دکتر سیف در گفتگو با داک تاپ: علم رادیولوژی ، هنر به تصویر کشیدن علل ناپیدای رنج بیماران است


با عرض سلام و خسته نباشید

جناب اقای دکتر سیف  متخصص رادیولوژی، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI

ممنون که دعوت داک تاپ رو برای مصاحبه پذیرفتید ،هدف از این مصاحبه آشنایی بیشتر همکاران و همچنین مراجعین و بازدیدکنندگان داک تاپ با شما می باشد .

 

دکتر غلامرضا سیف: علم رادیولوژی ، هنر به تصویر کشیدن علل ناپیدای رنج بیماران است.

۱) بیوگرافی از خودتان بگویید ؟ (شامل مراحل تحصیل و کار و ..)
متولد ۱۰/۰۵/۱۳۵۶ می باشم و در سال ۷۴ پزشکی دانشگاه تهران قبول شدم و اون موقع به جز دانشگاه شیراز و دانشگاه ما که ۷سال و نیم بود ،دوره پزشکی عمومی همه جا ۷ساله بود .فروردین ۸۲ دوره پزشکی عمومی ما تموم شد و بعد از اون رفتیم سربازی که به دلیل اینکه منطقه جنگی جهت پاکسازی مین پزشک ارتش بودم ،کمتراز دوسال طول کشید و سال ۸۴ برای رادیولوژی در دانشگاه علوم پزشکی ایران قبول شدم ،قبل از رادیولوژی دوره ۳ ساله داشت و ما اولین دوره ای بودیم که ۴ ساله دوره این تخصص رو گذروندیم دلیلش هم این بود که تخصص CT scan و MRI هم که تا قبل از اون یک دوره جدا بود به تخصص ما اضافه شد و بابت اون یک سال بیشتر طول کشید . بعد از اون دوسال طرح رو در استان همدان شهرستان رزن گذروندم که چون تنها پزشک رادیولوژی اون شهر بودم ،تعهداتم طی یک سال تمام شد ولی امتیاز آمدن به تهران رو نداشتم به همین خاطر یکسال اضافه موندم و سال ۹۰ برخلاف بعضی همکاران که در شهرستان میمانند ، من تصمیم گرفتم برگردم تهران .چند بیمارستان در تهران مشغول به کار شدم (بیمارستان لاله در شهرک غرب ،پارسیان در سعادت اباد و پارس در بلوار کشاورز و مدتی هم بیمارستان کودکان تهران برای اطفال که تجربیات خوبی به دست اومد )صبح ها هم در کلینیک دانشگاه تهران مشغول به کار بودم ولی از سال ۹۴شیفت صبح در دانشگاه تهران هستم و عصر ها در کلینیک شقایق مشغولم و به خاطر مطب خودم بیمارستان های خصوصی را ادامه ندادم .
۲)وقتی تصمیم گرفین پزشک بشین آینده شغلیتونو چطور تصور میکردید و الان تا چه حد به تصوراتتون نزدیک شدین ؟
پزشکی همیشه دوست داشتم حتی در دوران دبیرستان روی خودکارم مینوشتم دکتر سیف ! دوتا برادر بزرگتر دارم که یکی پزشک هست و من رو به انتخاب پزشکی تشویق میکرد و برادر دیگرم که دکترای عمران دارن و من رو به سمت مهندسی هدایت میکرد ؛ هرچند در ابتدا رشته ریاضی رو انتخاب کردم ولی اشتیاقم باعث شد که حتی برادر مهندسم به من پیشنهاد کنن که همون تجربی رو ادامه بدم و من به نیت پزشکی آمدم ولی جهت تخصص پزشکی ۱۸۰ درجه تغییر کرد و نقطه عطف اون هم دوران سربازی من بود ، من میخواستم جراحی رو ادامه بدم و فکر و ذکرم این بود که جراح هستم .در دوران دانشجویی بعد از اتمام کلاس که همه همکلاسی ها می رفتن منزل ،من در کنار دکتر برادران و دکتر تقوی از اساتید برجسته دانشگاه تهران ، تا غروب در اتاق عمل کارشون رو در بیمارستان سینا تماشا میکردم .ولی جایی که سربازی رفتم درنیروی زمینی ارتش و پاکسازی مین بود (در عین خوش و دشت عباس ) و بچه های گروهان در زمین های لب مرز، مین خنثی می کردن و متاسفانه گاها تلفات به صورت قطع عضو و نابینا شدن داشتیم .
یک گروهان ۷۰-۸۰ نفری بودیم و من حکم برادر بزرگشون رو داشتم که مشکلات خانوادگیشون هم مطرح میکردن و با همه دوست بودیم و از دست دادنشون خیلی دردناک بود . بعد از اون دوران با دیدن خون بدجور اذیت می شدم و اوایل حتی تهوع می گرفتم. در علم روان پزشکی یک اصطلاح داریم به نام PTSD که لحظات بد رو دوباره تداعی میکنه و من که تا قبل از اون به ندرت دارو مصرف میکردم ، برای فراموش کردن و خارج شدن از وضعیت افسردگی ناشی از اون خاطرات ، در اون زمان از فلوکسیتین استفاده میکردم و این باعث شد علاقه به جراحی رو کلا از دست بدم. برای انتخاب رشته حتی رشته هایی مثل چشم پزشکی رو هم که جراحی لوکسی هست رو انتخاب نکردم. ولی الان رشته خودم رو خیلی دوست دارم و این جریانات به نفعم شد و فکر میکنم تنش های جراحی رو اصلا دوست ندارم.
۳) پیشرفت تکنولوژی در حوزه رادیولوژی و حوزه های مرتبط در سال های اخیر چطور بوده و آیا تونسته امکانات تصویریرداری و تشخیص رو ارتقا بده ؟
در کشور ما رادیولوژی خیلی خوب پیشرفت کرده اصلا از دنیا عقب نیستیم. به خاطر تحریم واردات دستگاه ها سخت تر بود و قیمت های بیشتری به ما تحمیل شد و با این وجود اگر از ارزش ریالی اون بگذریم، کمبود تجهیزات نداریم. هرچند برای پزشکان حوزه رادیولوژی فراهم کردن امکانات و تحهیزات ، سخت هست. چون هم فضای بیشتری نسبت به سایر تخصص ها لازم هست و هم دستگاه و تجهیزات هزینه های زیادی دارد.
۴) جدیدترین امکانات و دستگاه هایی که برای خدمات رادیولوژی و سونوگرافی ازش استفاده می کنید و توضیح کوتاهی در مورد کاربردشون رو برای ما عنوان کنید؟
دستگاه ها خیلی مهمه چون نوع دستگاه ها می تواند روی افزایش کیفیت عکس و کاهش دوز اشعه و زمان پاسخ دهی تاثیر زیادی بذاره ،
دستگاه سونوگرافی Voluson (expert) GE
آمریکایی و جزء بهترین دستگاه های موجود هست. کالر داپلر خوبی داره که هم برای سونوگرافی بارداری مناسبه و هم برای شکم و لگن و سونوگرافی های روتین.
دستگاه رادیولوژی دیجیتال، دستگاه پانورکس دندان ها و فک ( OPG) ، سفالومتری دیجیتال Bite wing ( تک دندان و بایت وینگ )
کیفیت بسیار بالا و غیر قابل قیاس با دستگاه های انالوگ، که دوز اشعه بسیار پایینی برای بیمار و پرسنل دارد و زمانه مورد نیاز برای چاپ هم حداقل است.
۵) همکاری شما با دیگر پزشکان به چه صورت می باشد و شغل شما به عنوان یک پزشک با تخصص رادیولوژی به چه اندازه در تشخیص و و درمان بیماری ها نقش دارد؟
رشته ما به همراه آزمایشگاه و پاتولوژی ، پاراکلینیک محسوب میشه و خیلی مهمه ارتباطمون با کلینیک نزدیک و زیاد باشه و بیشترین نفع رو از این همکاری بیمار میبره.
بعضی بیماریها توسط پزشک کلینیسین بدون مداخله رادیولوژی و سونوگرافی تشخیص داده می شد ولی خیلی از موارد جهت تشخیص و حتی درمان نیاز به رادیولوژی ها و حتی سونوگرافی بیمار اهمیت پیدا میکند.
شاید درمان موثر خیلی از بیماریها توسط مداخله رادیولوژی صورت بگیره و تکلیف خیلی از موارد جراحی توسط یک همکار رادیولوژی و تشخیص دقیقش مشخص بشه هرچند که نقش رادیولوژی و سونوگرافی رو در افراد سالمی که جهت چکاب مراجعه می کنند رو نباید نادیده گرفت چرا که قبل از بیماری های موجود میتونه به صورت تصادفی یا طی انجام سونوگرافی چکاب تشخیص داده بشه و این مسئله میتونه برای شخص بیمار ارزشمند باشه.
۶) فکر میکنید احتیاج هست که نیاز عموم از حوزه تخصص شما به صورت اطلاعات عمومی باشد یا بعد از بروز بعد از مشکل به شما مراجعه کنند کافی است ؟
قطعا بسیار مهمه که افراد نه فقط در مورد رادیولوژی و سونوگرافی بلکه در همه زمینه های پزشکی مطلع باشند.
در مورد رشته ما هم شاید اگر مردم عزیز از نوع مودالیته های تصویربرداری و نحوه استفاده انها اطلاع داشته باشند کمک بزرگ به خود افراد شده به طور مثال خیلی از افراد از اشعه وحشت دارند ولی شاید اگر اطلاع داشته باشند که میزان دوز اشعه یک گرافی به منزله وجود آمدن خطر نیست و یا سونوگرافی اصلا اشعه نداره که بتواند مضر باشد، دید آنها بسیار متفاوت خواهد شد.
۷) بزرگترین موفقیت زندگیتون رو چی میدونید ؟
موفقیت از نظر من یعنی تلاش و رضایت از خود است. شاید نتیجه مثبت گرفتن همیشه شیرین و عدم اون موقتا ناراحت کننده باشه ولی انسان موفق کسی است که نهایت تلاشش رو کرده باشه و در خلوت خود اخلاقا و وجدانا از هر نظر از خودش رضایت داشته باشد یا به قولی عزت نفس داشته باشد.

 

drseif-4

۸) سرگرمی ها و علایق شما در زمان اوقات فراغت از کار ، چه مواردی هست؟آیا ورزش کردن رو در برنامه های خودتون داری؟
کاری که علاقه دارم مطالعه هست مطالعه خارج از درسی رو دوست دارم همینطور هفته ای یک روز با همکاران پزشک میریم فوتبال که هم ورزشه و هم دیدار دوستان که خیلی لذت بخش هست.
۹) آخرین باری که خودتون به پزشک مراجعه کردین چه زمانی و در چه موردی بوده ؟
۴ماه پیش به دندان پزشکی برای جرم گیری مراجعه داشتم ولی زیاد بیمار نمیشم و بیشتر مشاوره تلفنی از اطرافیان و همکاران می گیرم.
۱۰) چه زمینه هایی از رشته تان را با علاقه بیشتری پیگیری می کنید ؟
همه موارد رشته های رادیولوژی رو دوست دارم ولی سونوگرافی بیشتر از بقیه کار کردم.
۱۱) چه مراقبت های پیشگیرانه با معاینات دوره ای را به مردم توصیه می کنید که از بروز بیماری ها جلوگیری شود؟
الان در خیلی از سازمان ها از جمله کارمندان دانشگاهی یک سری چکاپ ها دارن که شامل بررسی های آزمایشگاهی و سونوگرافی های شکم و لگن به صورت سالیانه است و به اسم پایش مراجعه می کنن و شخصا این جور چکاپ ها رو خیلی با اهمیت می دونم ، خیلی از بیماری ها و پاتولوژی هایی که در سونوگرافی می بینیم در همین افراد سالمی بوده که هیچ گونه علامتی نداشتند و با درمان به موقع از خیلی خسارت ها و هزینه ها پیشگیری شده است.
۱۲) درباره خطراتی که اشعه روش های تصویربرداری و تشخیصی دارند ایا لازمه بیماران در این رابطه نگران باشند و شما نیز به خاطر شغلتون برای حفاظت در برابر این خطرات چه اصول و روش هایی دارید؟
اصلا جای نگرانی نیست . دو تا مرکز هست که همیشه سختگیرانه مراکز مولد اشعه ایکس را تحت نظر دارند، یکی سازمان انرژی اتمی و دیگری قسمت فیزیک بهداشت معاونت بهداشت و دقت می کنند که اشعه برای پزشک و پرسنل و بیمار خطری نداشته باشه. فیلم بج هایی روی روپوش پرسنل نصب می کنند که همیشه اشعه ها رو تست می کنند و همیشه در حد استاندارد بوده. در بیمارستان ها پرسنل همیشه تا ماه های آخر بارداری به مطب مراجعه داشتند و فرزند سالمی هم به دنیا آوردند.
۱۳) چگونه سعی می کنید معلومات خود را به روز نگه دارید ؟
مطالعه و شرکت در کنگره ها و باز آموزی ها . مطالعه مجله ها و مقاله های جدید. با وجود اینکه علم رادیولوژی دائما و به سرعت رشد می کنه ما سعی میکنیم عقب نمونیم.
۱۴) یک خاطره خوب و بد شغلی که طی این سال ها در ذهن شما باقی مانده ، را برای ما بازگو کنید؟
خاطره خوب : روزی که خبر قبولی تخصصم رو شنیدم بهترین و هیجان انگیزترین خاطره من بوده.
خاطره بد : تقریبا شروع کار سونوگرافی من بود و خیلی تجربه ای نداشتم زوجی برای سونوگرافی حاملگی به من مراجعه کردند که بعد از ۱۲ سال تمام زندگیشون رو هزینه کرده بودند هفته ۱۵ بارداری بود و وقتی دیدم که جنین ضربان قلب نداره نمیدونستم واقعا چه جوری باید بگم، از طرفی دوست نداشتم دروغ بگم و از طرفی خبر بسیار سنگین بود و تنها به ذهنم رسید که پنهانی کلیه دستگاه سونوگرافی رو خاموش کنم و بگم که دستگاه خراب شده ، پولشون رو پس گرفتند و رفتند در حالی که داشتم خودم رو سرزنش می کردم پدر بیمار برای دفترچه جا مونده برگشت و با تاسف خبر رو بهش دادم و گزارش رو براشون تنظیم کردم و فقط سعی کردم براشون تسکین باشم.
۱۵) فعالیت شما در دنیای اینترنت به چه صورتیه و کلا از تکنولوژی های ارتباطی جدید تا چه حد استفاده می کنین ؟
ناچارا از شبکه های اجتماعی استفاده می کنم ولی سعی میکنم مفید باشه و بحث های علمی با هم دوره ای ها داریم . وقت زیاد می گیره ولی سعی میکنیم مفید باشه .
۱۶) نظر شما درباره داک تاپ ؟
داک تاپ رو یک دوست خوب میبینم که به بیمار و پزشک کمک می کنه و مردم رو آگاه می کنه ، کار مریض ها رو خیلی راحت می کنید بنابراین کار ارزشمندی دارید که برای بیمار خیلی ارزشمند هست.

در انتها از جناب آقای دکتر سیف کمال تشکر و امتنان را به جا می آوریم که با وجود مشغله فراوان ، فرصتی در اختیار داک تاپ و مخاطبان آن قرار داده و ما را از نظریات و تجربیات ارزشمند خودشان مستفیض نمودند.

drseif-2


به اشتراک بگذارید