دکتر سلطانپور در گفتگو با داک تاپ: دندانپزشکی مجموعه ای از هنر و علم می باشد که وجه علمی آن هر روز بیشتر می شود


داک تاپ در نظر دارد جهت آشنایی بیشتر بازدیدکنند گان، مصاحبه هایی را با کاربران عضو صورت دهد. یکی از  ارتودونتیست های داک تاپ، آقای دکتر حبیب الله سلطانپور می باشند، که لطف کردند، دعوت ما را برای مصاحبه پذیرفتند. آقای دکتر اختراعات و مقالات ثبت شده زیادی دارند، که نشان از هوش و تلاش زیاد ایشان دارد. جهت آشنایی بیشتر به وبسایت اختصاصی ایشان، همچنین برای دیدن پروفایل و گفتگو با ایشان در داک تاپ به اینجا مراجعه بفرمایید.

در ادامه گفتگوی آقای دکتر سلطانپور با داک تاپ را مطالعه بفرمایید:

خودتان را برای خوانندگان داک تاپ معرفی کنید و در صورت امکان  یک بیوگرافی مختصر از خودتان بگویید؟

ضمن عرض سلام از شما اساتید گرامی بسیار سپاسگزارم من نیز فرصت را غنیمت شمرده و تا آن جایی که مقدور است به پرسش های شما پاسخ خواهم گفت در سال ١٣۵۶ درست یک سال قبل از انقلاب وارد دانشکده ی دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی شدم و در سال ١٣٧۴ در رشته ی ارتودونسی از آکادمی پزشکی سن پطرزبورگ فارغ التحصیل شدم پایان نامه ای تحت عنوان تشخیص و درمان بعضی از أشکال کلاس تری نوشتم که نظر اساتید و دانشجویان را بسیار جلب نمود.

روزی که در این رشته پذیرفته شدین رو به خاطر دارین؟چه احساسی داشتین؟

روزی که در این رشته پذیرای شدم بسیار برایم دل انگیز بود به دو دلیل اول این که از مقطع تحصیلی دبیرستان وارد سطح بسیار بالاتری می شدم دوم این که وارد رشته ای شدم که در هر حال در جامعه تا اندازه ای شاخص بود. آن موقع وسائل ارتباطی مثل امروز پیشرفته نبود از طریق تلفن توسط برادرم که در تهران دانشجو بود مطلع شدم.

جمله ای در توصیف شغلتون بگین ؟

اکر بخوام رشته ی دندانپزشکی را در یک جمله تعریف کنم باید گفت مجموعه ای از هنر و علم می باشد که وجه علمی آن هر روز بیشتر می شود در هر حال هنر دست دندان پزشک هم مهم است. ارتودونسی از دو کلمه ی ارتو به معنای ردیف کردن و دونس به معنای دندان تشکیل می شود باید إذعان داشت که ریشه ی دندان داخل استخًوان قرار می گیرد بنابر این هر نوع حرکت دندانی با تغییرات در استخًوان و حتی بافت نرم همراه است ارتودونسی رشته ی بسیار وسیعی است و نیاز به دانش و تجربه ی بالایی دارد.

بزرگترین موفقیت زندگیتون رو چی میدونید؟

بزرگترین موفقیت در زندگی من رسیدن به آرزوهایی است که به دنبال آن می گردم. به عنوان مثال بیماری به من مراجعه می کند و مشکلات ارتودونسی او بسیار زیاد می باشد وقتی که درمان را با تتیحه ی مطلوب به إتمام می رسانم بسیار احساس رضایت می کنم.

دکتر حبیب الله سلطانپور
دکتر حبیب الله سلطانپور

سرگرمی ها و علایق شما در زمان در اوقات فراغت از کار، چه مواردی هست؟ ایا ورزش کردن رو در برنامه های خودتون دارین؟

در أوقات فراغت کتاب می خوانم و اگر برنامه ی خوب تلویزیون مثل فوتبال باشد حتماً تماشا می کنم ورزش کردن را بسیار دوست دارم. گاهی سرکی به ادبیات علی الخصوص ادبیات معاصر می زنم و بسیار به من آرامش می دهد و به دعوت یکی از انجمن های ادبی در باره ی پیدا یش شعر نو و نیمایوشیج دو سخنرانی داشتم و گاهی شعر بر سبک قدیم و جدید می سرایم.

آخرین باری که خودتون به پزشک مراجعه کردین چه زمانی و در چه موردی بوده؟

آخرین بار برای انحراف بینی به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه کرده بودم.

چه زمینه هایی از رشته تان را شما با علاقه بیشتری پیگیری می کنید؟

ارتودونسی از وجوه مختلف برخوردار است ولی مبحث بیومکانیک برای من بیشتر جالب به نظر می رسد.

چگونه سعی می کنید معلومات خود را بروز نگه دارید؟

بهترین راه برای این که به معلوماتم أضافه کنم مطالعه ی کتابها و مجلات تخصصی است مضافاً بر این شرکت در همایشها و کنگره ها و کنفرانس های علمی نیز بسیار مؤثر می باشد.

چه نکته هایی را برای یه زندگی سالم و به دور از بیماری توصیه می کنید؟

مهترین چیزی که سلامت زندگی ما انسان ها را به خطر می اندازد و و به نظر من تهدید می کند استرس است هر چند نمی توان کاملاً از آن به دور بود ولی می توان از مقدار و شدت آن کاست همچنین ورزش کردن و تغذیه ی مناسب هم می تواند بسیار موثر واقع گردد متاسفانه اثرات بد زیست محیطی مثل هوای آلوده ی شهر تهران و سایر شهر های صنعتی خود معضل بزرگی است که امروزه ذهن بسیاری را مشغول کرده است.

یک خاطره خوب شغلی که در طی این سالها در ذهن شما باقی مانده، را برای ما بازگو کنید؟

 در حدود بیست و پنج سال پیش طرحم را در شهر بانه استان کردستان می گذراندم دندان آسیای کوچک فک بالا ی سربازی أهل زابل را کشیدم که متاسفانه ریشه ی آن شکست و به داخل سینوس رفت می خواستم به یک مرکز تخصصی إرجاع دهم که ناگهان جرقه ای به ذهنم خورد و توانستم ریشه را از داخل سینوس بیرون بکشم این موفقیت در این عمل جراحی بدون دانستن روش جراحی از پیش از خاطرات خوبی است که من به یاد دارم.

نظر شما درباره داک تاپ؟

داک تاپ سایت بسیار خوبی است و به همکاران خوبم کمک می کند تا بتوانند خود را به جامعه ی پزشکی معرفی کنند و پا ارتباطی خوبی میان بیماران و پزشکان باشد برای این سایت و کارکنان خوبش موفقیت آرزومندم.در پایان از آقای دکتر شجاع تشکر می کنم و برای ایشان و همکاران خوبش سلامتی و موفقیت آرزومندم.

خیلی ممنون از نظر لطفتان، انشالله موفقیت های ملی و جهانی شما تداوم داشته باشد.

 

15/09/23

09:27


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید