دوران گذر حوالی یائسگی


یائسگی در زنان: هر آنچه باید در مورد دوران یائسگی و کنترل علائم آن بدانید
یائسگی در زنان بخشی طبیعی از زندگی آن‌ها است که خواه ناخواه همه آن را تجربه می‌کنند. برای اینکه با این تغییر راحت‌تر کنار بیایید و بتوانید آن را بهتر مدیریت کنید، لازم است اطلاعات خود را درباره‌ی این دوران افزایش دهید.

هر چه آگاهی شما از دوران یائسگی بیشتر باشد، از تغییرات این دوران کمتر نگران خواهید شد و بهتر می‌توانید علائم آزاردهنده‌ی آن را کنترل کنید.

یائسگی چیست؟

زنان پس از سن خاصی، یائسگی را تجربه می‌کنند. یائسگی به معنای نداشتن قاعدگی به مدت یک سال است. سن یائسگی زنان متفاوت است، اما به طور معمول در اواخر دهه‌ی ۴۰ یا اوایل دهه‌ی ۵۰ سالگی شما رخ می‌دهد.

یائسگی تغییرات زیادی را در بدن شما ایجاد می‌کند. علائم یائسگی بر اثر کاهش تولید استروژن و پروژسترون در تخمدان‌های شما ایجاد می‌شود. گرگرفتگی، افزایش وزن یا خشکی واژن از علائم دوران یائسگی است.

میانگین سن شروع یائسگی در زنان ۵۱ سال است. قاعدگی بیشتر زنان در بازه ی سنی بین ۴۵ تا ۵۵ سال متوقف می‌شود. البته، گاهی مراحل آغازین کاهش عملکرد تخمدان از سال ها قبل از آن شروع می‌شود. اما بعضی دیگر، حتی تا اواخر دهه‌ی ۵۰ سالگی خود قاعده می‌شوند.

بر اساس منابع معتبر، عوامل ژنتیکی در تعیین سن یائسگی تأثیرگذارند، اما عواملی مانند کشیدن سیگار و شیمی درمانی ممکن است عملکرد تخمدان را کاهش دهند و منجر به یائسگی زودرس شوند.

با کاهش سطح استروژن، چه علایمی در بدن من ایجاد می شود؟

گرگرفتگی شایع‌ترین علامت یائسگی در زنان است. حدود ۷۵ درصد زنان در دوران یائسگی گرگرفتگی را تجربه می‌کنند، گرگرفتگی ممکن است در طول روز یا شب رخ دهد.

همچنین، برخی زنان دردهای عضلانی و مفصلی (آرترالژی) یا نوسانات خلقی را در این دوران تجربه می‌کنند. تشخیص اینکه این علائم بر اثر تغییرات هورمونی، شرایط زندگی یا خود روند افزایش سن ایجاد شده اند، دشوار است.

۲٫

    20/08/03

    11:40


    بروزرسانی در


    به اشتراک بگذارید