دندان کودکان ۷ ساله


برخلاف این تصور که دندان‌های دائمی ‌تنها پس از افتادن دندان شیری و در جای قبلی آن رویش دارد، اولین دندان دائمی ‌که می‌روید و با بی‌مهری مواجه می‌شود معمولا در شش سالگی و در قسمت دندان‌های مولر می‌روید. وضعیت دندان کودکان در ۷ سالگی بیش‌تر تابع وراثت است، ممکن است کودک چند دندان شیری از دست داده باشد و تا دو دندان دائمی ‌مولر را قبل و یا بعد از افتادن دندان‌های شیری درآورده باشد.

افتادن زودرس دندان‌ها و رویش زود‌هنگام دندان‌های دائمی ‌نشانه سلامت و یا عدم سلامت نیست، همچنین نشانه‌ای برای زیاد بودن ذخیره کلسیم در بدن کودک هم نمی‌باشد و حتی به خوردن شیر مادر هم ربطی ندارد. سلامت و ذخیره کافی کلسیم در بدن مادر به سلامت دندان‌های کودک کمک می‌کند، همچنین رویش سریع‌تر و یا زودتر دندان‌ها باعث نمی‌شود که کودک شما زودتر از سایرین دندان‌های خود را از دست بدهد. تقدم و یا تاخر تا ۶ ماه در افتادن و یا رویش دندان‌ها بین کودکان طبیعی است و نگرانی ندارد.

 

دندان‌های شیری در چه سنی رویش دارد و چه سنی می‌افتد؟

افتادن دندان کودکان 7 ساله

معمولا از ۶ ماهگی دندان‌های شیری شروع به رویش دارد و معمولا در ۲ و نیم سالگی ۲۰ دندان در دهان کودک وجود خواهد داشت و این تعداد دندان تا سن ۵ سالگی باقی خواهد ماند. لق شدن دندان‌های شیری در ابتدای ۷ سالگی اتفاق می‌افتد ولی تقدم و تاخر یک ساله این اتفاق هم غیر طبیعی نیست. نکته مهم آماده کردن ذهنی کودک برای این اتفاق است که لق شدن و افتادن دندان شیری عجیب نیست. البته  محیط مدرسه و دیدن سایر دانش آموزان در وضعیت مشابه خودش، احساس خوشایند‌تری به کودک می‌دهد.

دلیل افتادن دندان‌های شیری چیست؟

دندان‌های شیری جهت آماده سازی بستر برای رشد و تکامل دندان دائمی‌ در دندان حضور دارند و پس از شروع به رشد دندان‌های دائمی ‌و معمولا حدود سن مدرسه، دندان کودکان ۷ ساله شروع به افتادن می‌کند.

اولین دندان دائمی ‌در چه سنی می‌روید؟

بین سن ۵ تا ۷ سالگی، اولین دندان دائمی ‌ که “دندان ۶ سالگی” هم نامیده می‌شود، در جایگاه دندان‌های کرسی و بعد از آخرین دندان کرسی شیری، می‌روید. این دندان بسیار آسیب پذیر بوده و مراقبت بیش‌تری نیاز دارد و بی‌توجهی به آن می‌تواند موجب از دست رفتن این دندان مهم که در ارتفاع فک و زیبایی بسیار موثر است و همچنین نقش مهمی ‌در فرایند جویدن دارد، بشود. تقریبا تمام کودکان ۷ ساله این دندان را در دهان دارند ولی نسبت به وجود آن بی‌اطلاع و بی‌تفاوت هستند.

کودک ۷ ساله چه تعداد دندان دارد؟

تعداد دندان کودکان 7 ساله

لازم است قبل از سن رویش دندان‌های دائمی، عادت نامناسب مثل مکیدن انگشت و یا خوردن پستانک ترک شود، هر کودک بعد از ۵ سالگی ۲۰ دندان شیری دارد و در شش سالگی دو دندان مولر و یا کرسی دائمی‌ بدون داشتن همتای شیری؛ می‌روید. دندان های دائمی ‌کودکان ۷ ساله احتمالا به این ترتیب  جایگزین شده : دندان پیشین مرکزی، در فک بالا و پایین، دندان پیشین جانبی فقط در فک پایین و دندان‌های آسیای بزرگ اول در فک بالا و پایین. با توجه به وراثت، تا ۱۷ سالگی دندان‌های دائمی ‌کامل می‌شود و به تعداد ۳۲ عدد می‌رسد. در مواردی ممکن است رویش دندان عقل تا ۲۱ سالگی طول بکشد.

دندان کودکان ۷ ساله در زمان رویش درد دارد؟

درد دندان کودکان 7 ساله

در حالت طبیعی حس ناخوشایندی در فرایند رویش دندان‌ها حس می‌شود که بیش‌تر شبیه خارش است و وجود درد طبیعی نیست، اما ممکن است این حس ناخوشایند از طرف کودک، درد اعلام شود. پس چنانچه مطمئن شدید که کودک در زمان رویش دندان‌ها دچار درد در فک، لثه و یا دندان‌ها می‌باشد، به یک دندانپزشک مراجعه نمایید که از سلامت دهان و دندان‌های کودک خود مطمئن شوید. در زمان رویش دندان‌های شیری، که کودک قادر به بیان حس خود نیست هر چیزی را به منظور رفع خارش به دهان می‌گذارد، و از سوی والدین این کار دلیل بر داشتن احساس درد از طرف کودک تلقی می‌گردد ولی این تنها به دلیل وجود حس خارش اتفاق می‌افتد و جای نگرانی نیست، قرار نیست تاول روی لثه‌های او پدیدار گردد و یا خونریزی اتفاق افتد.

دندان درد در کودکان ۷ ساله می‌تواند دلایل دیگری داشته باشد، مثلا بچه‌ها در مدرسه کمتر به مسواک زدن بعد از خوردن خوراکی‌های شیرین اهمیت می‌دهند که می‌تواند باعث ایجاد پوسیدگی شود و یا شکستن آجیل‌های همراه پوست، مثل فندق، پسته و بادام با دندان؛ یا حتی خوردن ضربه طی اتفاقاتی مثل دعوا و یا افتادن می‌تواند باعث ایجاد دندان درد شود که کودکان به دلیل ملاحظاتی این موارد را ممکن است به خانواده بازگو نکنند. پیشنهاد می‌شود بعد از اعلام دندان درد کودکان، صمیمانه پیش بینی خودش را در مورد علل احتمالی جویا شوید و با فرزندانتان روابط دوستانه ای داشته باشید.

در آستانه رویش دندان‌های دائمی، ترمیم دندان لازم است؟

معمولا والدین به ترمیم دندان کودکان ۷ ساله اهمیت نمی‌دهند و توجیه مطرح شده توسط والدین این است که به زودی این دندان خواهد افتاد و دندان سالم و دائمی ‌خواهد رویید که با مراقبت از دندان‌های جدید احتیاجی به ترمیم دندان‌های شیری وجود نخواهد داشت؛ در صورتیکه دندان شیری به عنوان محافظ از رویش درست و سلامت دندان دائمی ‌محافظت می‌کند و آسیب به دندان شیری می‌تواند بر رشد درست و سالم دندان دائمی‌ هم موثر باشد. از دست دادن زود هنگام دندان‌های شیری بر اثر اتفاقات غیر طبیعی مثل ضربه و یا بیماری‌های لثه، بر رشد مناسب دندان‌های دائمی‌ هم موثر است.

با دندان‌های شیری که می‌افتد چه کار کنیم؟

افتادن دندان کودکان 7 ساله

صبر نکنید که دندان لق شده خود به خود بیفتد و حتما دندان شیری را در اسرع وقت نزد دندانپزشک اطفال و یا جراح دندانپزشک بکشید (حتما به فرزندان خود بگویید کشیدن دندان شیری در کودکان ۷ ساله درد ندارد)و از دندانپزشک بخواهید که دندان کشیده شده را به شما تحویل دهد، مانند بند ناف، در دندان‌های شیری هم سلول‌های بنیادی وجود دارد که می‌تواند در تقویت قرنیه چشم، کبد، پوست و باز سازی استخوان و عضلات قلب مورد استفاده قرار‌گیرد،  شما می‌توانید از دندانپزشک خود بخواهید که دندان شیری کشیده شده را به بانک نگهداری سلول‌های بنیادی دندان ارسال کند و از آن مراقبت‌های لازم به عمل آید. متاسفانه ما در کشورمان بانک نگهداری از دندان نداریم.

چه زمانی رویش دندان کودکان ۷ ساله غیر طبیعی است؟

رویش غیرطبیعی دندان کودکان 7 ساله

اگر دندان دائمی ‌کودکان ۷ ساله پشت دندان شیری رشد کند و دندان شیری هنوز نیفتاده، جای نگرانی نیست و در اکثر مواقع پس از مدت کوتاهی دندان شیری خواهد افتاد و دندان دائمی ‌در جای درست و مناسب خود قرارخواهد گرفت. وجود همزمان دو دندان شیری و دائمی‌ در یک جایگاه دردی برای کودکان ندارد ولی اگر فک جای کافی ندارد، دندان‌ها به صورت نامرتب رشد کرده اند و یا به تشخیص پزشک فک و یا دندان‌های کودک شما به ارتودنسی و یا سایر درمان‌های دندانپزشکی احتیاج دارد، بهتر است قبل از ۱۲ سالگی و در اسرع وقت اقدام به درمان صورت گیرد.

بهتر است سن طلایی ارتودنسی(حدود ۱۲ سالگی) را از دست ندهید، جهت تشخیص می‌توانید به دندانپزشک عمومی‌ هم مراجعه نمایید، به طور مثال شما می‌توانید پزشک خود را از لیست جراح_دندانپزشک تهران انتخاب و جهت تکمیل درمان به متخصصی که توسط دندانپزشک عمومی ‌معرفی می‌شود مراجعه نمایید.

در زمان رویش دندان دارویی لازم است؟

رویش دندان کودکان 7 ساله

در زمان رویش دندان‌های شیری و قبل از سن ۲ سالگی به هیچ عنوان از ژل‌های بی حس کننده برای آرام کردن کودک استفاده نشود زیرا این مواد کاملا قابل جذب هستند و می‌تواند روی سلامتی نوزاد تاثیر‌گذارد.، این توصیه در مورد کودکان ۷ ساله در زمان رویش دندان‌های دائمی ‌هم صدق می‌کند و فقط در صورت صلاحدید دندانپزشک و در محل مطب، به منظور کشیدن دندان شیری ممکن است از مواد بی حس کننده استفاده شود، در غیر اینصورت هیچ داروی آرام کننده‌ای جهت تسکین لثه‌ها در زمان درامدن دندان جدید لازم نیست و توصیه نمی‌شود. ولی استفاده از حوله نم‌دار، خوردنی‌هایی مثل موز یخ زده به آرامش لثه‌های ملتهب کمک می‌کند و بلامانع است. با وجود اینکه مصرف تسکین دهنده‌ها توصیه نمی‌شود، ولی تاثیری در رویش دندان‌ها و ریشه‌ی آن‌ها ندارد. این نکته را فراموش نکنید که رویش دندان در کودکان دردناک نیست.

 

19/06/01

19:54


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید