راه های آسان برای شاد بودن


خیلی از ما فکر می کنیم که شادی یک نیروی بیرونی است که ما کنترلی روی آن نداریم. زندگی مان را می گذرانیم درحالی که منتظریم شادی پیدایمان کند فکر می کنیم پیدا کردن یک کار رویایی، پوشیدن لباس های خوب، پیدا کردن کسی که دوستش داریم و سفر کردن باعث می شوند به این شادی برسیم. ولی واقعیت اینست که شاد بودن یک انتخاب است، تصمیمی که شما می گیرید تا حالتان خوب باشد و از زندگی به طور کامل لذت ببرید. جمله ای هست که می گوید پول شادی نمی آورد. این جمله کاملا درست است! درادامه برایتان لیستی از کارهایی آورده ایم که اوضاع را تغییر می دهند و کمکتان می کنند شاد باشید.

کمی آفتاب بگیرید

اگر اشعه های خورشید به شما بخورد، نه تنها پوستتان درخشان تر می شود بلکه واقعا سطح سروتونین که هورمون شادی است در بدنتان بالا می رود. احساس انرژی خواهید کرد و برای آنچه اتفاق می افتد آمادگی خواهید داشت.

یک شکلات بخورید

خوردن شکلات، انتقال دهنده ی عصبی را در مغز آزاد می کند که بسیار روحیه  تان را بهتر می کند. یکی از این انتقال دهنده های عصبی، فنتیل آمین است که به آن “داروی عشق” هم می گویند و دقیقا همان احساساتی را در شما برمی انگیزد که هنگامی که عاشق هستید دارید، و خب چه کسی دوست ندارد احساس عشق کند؟

قدرت برترتان را تصدیق کنید

انسان ها این میل سیری ناپذیر را دارند که برای چیزی بزرگتر از خودشان زندگی کنند. زمانی بگذارید و به این فکر کنید که زندگیتان توسط چیزی عالی تر از خودتان هدایت می شود. درک کنید که هر مرحله ای از زندگیتان بخشی از یک طرح خیره کننده ی بزرگتر است که درراستای هدفی بهتر برای اطرافیانتان است. چطور می توانید خوشحال نباشید وقتی می دانید در اهداف بهتر و عالی تر شرکت دارید؟

یک لیست موسیقی انگیزه دهنده درست کنید

موسیقی این قدرت را دارد که بهتان روحیه ای بدهد که هیچ کار دیگری نمی تواند. فقط آهنگهایی را انتخاب کنید که پراز امید و انگیزه باشند.

ورزش کنید

وقتی باشگاه می روید یا برای دویدن می روید، مغزتان اندورفین ترشح می کند که مسئول ازبین بردن استرس و بالابردن روحیه ی شماست. علاوه بر این اثرات ورزش طولانی مدت هم هستند. تحقیقات دانشگاه ورمونت نشان داده است که تغییرات روحی حاصل دو ساعت ورزش، تا ۱۲ساعت باقی می مانند.

اگر نمی خواهید تحقیقات را باور کنید حداقل این جمله را بپذیرید که :”ورزش به شما اندورفین می دهد…اندورفین شادتان می کند”.

بنویسید

آیا احساس می کنید زندگی شما را درهم شکسته است؟ زمانی را برای نوشتن درمورد این بگذارید. اینکه ذهنتان شفاف باشد کمک می کند استرس هایتان کمتر شود. دفعه ی بعدی که احساس ناراحتی و گرفتگی کردید، کاغذی بردارید و هرچه در ذهنتان می گذرد را بنویسید. اینکار ذهنتان را خالی می کند ولی احساس بهتری خواهید داشت و ذهنتان برای افکار شاد جای بیشتری پیدا می کند.

به یک قرار بروید

با خودتان یک سبد یا کوله پشتی را با توت فرنگی و شکلات پر کنید و به نزدیکترین پارک بروید و با خودتان پیک نیک بروید. وقتی آنجا نشسته اید از خالص بودن لحظات لذت ببرید. ازینکه باد می وزد و گربه ها در پارک بازی می کنند. تمام آنچه اطرافتان هست را به درون بکشید و برای اینکه زنده هستید و تمام حس هایتان کار می کند، شکرگزار باشید. تلاش کنید که شادی رابرای زندگیتان انتخاب کنید و از زندگی لذت ببرید.

به یک سخنرانی الهام بخش گوش دهید

سخنرانی های زیادی هستند که به شما یاد می دهند از چیزهای کوچک زندگی لذت ببرید و روحیه تان رابالا ببرید. یاد می گیرید که از بالا به قضایا نگاه کنید و بدون توجه به شرایطتان از زندگی لذت ببرید.

  کار خوبی برای یک غریبه بکنید

می توانید کیک بپزید و برای یک فرد بی خانمان ببرید. می توانید به راننده های تاکسی و اتوبوس لبخند بزنید و خسته نباشید بگویید. با افرادی که در آسانسور می بینید، خوش وبش کنید. با کسانی که اطرافتان هستند به خوبی رفتار کنید و کمکشان کنید احساس خوبی داشته باشند، این باعث می شود درنهایت شما از همه احساس بهتری داشته باشید.

تسلیم نشوید

هیچ وقت برای شاد بودن تسلیم نشوید!  بااینکه زندگی می تواند خیلی سخت شود ولی یادتان باشد هنوز هم یک هدیه ی عالی به شماست. حتی وقتی زندگی پراز مشکل است، بازهم شادی انتخاب شماست.

همیشه لبخند بزنید و بدانید که درواقع این شمایید که شادی را در اختیار دارید و پادشاه شادی شما هستید.

دکتر عمرانی (سایکولوژیست)

    18/02/07

    11:11


    بروزرسانی در


    به اشتراک بگذارید