دکتر مسعود صابری در گفتگو با داکتاپ: پزشکی و جراحی با وجود ظرافت هایی که در آن وجود دارد یک هنر به تمام معناست


دکتر مسعود صابری پزشک متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات را حالا بیشتر ما می شناسیم، از جراحی ها و فعالیت های پزشکی و اجتماعی گرفته تا اجرای قوی و خوب ایشان در اکسیر و آهنگ‌هایی که با صدای ایشان شنیده شدند.
درخواست های زیادی از طرف بازدیدکنندگان داکتاپ برای مصاحبه با ایشان داشتیم، با هماهنگی‌های لازم در یکی از روزهای گرم شهریور راهی مطب ایشان در خیابان فرشته شدیم و با وجود حجم زیاد کار و شلوغی مطب فرصتی فراهم شد تا برای تهیه این مصاحبه در خدمت دکتر مسعود صابری باشیم. از رشته جراحی مغز و اعصاب و نگاه ویژه شان به پزشکی و هنر برای ما گفتند، درباره برنامه اکسیر گفتگو کردیم و همچنین خبرهای تازه ای درباره آهنگ جدیدشان از ایشان شنیدیم.
در ادامه این گفت‌وگو را با هم می‌خوانیم.

مصاحبه دکتر مسعود صابری با داک تاپ

 

در مورد درمان ضایعه نخاعی حرف‌هایی هست که روش‌هایی کشف شده شما تایید می‌کنید؟

پیوند نخاع در دنیا و ایران هنوز نتیجه نداده و اگر این ادعا از طریق محافل علمی و دانشگاهی به نتیجه رسیده و تایید گردد شخصا در وبسایت شخصی و رسمی دکتر مسعود صابری اطلاع رسانی خواهم کرد .

 

بیشتر مراجعان شما در چه زمینه هستند؟

در دو زمینه جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات فعالیت داریم و در هردو زمینه مراجع داریم. انواع تومور و خونریزی مغزی و مشکلات مغز و ستون فقرات از مشکلات شایع مراجعه کنندگان به ما است.

 

چطور همزمان در دو زمینه هنر و جراحی فعالیت میکنید؟

من خیلی به پزشکی و جراحی علاقه دارم و همانطور که هر شخصی با هر شغلی در اوقات فراغت از کار به برنامه های دیگری می پردازد من نیز از جمع زمانهای استراحتم استفاده میکنم و کار موسیقی را دنبال می کنم. مثلا در زمان استراحت همراه گروه موسیقی کار میکنم و تیزر ضبط میکنم و یا ساعت پنج صبح بعد از اتمام کار با وجود خستگی به استودیوی آقای مسعود جهانی رفته و کار وکال ضبط میکنم و چون با جان و دل این آهنگ ضبط و آماده می شود نتیجه داده و شنیده میشود.

دکتر مسعود صابری 

آیا تناقضی بین هنر و جراحی وجود داره؟

مردم شاید این تصور را داشته باشند که جراحی کار زمخت و خشنی است اما هیچ تناقضی بین هنر و جراحی نیست، پزشکی و جراحی با وجود ظرافت هایی که در آن وجود دارد یک هنر به تمام معناست. در هنگام جراحی و درمان بیماران تصمیم های مهمی باید گرفت و انتخاب بهترین روش برای انجام درمان نیازمند هنر جراح است. در نظر بگیرید برای جراحی و درمان دختری جوان که نیاز به باز کردن پوست صورت است باید این مورد در نظر گرفته شود که زیبایی او آسیب نبیند.

اینکه با بیماران مختلف چگونه باید رفتار کرد نیز از دیگر توانایی های هنرمندانه یک پزشک یا جراح است و پزشک باید با شناخت مناسب بیمار و با توجه به سن و موقعیت او رفتار کند و اینگونه است که وابستگی روحی بیمار و پزشک اتفاق می افتد و بیماری که زمانی کودکی کم سن و سال بوده و حالا بزرگ شده و در زندگی پیشرفت کرده، باور خوب سالها پیش را نسبت به پزشک معالجش در یاد خود دارد.

اعتقاد و باور من این است که اگر هر کسی در رشته خودش و برخورد با مردم موفق باشد در دیگر زمینه ها نیز اگر استعداد داشته باشد موفق خواهد بود.

 

بین بیمارا کدوم ها براتون خاطره میشن؟

یک بخش از مسائلی که فراموش نمیشن مربوط به بیماری افرادی هست که شامل موارد خاص می شود مثلا بیماری که در حادثه ای از قسمت سر دچار مشکلی خاص شده. همچنین وقتی همین بیماران با درمان مناسب به زندگی بر می گردند در ذهن ماندگار می شوند. و برای ما پیش میاد که بیماری که ده سال پیش درمان شده حالا برای مراسم ازدواجش دعوتمون می کنه.

علاوه بر این بخش دیگری از خاطره ها هم مربوط به روابط عاطفی بین بیمار و پزشک هست. که هر دوی اینها در ذهن میمونه.

 

بیشتر بچه ها رو ویزیت میکنید یا هروقت بچه ها به شما مراجعه میکنن به عنوان رویداد ویژه براتون تلقی میشه و اعلام میکنید؟

این موارد تصادفا پیش میاد. اتفاقا من ترجیح میدم کمتر بچه ها مریض بشن و من ببینمشون و تنها ضعف شخصی من مریضی بچه هاست.

از طرفی وقتی بچه ها مریض میشوند درمانشون با دیگر بیماران متفاوت است؛ رفتار با کودکی سه ساله و آماده کردنش برای عمل جراحی چون فقط مادرش را میشناسد و درکی از موقعیتش نداره خیلی متفاوته. حتی ما آدم بزرگ ها هم هنگام بیماری با دیدن اتاق عمل زبونمون بند میاد و رنگمون میپره، چه برسه به بچه ها که این براشون خیلی سخت تره.

 

نظر شما در مورد برنامه تلویزیونی اکسیر و بازخوردش از طرف همکارانتون و مردم چطور بود؟

برنامه اکسیر اولین برنامه پزشکی متفاوت تاریخ تلویزیون ایران هست که آقای مصطفی شریفی تهیه کننده آن بودند. به عبارتی ۴۰۰ نفر در مدت دو سال برای این برنامه زحمت کشیدند که نتیجه ش ۵۲  قسمت برنامه بود که بازخورد خوبی داشت گرچه زمان پخش و بازپخش مناسبی نداشت. ولی با اینحال اکسیر بعد از دورهمی و خندوانه سومین برنامه پرمخاطب صدا و سیما بود؛ و بعضی وقت ها از نظر مخاطب و نفوذ با این برنامه ها رقابت می کرد.

من با آقای فرزاد حسنی ساعت های زیادی درباره برنامه و اجراها صحبت می کردیم، ایشون همت و تلاش فراوانی برای هرچه بهتر بودن برنامه داشتند و با توانمندی هایی که در کار اجرا دارند به من خیلی کمک کردند و چیزهای زیادی از ایشون آموختم که باعث شد مسائل گفته شده در برنامه به خوبی ارائه بشن.

دکتر مسعود صابری

یکی از بازخوردهای جالبی که از برنامه اکسیر داشتم مربوط میشه به یکی از قسمت های اکسیر که در مورد سکته مغزی صحبت کردیم و علایمش رو گفتیم که اگه کسی صورتش کج شد ازش بخواین که دستش رو بیاره بالا، اگه دست و پاش شل بود و درست حرف نمیزد این ها علایم سکته مغزیه و باید طی ۶ ساعت به بیمارستان برسه تا نجات پیدا کنه. بعد از پخش این برنامه یک روز من در حیاط بیمارستان بودم که دو نفر خانم اومدن و از من پرسیدن شما دکتر صابری هستین و از من خیلی تشکر کردند و گفتند همون لحظه ای که از تلویزیون این برنامه رو میدیدند تمام علایم رو در مادرشون مشاهده می کنن و مادرشون رو میرسونند بیمارستان و خدا روشکر نجات پیدا میکنه.

من یک موردش رو برای شما مثال زدم اما دونه دونه ی این نکات در زندگی و سلامت مردم کاربرد داره و مفیده ، مثلا همین که شما بدونید مصرف نمک چه ضررهایی داره یا پوکی استخوان چیه یا مسائل روانپزشکی در کجای زندگی به درد میخوره.

یا همونطور که دیدید در برنامه خندوانه به مردم آموزش دادم که ماساژ گردن چطوریه و همه یاد گرفتن. به سوالات چند نفر پاسخ دادیم و همچنین آموزش دادیم که قبل از اینکه برید پیش جراح نرید ماساژ بدن و جا بندازن و کارهای عجیب و غریب کنید، چون اگه اول برن پیش جراح تکلیفشون مشخصه: یا جراحی یا درمان طبی.

در درمان طبی؛ یا استخر یا فیزیوتراپی یا ماساژ و یا کاردرمانی به بیمار پیشنهاد میشه

این فرهنگ سازی ها کار رسانه است، و اکسیر بهترین فرصت بود برای این کار و آقای حسنی خیلی زحمت کشیدن، تهیه کننده و گروه علمی که ۴۰۰ تا متخصص بودند، آدمای زیادی برای بهتر تصویر گرفتن زحمت کشیدن و برای ضبط برنامه ۱۲ تا دوربین داشتن .

علی استیکر داشتیم که اکسسوری درست میکرد که من مغز میخواستم برام مغز میاورد و من برش میدادم. به صورت قابل فهم و عملا میگفتیم این مغزه، این قلبه، این شریانه یا شریان وقتی میگیره این اتفاق میفته.

قسمت های جذاب و مفیدی در اکسیر داشتیم مثلا سلبریتی هایی که در برنامه حضور داشتند، مهمانانی داشتیم که با بیماری مورد بحث درگیر بود. شوخی میکردیم یا نمایش داشتیم. مسافرت میرفتیم و نشون میدادیم توی کوله پشتی چی ببریم.

مژده ای هم که داریم اجرای اکسیر دو هست که اگه خدا بخواد ایندفعه پربازدید ترین برنامه تلویزیون بشه.

 

بارزترین صفتی که از شما میشناسن چیه؟

محبت یک چیز ذاتی و ارثیه و من با محبت و خیلی احساسی و خوشرو هستم ولی همون اندازه هم بسیار سخت گیرم که این روی من رو توی اتاق عمل باید ببینید وقتی که جون مریض دست من هست به همون اندازه که الان با روی باز با مردم برخورد میکنم، با بچه ها و پرسنل اتاق عمل با روی بسته و بسیار بد برخورد میکنم و سختگیرم. خیلی با محبت و مهربون هستم ولی اون موقعی که جون بیمار دست منه با روی بسته با همکارا برخورد میکنم به خاطر اینکه فکر میکنم اگه مریض پدرخودم یا اقوام و بستگان من بود چیکار میکردم.

 

مردم از پزشکی میترسن و شما خیلی تاثیر داشتین در زمینه اینکه حداقل ارتباط خود من با پزشک و پزشکی خوب و راحت تر بشه.

این ترس بخاطر اینه که از بچگی به همه میگن اگه شیطونی کنی میبرمت آقای دکتر آمپول بزنه یا واکسن میزنه.

 

کلیپی که منتشر شده مربوط به ۳۰ سال پیش هست و بیمار حین عمل گیتار میزنه با چه هدفی منتشر شد؟

قبلا وقتی تومور نزدیک مرکز حرکت بیمار بود مجبور بودیم وسط عمل پزشک متخصص دیگه ای بیدار کنیم و ازش سوال بپرسیم یا بخواهیم که از مهارت هاش استفاده کنه.

الان نورو مونیتورینگ داریم که مسیر عصب ها رو دنبال میکنه و کمتر لازم میشه که از این روش ها استفاده کنیم البته برای مردم دیدن شخصی که همزمان مغزش عمل میشه و گیتار میزنه جذابه

 

از ابتدا به پزشکی و رشته مغز و اعصاب علاقه داشتین یا این علاقه بعدا ایجاد شد؟

من از اول دکتر به دنیا اومدم و از ابتدا هم به جراحی مغز و اعصاب علاقه داشتم و به نظرم بالاترین و سخت ترین و پیچیده ترین تخصص هست و با تمام بدن سروکار داره. البته همه رشته ها و تمام همکاران من کارشون بسیار با ارزشه و تمامی پزشکان هر روز جان مردم زیادی رو نجات می دهند. من اگر هزار بار دیگه هم به دنیا بیام باز هم دکتر خواهم شد.

همه رشته های پزشکی مهم هستن و در هر کدوم ارزشهای زیادی وجود داره، مغز و اعصاب با تمام بدن درگیره اما اگر قرار بود من تخصص دیگه ای داشته باشم از طب داخلی و عمومی فاصله میگرفتم ولی مغز و اعصاب ایجاب میکنه که از طبابت عمومی دور نباشم.

مثلا از آب و الکترولیت و سدیم ، پتاسیم تا تومور هیپوفیز و غده هیپوفیز که خودش یه دنیاست از هورمونها. و اعصاب هم در تمام بدن هستن _در دست و کف پا و تمام بدن_ پس به گونه ای نیست که فقط تومور مغز عمل کنم. مسائل بعد از جراحی مربوط میشه به طب داخلی که اون ها رو هم باید بدونیم و در تمام دنیا هم بالاترین مرتبه علمی و کلاس کاری برای رشته جراحی مغز و اعصابه. البته با توجه به اینکه من اعتقاد دارم که پزشکی یک کار گروهیه ،حق ندارم بگم از پزشک متخصص دیگه ای بالاترم، همونطور که حق ندارم بگم از یک گل فروش بالاترم. مردم باید این نکته رو بدونند درمورد مریضی که بیهوش میشه و عمل میشه تکنسین بیهوشی هم زحمت میکشه و حتی کسی که برای بیمار دارو میاره یا حتی اتاق رو تمیز میکنه هم زحمت میکشه و مهمه و حاصل همه این هاست که میشه سلامت بیمار ولی به اسم من ثبت میشه. پرستار شب تا صب بیداره یا آمبولانس هم زحمت میکشه. خوبی هاش به نام پزشک جراح هست و مسئولیتش هم همینطور و همه میگن دکتر مسعود صابری این بیمار رو عمل کرده.

 

فکر می کنید که در حق هنر هم رسالتتون رو ادا کردین؟

علاقه دارم که در هنر جایگاه خاصی ایجاد کنم تا جایی که مردم اینقدر هنر و کارهای من رو دوست داشته باشن که با اجرای کنسرت درامدش رو صرف کار خیریه بچه ها کنم. یا همونطور که در برنامه خندوانه دیدید ایجاد یک باغچه برای بچه ها که باغ و استخر داشته باشه و ۱۰۰ یا ۵۰۰  تا بچه ازش استفاده کنن و بزرگ بشن و بعدا کار کنن و از همین مجموعه حمایت کنند

یک آهنگ جدید هم طی هفته بیرون میاد که با روش بسیار جدیدی ارائه میشه.

تا به حال دوتا کار موسیقی منتشر کردم _دلتنگی و شب آروم که آقای افکاری زحمتش رو کشیدند_ و در کار سومم به اسم طعم جنون با هوروش بند همکاری کردم که آقای مسعود جهانی تنظیمش کرده، مهدی دارابی ترانه و ملودی رو گفتن، مجید فرهبد تیزر رو ساخته و آقای بیگی گیتارش رو زده، یک کار گروهی بوده و با اینکه همه براش زحمت کشیدن ولی به اسم دکتر مسعود صابری شناخته و تمام میشه.

دکتر مسعود صابری آهنگ طعم جنون

خوشحال خواهیم شد نظر شما رو درباره داکتاپ بدونیم

با توجه به اینکه داکتاب پل ارتباطی  میان مراجعین و پزشکان می باشد و این ارتباط را تسهیل می کند. کار بسیار مفید و خوبی است ضمن اینکه عده ای کنار هم جمع شدند و بدون چشم داشت مالی زیاد به چنین ارتباطاتی شکل می دهند.

 

با تشکر از آقای دکتر مسعود صابری متخصص جراحی مغز و اعصاب که در این مصاحبه وقت گرانبهاشون رو در اختیار ما گذاشتند، برای ایشان آرزوی موفقیت و سربلندی روز افزون داریم.

 

برای مشاهده پروفایل دکتر مسعود صابری در داکتاپ کلیک کنید

 

 

 

 


به اشتراک بگذارید