رایج ترین سوالات دندانپزشکی


در زیر چندین سوال که اکثر بیماران در مورد دندانپزشکی و سلامت دهان می پرسند آورده شده است، اگر شما هر سوال دیگری دارید یا تمایل به گرفتن وقت جهت ویزیت دارید ما مشتاقانه منتظر تماس شما هستیم.

علت بوی بد دهان چیست؟

چگونه می توان مانع از بوی بد دهان شویم؟

چگونه باید مسواک و نخ دندان بزنیم؟

آیا ترمیم آمالگام بی خطر است؟

هر چند وقت یکبار باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟

آیا من بیماری لثه دارم؟

چرا باید نخ دندان استفاده کنیم؟

چگونه نخ دندان کشیده می شود؟

دندانپزشکی زیبایی چگونه می تواند لبخند من را زیباتر کند؟

ونیرپرسلنی چیست و چگونه باعث زیبایی می شود؟

چه کاری برای دندان­ها بدرنگ می توان انجام داد؟

بیماری­های دهان چیست؟

در صورتی که در اثر ضربه قسمت از دندان شکسته شد یا به طور کامل از جای خود درآمد چه کار کنیم؟

علت بوی بد دهان چیست؟ بوی بد دهان می تواند یک وضعیت شرم آور و ناخوشایند باشد. برخی از ما ممکن است که متوجه نباشیم که دچار بوی بد دهان هستیم اما اکثر افراد ممکن است این حالت را تجربه می کنند به خصوص در زمانی که از خواب بیدار می شوند.

دلایل مختلفی ممکن است وجود داشته باشد که یک فرد دارای بوی بد دهان باشد، اما در افراد سالم علت اصلی بوی بد دهان رسوب مبکروب­ها بر روی زبان به خصوص قسمت خلفی زبان می باشد. برخی مطالعات نشان داده اند که مسواک زدن مناسب سطح زبان تا ۷۰% بوی بد دهان را کاهش می دهد.

۱-بوی بد در هنگام صبح: کاهش و توقف جریان بزاق در هنگام خواب باعث کاهش عمل شستشودهندگی آن می شود و اجازه می دهد که باکتریها شروع به رشد کنند و سبب بوی بد دهان شوند.

۲-غذاهای خاص: غذاهای خاص مثل سیر و پیاز وقتی خورده می شوند برخی از ترکیبات بودار آنها وارد جریان خون می شوند و توسط خون به ریه رسیده و در آنجا از طریق ریه این ترکیبات بودار دفع می شوند و باعث می شود هوای بازدمی فرد دارای بوی بدی باشد.

۳-بهداشت دهان ضعیف: ذرات غذایی باقی مانده در دهان باعث افزایش سرعت رشد باکتری­ها و در نتیجه بوی بد دهان می شود.

۴-بیماری­های پریودنتال: باکتری­ها و خرده­های غذایی که در پاکت لثه تجمیع می یابند می توانند باعث بوی بد دهان شوند.

۵-پوسیدگی دندان می تواند به خاطر تجمیع باکتری­ها باعث بوی بد دهان شوند.

۶-خشکی دهان: برخی داروهای خاص ، بیماری­های غدد بزاقی و یا تنفس دهانی ممکن است باعث خستگی دهان و در نتیجه بوی بد دهان شوند.

۷-دخانیات: از طریق ایجاد خشکی دهان باعث بوی بد دهان می شوند.

۷-رژیم غذایی پرچرب: مواد شیمیایی خاص که کتون نامیده می شود در زمانی که بدن شروع به سوزاندن چربیها می کند در خون آزاد شده و باعث بوی بد دهان می شوند.

۸-تشنگی گرسنگی و عدم خوردن یکی از وعده­های غذایی: نوشیدن آب زیاد و جویدن غذا ،جریان بزاق را زیاد می کنند و باکتریها را از محیط دهان می شوید.

۹-داروها و برخی بیماریهای خاص: دیابت، مشکلات کبدی و کلیوی، عفونت سینوسها، برونشیت و پنومونی حالاتی هستند که ممکن است باعث بوی بد دهان شوند.

چگونه می توان مانع از بوی بد دهان شویم:

۱-بهداشت دهان خوبی داشته باشید.

روزی ۲ بار با ساتفاده از مسواک و خمیردندان استاندارد مسواک بزنید، با استفاده از نخ دندان خرده­های غذایی و پلاک میکروبی بین دندان­ها و زیر خط لثه را بردارید، سطح پشتی زبانتان را به خوبی مسواک بزنید. هر دو تا ۳ ماه یکبار مسواکتان را تعویض کنید، اگر از دندان مصنوعی متحرک پارسیل استفاده می کنید آنرا شب از دهانتان خارج کرده و در صبح پس از شستشوی کامل مجدداً در دهانتان بگذارید.

۲-بطور مرتب به دندانپزشکتان مراجعه کنید: حداقل سالی دو بار جهت چک آپ و جرم­گیری به دندانپزشک مراجعه کنید اگر شما بیماری پریودنتال دارید هر سه ماه به دندانپزشک مراجعه کنید.

۳-کشیدن سیگار را متوقف کنید: می توانید جهت ترک سیگار از دندانپزشکتان کمک بگیرید.

۴-زیاد آب بنوشید: آب به مرطوب شدن دهانتان کمک می کند و باکتریها را از دهان می شوید.

۵-استفاده از دهانشویه­ها: برخی از محصولات تجاری تنها به صورت موقت باعث رفع بوی بد دهان می شوند ۶-از دندانپزشکتان در مورد دهانشویه­های ضد باکتری سوال کنید. این دهانشویه­ها نه تنها باعث کاهش بوی بد دهان شما می شوند بلکه باکتری­های موجود در دهان را نیز کاهش می دهند.

۷-در یک دفترچه یادداشت غذاهایی که می خورید یادداشت کنید این کار می تواند به تعیین بوی بد دهان به شما کمک کند. داروهایی که می خورید، جراحیهای که داشته اید و بیماری هایی که دارید را با دندانپزشکان در میان بگذارید. شاید یکی از همینها علت بوی بد دهان شما باشد.

در بیشتر مواقع دندانپزشک می تواند علت بوی بد دهان را درمان کند. اگر دندانپزشک پس از ارزیابی دهان به سلامت دهانتان رای داد، اما کماکان از بوی بد دهان در عذاب بودید می توانید به پزشکان(متخصصین گوش وحلق وبینی،گوارش،ریه، داخلی )جهت تعیین علت بوی بد دهانتان و دریافت درمان مراجعه کنید.

چگونه باید مسواک و نخ دندان بزنیم؟

مسواک و نخ دندان باعث کنترل و کاهش پلاک و باکتری­های مسبب بیماری­های دندان می شوند. پلاک یک لایه از خرده­های غذایی باکتری­ها و بزاق می باشد که به دندان می چسبند. باکتری­های موجود در پلاک ذرات غذایی موجود را به اسید تبدیل می کنند و این اسید سبب پوسیدگی دندان می شود. اگر پلاک برداشته نشود تبدیل به جرم می شود و اگر جرم و پلاک برداشته نشود شروع به تخریب لثه و استخوان می کنند و باعث ایجاد بیماری لثه و پریودنتال می شود که در نهایت سبب لقی و از دست رفتن دندانها میشود.

تشکیل پلاک و رشد آن به صورت پیوسته اتفاق می افتد و تنها با مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از رو­شهای کمک کننده دیگر قابل کنترل می باشد.

مسواک زدن: دندانهایتان را اقلاً روزی دو بار مسواک بزنید (مخصوصاً قبل از خواب). موهای مسواک شما باید نرم باشد. جهت اطمینان از کیفیت مسواک و خمیر دندان،از محصولات شرکت های معتبر که دارای علامت استاندارد میباشند استفاده فرمایید.

جهت مسواک زدن به روش زیر عمل کنید:

۱- موهای مسواک را در یک زاویه ۴۵ درجه در محل اتصال لثه به دندان قرار دهید و به آهستگی و با یک حرکت چرخشی کوچک مسواک بزنید و مطمئن باشید که همیشه موهای مسواک را بر روی لثه خود احساس می کنید. سطح خارجی (طرف گونه) سطح داخلی (طرف زبانو کام) و سطح جونده همه دندان ها را مسواک بزنید.

۲-برای تمیز کردن سطح داخلی دندانهای جلویی از نوک مسواک استفاده کنید

۳- از مسواکهای برقی نیز که استفاده از آنها راحت است و میتوانند پلاک دندانها را به خوبی بر دارند نیز میتوانید استفاده نمایید. جهت استفاده از آنها موهای مسواک برقی را در تماس با دندان و لثه قرار دهید و اجازه دهید که مسواک کار خود را انجام دهد.

کشیدن نخ دندان: کشیدن روزانه نخ دندان بهترین راه برای تمیز کردن سطوح بین دندانی و زیر لثه می باشد. نخ دندان نه تنها به تمیز کردن این سطوح کمک می کند بلکه باعث از هم گسیختن شبکه¬های باکتریایی پلاک دندان شده و مانع ایجاد یک شبکه پیچیده و در هم تنیده-ای از باکتریهای مختلف می شود و از این طریق مانع آسیب به لثه، دندان و استخوان فک می شود. جهت استفاده از نخ دندان به روش زیر عمل کنید:

۱- ۴۰-۳۰ سانتی متر از نخ دندان را جدا کنید و آنرا دور انگشتان وسط هر دو است به نحوی بپیچید که حدود ۵ سانتی متر نخ بین دو دست شما قرارگرفته باشد.

۲- از انگشت شصت و سبابه ، جهت هدایت نخ در بین دندانها استفاده کنید. به آهستگی نخ را از محل تماس دو دندان عبور دهید.

۳- سپس نخ را به شکل (C) دور هر دندان در آورده و حرکت بالا و پایین را انجام دهید. این حرکت را آنقدر تکرار کنید که تمیز شدن دندان را احساس کنید.

۴- استفاده از نگهدارنده¬های نخ دندان برای کسانی که نمی توانند به روش ذکر شده بالا عمل کنند توصیه می شود.

نخ دندان توانایی عبور از بین تمام دندانها (حتی دندانهای بهم ریخته ) را دارد. در صورتی که نخ دندان از بین دندانها عبور نمی کند یا ریش ریش و پاره می شود به احتمال خیلی زیاد بین دندان¬های پوسیدگی یا جرم وجود دارد. جهت برطرف کردن آنها باید به دندانپزشک مراجعه نمایید

شستشوی دهان: شستن دهان با آب بعد از مسواک زدن و بعد از خوردن غذا (اگر نمی توانید به هر دلیلی مسواک بزنید) بسیار مهم است. اگر شما از دهانشویه¬های تجاری برای سلامت بیشتر دهانتان استفاده می کنید. یا قصد تهیه آنرا دارید توصیه می کنیم با دندانپزشک خود در مورد نوع دهانشویه مورد نیازتان و نحوه استفاده از آن و فواید و عوارض آن دهانشویه مشورت نمایید.

آیا ترمیم آمالگام بی خطر است؟

سال­ها است که در مورد بی خطری آمالگام بحث و جدل وجود دارد. آمالگام مخلوطی از مس نقره و روی است که توسط جیوه به هم متصل می شوند. دندانپزشکان از این ملغمه که از فلزات مختلف تشکیل شده است به مدت ۱۰۰ سال است استفاده می کنند. در مورد این که آیا بخارات و ذرات جیوه موجود در آمالگام می تواند باعث مشکلات جدی برای سلامت بدن شود بحث و جدل جدی وجود دارد. براساس تحقیقات ۷۶% درصد دندانپزشکان از آمالگام جهت ترمیم دندان­ها استفاده می کنند. منابع معتبری(انجمن دندانپزشکان آمریکا، مرکز مبارزه با بیماریها(CDC)، سازمان بهداشت جهانی، مرکز نظارت بر غذا و دارو در آمریکا). تاکید کرده اند که استفاده از آمالگام بی خطر است و افرادی که سعی میکنند با بحث و جدل رابطه ای بین ذرات جیوه موجود در آمالگام و بیماری­های سیستمیک ارتباط برقرار کنند از استدلال کافی برخوردار نیستند.

در حال حاضر تنها زمانی که بیمار به مواد موجود در آمالگام حساسیت دارد استفاده از آن توصیه نمیشود. البته تعداد افرادی که به آمالگام حساسیت نشان داده­اند در طی این صد سال کمتر از ۱۰۰ نفر گزارش شده است که در مقابل میلیون­ها افرادی که برایشان آمالگام گذاشته شده است تعداد خیلی کمی می باشد

هر چند وقت یکبار باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟

شما باید هر سال دوبار جهت معاینات چک آپ و جرم گیری به دندانپزشک مراجعه کنید، اگر چه ممکن است دندانپزشک به برخی افراد توصیه کند که تعداد دفعات بیشتری را در یک سال جهت معاینات چک آپ مراجعه کند.

معاینات چک آپ و جرم­گیری جهت جلوگیری از مشکلات دندانی ضروری می باشد و باعث حفظ و نگهداری سلامت دندان­ها و لثه شما می شود. در این جلسات دندان­ها تمیز می شوند و برای پیدا کردن پوسیدگی به دقت معاینه می شوند.

بعلاوه در این جلسات مواد دیگری نیز چک می شوند. اینها شامل:

۱-مرور تاریخچه پزشکی: دانستن وضعیت شما از نظر داشتن یک بیماری خاص، داروهایی که می گیرید ما را نسبت به سلامت کلی بدن شما آگاه می سازد و باعث می شود تصمیمات بهتری را جهت حفظ سلامت عمومی شما و سلامت دهانتان بگیریم.

۲-معاینه رادیوگرافی

۳-غربالگری سرطان

۴-بیماری لثه

۵-بررسی وجود پوسیدگی دندان

۶-معاینه ترمیم­ها

۷-برداشتن جرم

۸-برداشتن پلاک

۹-پالیش دندان

۱۰-توصیه­های بهداشتی

۱۱-مرور بر رژیم غذایی

آیا من بیماری لثه دارم؟

از هر پنج نفر ۴ نفر مشکل پریودنتال دارند و از وجود آن اطلاع ندارند چرا که بیماری در مراحل اولیه بدون درد است. داشتن جلسات معاینه دوره­ای دندان­ها به طور مرتب بسیار مهم است و به تشخیص شروع بیماری پریودنتال در افراد بسیار کمک می کند.

بیماری پریودنتال وقتی شروع می شود که پلاک (یک لایه بدون رنگ و چسبنده که محتوی باکتری، خرده غذایی و بزاق می باشد) بر روی سطح دندان باقی می ماند. باکتری تولید سم (اسید) می کند که این سموم باعث التهاب لثه شده و به آهستگی استخوان را تخریب می کند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مرتب به ما این اطمینان را می دهد که پلاکی بر روی دندان­ها باقی نمانده که باعث آسیب به لثه دندان­ها شود.

غیر از بهداشت دهانی ضعیف چندنی فاکتور دیگر نیز وجود دارد که باعث افزایش خطر بیماری­های پریودنتال می شود.

۱-کشیدن سیگار: افراد سیگاری بیشتر از افراد غیرسیگاری مستعد تشکیل پلاک و جرم بر روی دندان­ها می باشند.

۲-دندان­های کج و معوج و برخی دندان­های مصنوعی نامناسب: بریج هایی که بطور مناسب ساخته نشده­اند، دندان­های نامرتب وترمیم­های ناقص می توانند باعث بدام افتادن پلاک و باکتری­ها شوند که مسواک و نخ دندان نمی توانند این پلاک­های بدام افتاده را تمیز کنند.

۳-برخی داروها: استروئیدها، داروهای ضد سرطان، داروهای ضد فشار خون، داروهای ضد بارداری می توانند دارای عوارضی مثل ایجاد خشکی دهان باشند و از این طریق باعث شوند که پلاک به راحتی بیشتری به روی دندانها بچسبد.

۴-حاملگی و بلوغ و داروهای ضد بارداری: با تغییر در سطوح هورمون­ها باعث می شوند که لثه­ها نسبت به سموم باکتری­ها بیشتر حساس شوند.

۵-بیماری سیستمیک: دیابت، اختلال در گلبول­های سفید خون، ایدز و … فرد را مستعد بیماری پریودنتال می کند

۶-ژنتیک: برخی بیماران ممکن است به طور ژنتیکی مستعد ابتلا به مشکلات پریودنتال شدیدتر باشند. بیمارانی که یک تاریخچه خانوادگی از لق شدن دندانها به علت بیماری لثه دارند نیاز به توجه ویژه­تری به لثه­هایشان دارند.

علائم و نشانه­ها بیماریهای لثه

۱-لثه قرمز و متورم

۲-خونریزی از لثه

۳-بوی بد دهان

۴-تشکیل فضای جدید بین دندانها

۵-لقی دندان

۶-چرک

۷-تحلیل لثه

چرا باید نخ دندان استفاده کنیم؟

مسواک زدن باعث برداشته شدن ذرات غذا، پلاک و باکتریها از سطوح دندانها می شود اما بین دندانها را تمیز نمی کند. متأسفانه مسواک نمی تواند به بین دندانها که بسیار مستعد پوسیدگی و بیماری پریودنتال است برسد و آنجا را تمیز کند. نخ دندان کشیدن بهترین وسیله برای تمیز کردن بین دندان­ها و نواحی زیر لثه است. نخ دندان نه تنها باعث تمیزی این ناحیه می شود بلکه شبکه از کلونی باکتری­ها و پلاکی را که در این ناحیه تشکیل می شود را هم بهم می ریزد و مانع آسیب به لثه، دندان و استخوان می شود.

پلاک یک لایه چسبنده و تقریباً غیرقابل دید بر روی دندان­ها می باشد. در پلاک کلنی از باکتری­های در حال رشد و خرده های غذایی و بزاق دیده می شود. باکتری­ها سم تولید می کنند که این سم می تواند باعث پوسیدگی دندان و تحریک و التهاب لثه شوند. همچنین وقتی پلاک از بالا و زیر لثه برداشته نمی شود سفت شده و تبدیل به جرم می شود .پلاک باعث تحریک و التهاب لثه می شود و به آهستگی استخوان را تخریب می کند. و این آغاز بیماری پریودنتال است.

چگونه نخ دندان کشیده می شود؟

کشیدن نخ دندان: کشیدن روزانه نخ دندان بهترین راه برای تمیز کردن سطوح بین دندانی و زیر لثه می باشد. نخ دندان نه تنها به تمیز کردن این سطوح کمک می کند بلکه باعث از هم گسیختن شبکه¬های باکتریایی پلاک دندان شده و مانع ایجاد یک شبکه پیچیده و در هم تنیده-ای از باکتریهای مختلف می شود و از این طریق مانع آسیب به لثه، دندان و استخوان فک می شود. جهت استفاده از نخ دندان به روش زیر عمل کنید:

۱- ۴۰-۳۰ سانتی متر از نخ دندان را جدا کنید و آنرا دور انگشتان وسط هر دو است به نحوی بپیچید که حدود ۵ سانتی متر نخ بین دو دست شما قرارگرفته باشد.

۲- از انگشت شصت و سبابه ، جهت هدایت نخ در بین دندانها استفاده کنید. به آهستگی نخ را از محل تماس دو دندان عبور دهید.

۳- سپس نخ را به شکل (C) دور هر دندان در آورده و حرکت بالا و پایین را انجام دهید. این حرکت را آنقدر تکرار کنید که تمیز شدن دندان را احساس کنید.

۴- استفاده از نگهدارنده¬های نخ دندان برای کسانی که نمی توانند به روش ذکر شده بالا عمل کنند توصیه می شود.

نخ دندان توانایی عبور از بین تمام دندانها (حتی دندانهای بهم ریخته ) را دارد. در صورتی که نخ دندان از بین دندانها عبور نمی کند یا ریش ریش و پاره می شود به احتمال خیلی زیاد بین دندان¬های پوسیدگی یا جرم وجود دارد. جهت برطرف کردن آنها باید به دندانپزشک مراجعه نمایید

دندانپزشکی زیبایی چگونه می تواند لبخند من را زیباتر کند؟

اگر شما می خواهید لبخندتان زیباتر باشد دندانپزشکی زیبایی می تواند این کار را برایتان انجام دهد. دندانپزشکی زیبایی در سال­های اخیر رواج زیادی پیدا کرده است. این امر نه تنها به خاطر پیشرفت در مواد به کار رفته در این زمینه است ،بلکه به خاطر این نکته است که بیماران بیشتر از قبل بر روی سلامتی خود نسبت به گذشته تمرکز می کنند. این امر سبب می شود که آنها متقاضی استفاده از خدمات دندانپزشکی پیشگیری باشند و بخواهند که لبخندشان زیباتر و در عین حال سالم­تر باشد.

برخی از درمان­های دندانپزشکی که باعث بهبود زیبایی لبخند و افزایش سلامت دندانها می شود در زیر آورده شده است. بسته به نیازی که بیمار دارد درمان دندانپزشکی زیبائی می تواند بر روی بازسازی یک دندان انجام شود و یا این که تمام دندانهای بیمار مورد بازسازی و تصحیح قرار گیرد. در این زمینه که چگونه با دندانپزشکی زیبایی می تواند لبخند زیبا و سالم­تری داشته باشید با دندانپزشکتان مشاوره کنید.

۱-سفید کردن دندان: این درمان دندان­هایی را که به سبب افزایش سن، خوردن غذا و نوشیدنی­ها و کشیدن سیگار دچار تغییر رنگ شده­اند سفید می کند. دندان­هایی که در اثر استفاده از دارو یا وارد شدن ضربه به آنها دچار تغییر رنگ شده­اند نیز سفید می شوند اما درجه سفید شدن آنها بسته به درجه بدرنگی ایجاد شده در آنها دارد.

۲-ترمیم کامپوزیت: در حال حاضر تمایل بسیار زیادی برای استفاده از کامپوزیت (مواد همرنگ دندان) به جای آمالگام جهت ترمیم پوسیدگی­های دندانی وجود دارد به حدی که برخی با مراجعه به دندانپزشک تمایل خود را برای تعویض ترمیم­های آمالگام دندانهایشان و استفاده از کامپوزیت بجای آن ابراز می کنند. ترمیم­های کامپیوزیتی جهت بازسازی دندان­های لب پر شده، ترک خورده، شکسته و بد رنگ نیز استفاده می شود. از این نوع مواد جهت برطرف کردن حساسیت دندان­ها نیز استفاده می شود.

۳-ونیرپرسلنی: ورقه­هایی نازک و همرنگ دندان می باشند که به صورت اختصاصی برای هر دندان در یک فرد ساخته می شوند و به سطح بیرونی دندانها چسبانده می شوند تا لبخند زیبایی را برای بیمار به ارمغان آورند. آنها می توانند دندان­هایی که در قوس موقعیت مناسبی ندارند یا شکل و رنگ مناسبی ندارند را تا حدودی تصحیح کنند. برخلاف کراون؛ ونیرها نیاز به تراش مقدار کمی از سطح دندان دارند.

۳-کراون (روکش) پرسلنی: یک پوشش همرنگ دندان است که برای هر دندان بطور جداگانه ساخته شده و تمام سطوح دندان را در برمی گیرد و باعث بازسازی شکل و اندازه دندان می گردد. روکش­ها باعث حفاظت و تقویت دندان­هایی می شوند که به نحو دیگری نمی توانند ترمیم و بازسازی شوند. روکش­ها برای دندان­هایی که ترمیم­های شکسته و بزرگ دارند و یا پوسیدگی وسیع دارند درمان ایده­آلی می باشند.

۴-ایمپلنت دندانی: ایمپلنت دندانی ریشه­هایی مصنوعی می باشند که از طریق جراحی داخل استخوان فک گذاشته می شوند تا جایگزین یک یا چند دندان از دست رفته باشند. می توان روکش­های پرسلنی، بریجها و دنچر ها را طوری ساخت که با ایمپلنت­ها سازگار و جفت (fit) باشند و به ایمپلنت­ها بچسبند و باعث شوند که بیمار از دندان­های مصنوعی محکم، قوی و ماندگار برخوردار شود و از مشکلات پروتزهای متحرک خلاص شود.

۵-ارتودنسی: براکت­ها و سیم­های ارتودنسی جدید که به نحوی ساخته شده­اند که قابل دید نباشند و موثر نیز باشند ،این امکان را فراهم کرده است که صاف کردن و به نظم آوردن دندانها در بزرگسالان نیز مورد پذیرش آنها واقع شود.

ونیرپرسلنی چیست و چگونه باعث زیبایی می شود؟ ورقه هایی نازک و همرنگ دندان می باشند که به صورت اختصاصی برای هر دندان در یک فرد ساخته می شوند و به سطح بیرونی دندانها چسبانده می شوند تا لبخند زیبایی را برای بیمار به ارمغان آورند. آنها می توانند دندان¬هایی که در قوس موقعیت مناسبی ندارند یا شکل و رنگ مناسبی ندارند را تا حدودی تصحیح کنند. برخلاف کراون؛ ونیرها نیاز به تراش مقدار کمی از سطح دندان دارند.

چه کاری برای دندان­ها بدرنگ می توان انجام داد؟

یکی از دلایل زرد شدن دندانها بالا رفتن سن است . همچنان که سن بالا می رود، مینای سطح بیرونی دندانها سایش می یابد و منجر به ایجاد یک رنگ زرد و یا تیره در دندان می گردد. سیگار کشیدن، نوشیدنی قهوه ، چای و مواد رنگی دیگر می تواند سبب بد رنگی بیشتر ، زرد و کدر شدن دندانها می شوند.

گاهی اوقات دندانها به خاطر گرفتن برخی از داروها مثل تتراسایکلین از زمان کودکی بدرنگ شده¬اند. مصرف زیاد فلوراید در زمان تشکیل دندانها که سبب فلوروزیس می شود می تواند بدرنگی دندانها ایجاد کند.

ترکیبات زیادی برای سفید کردن دندانها و ایجاد لبخندی درخشان وجود دارد. روش­های سفید کردن دندان که توسط دندانپزشک انجام می شوند، روشهایی ساده و غیر تهاجمی می باشند که باعث تغییر رنگ مینای دندانهای طبیعی بیمار می شوند و یک روش ایده ال برای افزایش زیبایی لبخند می باشند. محصولاتی تجاری نیز برای سفید کردن دندان در داروخانه­ها به فروش می رسد اما این محصولات اثر زیادی ندارند و چه بسا فاقد علامت استاندارد نیز هستند.

بیمارانی که خواهان سفید کردن دندان­ها هستند در ابتدا توسط دندانپزشک مورد ارزیابی قرار می گیرند تا علت بدرنگی دندانها مشخص شود. گاهی اوقات که علت بدرنگی دندان، تتراسایکلین و فلوروزیس می باشد و محتمل است که میزان پاسخ آنها به سفید کردن دندانها مناسب نباشد، ونیر پرسلنی یا روکش برای آنها توصیه می شود تا بدرنگی­شان پوشیده شود. چونکه سفید کردن دندانها تنها بر روی دندانها طبیعی موثر است پس از سفید کردن دندانها،ترمیم­ها و روکشهای قدیمی باید تعویض شوند تا با رنگ جدید دندانها تطابق داشته باشند.

بیماری­های دهان چیست؟

جدا از مشکلاتی که برای دندانها ایجاد می شود و نیاز به درمان دارند گاهی اوقات در بافت نرم اطراف دندان مثل مخاط کف دهان،کام، زبان وگونه ضایعاتی مثل زخم ، تورم و سفید شدگی دیده می شود که در اکثر مواقع ضایعات خوش خیمی می باشند، اما گاهی نیز ممکن است ضایعات بدخیمی مثل سرطان باشند بهرحال هر یافته غیرطبیعی باید توسط دندانپزشک یا متخصص بیماریهای دهان مورد بررسی قرار گیرد.

در صورتی که در اثر ضربه قسمت از دندان شکسته شد یا به طور کامل از جای خود درآمد چه کار کنیم؟

برای دندان­های دائمی ضربه خورده و از جای خود کنده شده، این امکان وجود دارد که مجدداً به محل اولیه خود برگدانده شده و وظیفه خود را انجام دهند به شرطی که در زمان حادثه، دندان خارج شده را پیدا کرده و از قسمت تاج گرفته شود و در زیر آب سرد شستشو داده شود. سپس دندان در یک لیوان شیر انداخته شده و در عرض دو ساعت به دندانپزشک مراجعه شود. در صورت در اختیار نداشتن شیر می توانید دندان را در داخل دهان (مجاور گونه بیمار) قرار دهید .در این زمینه پوستری بر روی صفحه ،آپلود شده است.البته بدیهی است در فرد صدمه دیده حفاظت از جان وی در اولویت است.
به خاطر داشته باشید دندانهای شما همین امروز نیاز به توجه شما دارند. همین امروز یک وقت ملاقات از ما بگیرید تا از وضعیت سلامت دهان خود باخبر شوید ما سعی می کنیم لبخند رضایت را برلبانتان بنشانیم

تماس با ما

تلفن ثابت ۰۶۱۳۲۲۳۱۳۳۹

همراه ۰۹۳۹۶۸۹۱۷۳۷۸

ایمیل Ahvazdandan @ yahoo. Com
ahvazdandan.blogfa.com

15/02/08

20:14


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید