌تر پیشگیری را بر شما روشن خواهدکرد.

آبسه دندان شیری در صورت عدم درمان عوارض زیر را در پی خواهدداشت:

 • وارد شدن عفونت به دیگر قسمت‌های بدن از جمله سیستم عصبی
 • تب شدید در کودک
 • مختل شدن راه‌های تنفسی و بلع در کودک
 • اثر گذاشتن بر دندان‌های دائمی

احتمالا این خطرات و عوارض موجب نگرانی شما شده است. برای پاسخ به سوالاتتان جستجوی بهترین جراح دندانپزشک مشهد یا شهرهای دیگر، گرفتن نوبت و مراجعه حضوری مفید خواهدبود. جراح-دندانپزشکان و متخصصان دندانپزشکی اطفال می‌توانند به سوالات شما پاسخ دهند. همچنین با ویزیت دندان‌های کودکتان نگرانی‌های شما کاملا مرتفع خواهدشد.

پیشگیری از عفونت دندان در کودکان

پیشگیری و رفع عفونت دندان در کودکان

بهترین کار برای اینکه کودک شما دچار ناراحتی و درد ناشی از آبسه یا عفونت دندان نشود، پیشگیری است.

 • معاینات منظم دندان‌های کودک با مراجعه به دندانپزشک متخصص اطفال
 • تمیز کردن دندان‌های شیری کودک
 • آموزش دادن به کودکان بزرگتر در مورد مسواک زدن
 • تغذیه مناسب و دوری از مواد غذایی شیرین و مضر
 • ترمیم دندان‌های کودک در صورت آسیب دیدگی و پوسیدگی

 

پیشگیری و رفع عفونت دندان بخصوص کودکانی که دچار بیماری‌‌هایی از جمله بیماری قلبی، دیابت، پیوند عضو و نقص سیستم ایمنی هستند، از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است. عوارض عفونت و آبسه دندان در این کودکان می‌تواند بسیار شدیدتر غیرقابل جبران باشد.

۹۸/۰۳/۰۸

۱۱:۰۷


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید