رباط صلیبی قدامی ( رباط متقاطع قدامی)یا ACL زانو چگونه در اطاق عمل بازسازی می شود؟

رباط صلیبی قدامی ( رباط متقاطع قدامی)یا ACL زانو چگونه در اطاق عمل بازسازی می شود؟

شرائط مورد نیاز برای جراحی: زانویی که بر روی آن عمل جراحی صورت می گیرد لازم است دامنه حرکتی مناسبی داشته و بدون تورم باشد. قبل از عمل جراحی بیمار تحت یک برنامه مشخص از نرمش های خاصی استفاده می کند تا از التهاب و تورم زانو کاسته و دامنه حرکتی مفصل مناسب برای عمل جراحی شود. در این مدت بیماز زانوبندهای بکار می گیرد تا مانع  فشار و آسیب بیشتر به زانو شود.

آناتومی زانو

با وجود اینکه امکان این هست که این عمل جراحی با شکاف پوست روی زانو و باز کردن مفصل انجام گیرد ولی امروزه این جراحی بیشتر به روش آتروسکوپی انجام می گیرد. در این نوع جراحی ابتدا گرافت از محل دهنده گرفته شده و سپس با انجام آتروسکوپی داخل زانو دیده می شود. زیر دید مستقیم آتروسکوپ توسط دریل های خاصی، در جائی که تاندون پیشین به سطح فوقانی درشت نی چسبیده می باشد سوراخی شبیه یک تونل ایجاد می کنند که کمی پایین تر از استخوان خارج می شود. همین عمل برای محل اتصال پیشین تادون به ران هم انجام می گیرد و تونلی در ران ایجاد می شود. سپس گرافت را در درون زانو به نحوی قرار می دهند که دو سر آن در دو تونل مذکور قرار گیرد. با این این عمل گرافت در محل تاندون پیش قرار گرفته می شود. در این حال برای محکم و ثابت کردن دو سر تاندون در تونل ها از پیچ، واشر و یا وسایل دیگر استفاده می کنند.

محل قرار گیری رباط متقاطع قدامی یا ACL(Anterior cruciate ligament )

عوارض احتمالی بازساری لیگامان صلیبی قدامی چیست؟

در این نوع جراحی نیز مانند همه جراحی ها و عمل های درمانی ممکن است خطرات و عوارضی داشته باشد مهمترین عوارض احتمالی این نوع جراحی عبارتند از:

  1. عفونت: احتمال عفونت در این  نوع جراحی دو در هزار می باشد. 
  2. انتقال بیماری ویروسی: به احتمال یک در میلیون در روش آلوگرافت امکان انتقال هپاتیت C و یا ایدز به بیمار وجود دارد.
  3. کاهش حس: احتمال کاهش حس قسمت فوقانی ساق وجود دارد.
  4. لخته شدن:  لخته شدن خون در ساق نیز از عوارض احتمالی این جراحی است.
  5. باقی ماندن ناپایداری: احتمال این عارضه بستگی به نوع عمل دارد که احتمال آن بسته به نوع عمل بین ۳ تا ۳۰ درصد متغیر است.
  6. خشکی زانو: بعد از عمل جراحی ممکن است بیمار بین ۵ تا ۲۵ درصد دچار خشکی زانو گردد.
  7. پارگی: احتمال پارگی تاندون کشکک یا شکستگی کشکک وجود دارد.
  8. آسیب صفحه رشد فوقانی زانو: احتمال این عارضه برای بیمارانی است که در سنین نوجوانی و قبل از بسته شدن صفحه رشد مورد عمل جراحی قرار می گیرند وجود دارد.  
  9. درد کشکک: احتمال این عارضه نیز بستگی به روش بکار رفته در جراحی می باشد که با توجه به روش بکار رفته برای جراحی  بین ۵ تا ۵۰ درصد است. در رنوع جراحی تاندون کشکک احتمال درد در حین زانو زدن ۴۰ درصد است.

حل چسبیدن تاندون های همسترینگ در زانو که جهت بازسازی تاندون ACL از آنها استفاده میکنیم بصورت graft harvesting

بازپروری بعد از جراحی بازسازی رباط صلیبی قدامی زانو چگونه است؟

مهمترین بخش درمانی بعد از عمل جراحی انجام نرمش برای بازگرداندن دامنه حرکتی زانو به حد نرمال و تقویت قدرت عضلانی ران می باشد. بعد از، از بین رفتن درد و تورم زانو و نرمال شدن دامنه حرکتی زانو، نرمال شدن قدرت عضلانی ران و همچنین توانایی هماهنگی بین عضلات تحتانی به حد نرمال برسد بیمار می تواند فعالیت ورزشی انجام دهد. انجام صحیح این نرمش ها تاثیر شایانی در بهبودی بیمار دارد.


مقاله بصورت PDF ضمیمه شده است.

دکتر حبیب رشادی
تلفن: ۰۹۳۵۰۶۶۸۲۹۳-۴۴۴۱۲۴۹۶
آدرس تلگرام: dr_reshadi
آدرس اینستاگرام:habib_reshadi

  • ACL

۹۶/۱۱/۲۴

۲۳:۴۷

Last updated on


به اشتراک بگذارید: