دندان مصنوعی یا دنچر (برسازه) چیست


یک اندام مصنوعی جهت جایگزینی دندان اصلی، از جنس فلز و مواد اکریلیک (و در انواع جدید نوعی از سرامیک به نام پرسلاین)می باشد. معمولا پس از قالب گیری از دهان فرد و به صورت سفارشی ساخته می شود که با فرم طبیعی لثه ها هماهنگ باشد و مزاحمت و آزاری برای لثه ایجاد نشود.

با وجود رعایت تمام موارد بهداشت دهان و دندان ممکن است مجبور به استفاده از دندان مصنوعی شده باشید. ولی این موضوع به این معنی نیست که به هرحال با افزایش سن مجبور به استفاده از دندان مصنوعی می شوید! شما با رعایت مراقبت ها، محافظت علیه بیماریها و رعایت بهداشت، ممکن است تا پایان عمر، دندانهای خود را حفظ کنید.

تاثیر دندان مصنوعی بر زیبایی

افتادن و یا کشیدن دندانها تاثیرات مهم و زیادی بر تکلم و گفتار، نظم سایر دندانها، گوارش، اعتماد بنفس (ناشی از دست دادن طرح لبخند و یا مشکلات در صحبت کردن)، بهداشت، سلامت لثه و زیبایی دارد، با استفاده از دندانهای مصنوعی میتوان عملکرد دندانها را به طور طبیعی شبیه سازی کرد، با جایگزین شدن برسازه ها، روند جویدن غذا و اولین مرحله از گوارش به روند طبیعی برمیگردد، در مورد زیبایی نیز، افتادگی لب ها و گونه که در اثر فقدان دندانها ایجاد شده باشد، رفع می شود.

همچنین فشار اضافی وارد آمده بر دندانهای مجاور در نبود دندان افتاده و یا کشیده شده، رفع می گردد که باعث طول عمر دندان طبیعی می شود.

 

دندان مصنوعی چه انواعی دارد؟

به طور کلی به دونوع دندان مصنوعی ثابت(یا کاشت دندان) و متحرک تقسیم می شوند. یک نوع آن، معروف به بریج(جایگزینی تاج دندان) هم استفاده می شود که به دلیل قربانی کردن دو دندان مجاور و اینکه فشار جویدن را به استخوان زیرین منتقل نمیکند، معمولا پیشنهاد نمیشود.

دندان مصنوعی و یا پروتز کامل

دندان مصنوعی و یا پروتز کامل

در صورتی که بیمار تمام دندانها را در هر دو فک بالا و پایین، از دست داده باشد و یا امکان حفظ دندانها وجود نداشته باشد و پیشنهاد پزشک، کشیدن تمام دندانها باشد؛ از پروتز کامل( در اصطلاح دست دندان) استفاده می شود. این نوع معمولا از قیمت کمتری نسبت به سایر گزینه ها برخوردار است.

دندان مصنوعی کامل نیز شامل دو نوع دندان کامل معمولی و دندان کامل با پایه ایمپلنت است.

دندان مصنوعی تکه ای

دندان مصنوعی تکه ای یا پارسیل

اگر  قسمتی از دندانها بر اثر ضربه، مشکلات لثه و یا عدم مراقبت، از دست رفته باشد و یا پزشک مجبور به کشیدن قسمتی از دندانها باشد، از دندان مصنوعی تکه ای استفاده می شود. این نوع  نیز به دو نوع پلاک متحرک و ایمپلنت (دندان مصنوعی ثابت کاشتنی)تقسیم می شود.

چه نوع دندان مصنوعی را انتخاب کنیم و چرا؟

عوامل مختلفی در انتخاب دندان مصنوعی دخیل هستن، مثلا محلی که دندان طبیعی را از دست دادید، بودجه ای که دارید، وضعیت سایر دندانها و دندانهای فک مقابل، سلامت لثه، دانسیته استخوان فک و پیشنهاد پزشک؛ میتواند در انتخابتان تاثیر گذار باشد. چنانچه بیماری دیگری نظیر بیماریهای انعقادی، متابولیک، استخوانی و مخاطی دارید حتما پزشک را مطلع سازید.

انواع دندان مصنوعی

البته مشکلات نگهداری از هر نوع دندان مصنوعی را قبل از انتخاب باید بررسی کرد و با اطلاع کافی و مشورت با پزشک نوع آن را انتخاب کرد.

مثلا نگهداری از دندان های متحرک ممکن است برای برخی از مصرف کنندگان سخت باشد، زیرا ایجاد گیرغذایی میکند، در صورت چاقی و لاغری ایجاد زخم و لقی میکند، به دلیل تجمع باکتری باعث بیماریهای دهان و بوی بد می شود، باعث ایجاد پوسیدگی در دندانهای مجاور می شود و یا لثه را تحلیل میبرد و لازم دندان مصنوعی در خواب از دهان بیرون نگهداری شود.

لازم است مسواک جداگانه ای جهت تمیز کردن دندانهای مصنوعی و طبیعی داشته باشید و مرتب هر دو دسته ی دندانها را بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید.

ایمپلنت ها و یا دندانهای مصنوعی ثابت، قیمت بیشتری دارند ولی باعث حفظ تراکم و ضخامت استخوان فک می شود و هیچ لغزشی ندارد، اعتماد بنفس بیشتری به بیمار میدهد و امکان بیماریهای لثه را کمتر میکند. اما لازم است مدتی حدود ۶ ماه، قلاب فلزی در لثه باقی بماند تا به لثه الصاق گردد.

یکی دیگر از محدودیت های ایمپلنت های ثابت، میزان استخوان در دسترس و تراکم آن می باشد، چنانچه فک بیمار آمادگی لازم جهت پذیرش ایمپلنت را نداشته باشد، احتیاج به پیوند استخوان از سایر بافت ها به فک می باشد. اگر فواصل دندانها کم باشد، انتخاب روش ایمپلنت دائم، سخت می شود.

دندان مصنوعی ضرر هم دارد؟

دندان مصنوعی بسته به وزنی که به لثه تحمیل میکند، میتواند باعث ایجاد فشار، روی تیغه ی استخوانی فک شود که در نتیجه آن لثه و فک تحلیل می رود و در صورت پیشرفت این مشکل، دندان مصنوعی لق می شود و یا باعث افزایش فاصله فک بالا و پایین میگرد، این اتفاق میتواند موجب تاثیر بر زیبایی و بهم خوردن فرم صورت و فک هم بشود.

به عنوان راه حل، پیشنهاد می شود که مدت زمان استفاده از دندان مصنوعی، طولانی نشود، از آنجا که فشار دندانها بر لثه در شب بیشتر می شود، بهترین راه این است که دندان های مصنوعی در موقع خواب، بیرون از دهان نگه داری شود. نگه داشتن دندان مصنوعی در دهان در مدت شب میتواند مشکلات تنفسی بریا افراد مسن تر ایجاد کند.

یکی از مواردی که دارندگان برسازه ها مطرح می کنند، محدودیت در جویدن غذاهای خاص و چسبنده می باشد. مورد دیگر شنیدن صدای سوت در هنگام صحبت است که البته در مورد دندان مصنوعی ثابت ایجاد نمی شود.

مراقبت های بهداشتی از دندان مصنوعی

مراقبت های بهداشتی از دندان مصنوعی

محیط دهان میتواند محل تجمع و رشد باکتریها و میکروب ها باشد، به همین دلیل بسیار ضروریست که دندانهای مصنوعی، مرتب شسته شود ولی خمیر دندان برای تمیز کردن آن مناسب نیست، می توانید از مایع دستشویی و ظرفشویی برای شستن دندان ها استفاده کنید و بهتر است دندان مصنوعی کامل، هفته ای یکبار با محلول وایتکس و سرکه هم شسته شود ولی اگردندانهای تکه ای قسمتهای فلزی دارد، آن را با وایتکس نشویید. محلول آب و نمک برای بهداشت لثه و خون رسانی مناسب، توصیه می شود که بعد از هر وعده غذایی استفاده گردد.

شبها میتوانید دندانهای متحرک را در آب و یا محلول های مخصوص نگهداری کنید، در صورت استفاده از محلول غیر از آب حتما به روش مصرف آن دقت شود. دندان مصنوعی دچار پوسیدگی نمی شود ولی به منظور جلوگیری از بیماریهای دهان و لثه، رعایت بهداشت الزامی است. بهتر است از مسواک نرم برای تمیز کردن استفاده کنید که سایندگی زیادی نداشته باشد.

مقایسه قیمت دندان مصنوعی ثابت و تکه ای

هزینه تمام شده وابسته به عوامل متعددی است، از عوامل دخیل در قیمت دندان مصنوعی، زمان مورد نیاز جهت ساخت، تبحر و سابقه ی دندانپزشک و دندانساز، نوع مواد مصرفی، تعداد جلسات مورد نیاز جهت ساخت و هزینه های جانبی مثل جراحی و کشیدن دندانهای قبلی؛ می باشد.

زمان معمول برای ساخت دندان کامل ۱۵ ساعت و تعداد جلسات لازم جهت ویزیت پزشک کمتر از ۱۰ جلسه می باشد.

محاسبه قیمت دندان مصنوعی تکه ای و ثابت بدون ویزیت پزشک ممکن نیست ولی شما می توانید بعد از اولین جلسه ویزیت براورد هزینه را از پزشک درخواست کنید. نکته کلی در مورد هزینه زمان ساخت و پیچیدگی ساخت می باشد.

برای سفارش دندان مصنوعی به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

برای سفارش دندان مصنوعی به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

در هر شهری که هستید میتوانید به متخصص ایمپلنت، پریودانتیکس و پروتزهای دندانی مراجعه نمایید. همچنین می توانید جهت دریافت مشاوره و پرسش و پاسخ با متخصصان دندانپزشکی عضو داکتاپ در قسمت نظرات با آنها مکاتبه نمایید.

دندان مصنوعی را هر چند وقت یکبار باید تعویض کرد؟

معمولا هر دندان مصنوعی به مدت حداقل ۵ سال قابل استفاده است که البته طی این پنج سال به مراقبت و رعایت بهداشت نیازمند است. معمولا لازم است جهت معاینه وضعیت لثه و ایرادات احتمالی، به طور منظم با دندانپزشک ملاقات داشته باشید.

 

۹۸/۰۲/۱۹

۱۰:۲۶


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید