دندان مصنوعی یا دنچر (برسازه) چیست


با وجود رعایت تمام موارد بهداشت دهان و دندان ممکن است مجبور به استفاده از دندان مصنوعی شده باشید.

برسازه یک اندام مصنوعی جهت جایگزینی دندان اصلی، از جنس فلز و مواد اکریلیک (و در انواع جدید نوعی از سرامیک به نام پرسلاین) می‌باشد. معمولا پس از قالب‌گیری از دهان فرد و به صورت سفارشی ساخته می‎شود که با فرم طبیعی لثه‌ها هماهنگ باشد و مزاحمت و آزاری برای لثه ایجاد نشود.

این تصور درست نیست که به هرحال با افزایش سن مجبور به استفاده از دندان مصنوعی می‌شوید! شما با رعایت مراقبت‌ها، محافظت علیه بیماری‌ها و رعایت بهداشت، ممکن است تا پایان عمر، دندان‌های خود را حفظ کنید.

تاثیر دندان مصنوعی بر زیبایی

افتادن و یا کشیدن دندان‌ها تاثیرات مهم و زیادی بر تکلم و گفتار، نظم سایر دندان‌ها، گوارش، اعتماد بنفس (ناشی از دست دادن طرح لبخند و یا مشکلات در صحبت کردن)، بهداشت، سلامت لثه و زیبایی دارد.با استفاده از دندان‌های مصنوعی می‌توان عملکرد دندان‌ها را به طور طبیعی شبیه سازی کرد.

با جایگزین شدن برسازه‌ها، روند جویدن غذا و اولین مرحله از گوارش به روند طبیعی برمی‌گردد. در مورد زیبایی نیز، افتادگی لب‌ها و گونه که در اثر فقدان دندان‌ها ایجاد شده باشد، رفع می‎شود. همچنین فشار اضافی وارد آمده بر دندان‌های مجاور در نبود دندان افتاده و یا کشیده شده، رفع می‌گردد که باعث طول عمر دندان طبیعی می‎شود.

 

دندان مصنوعی چه انواعی دارد؟

انواع دندان مصنوعی

انواع دندان مصنوعی شامل:

  • دندان مصنوعی ثابت (یا کاشت دندان)
  • دندان مصنوعی متحرک
  • بریج ثابت

دو روش ثابت و متحرک می‌تواند شامل تنها یک دندان، تعدادی از دندان‌ها و یا تمام دندان‌های یک یا هردو فک باشد.

در کاشت دندان به روش بریج، تنها تاج دندان جایگزین می‌شود. این دندان فشار ناشی از جویدن را به استخوان فک منتقل نمی‌کند و باعث آسیب به دندان‌های مجاور می‌شود. معمولا این روش توسط پزشکان توصیه نمی‌شود. این روش در مورد از دست دادن تمام دندان‌ها و یا چند دندان متوالی قابل اجرا نیست.

دندان مصنوعی و یا پروتز کامل

دندان مصنوعی و یا پروتز کامل

در صورتی که بیمار تمام دندان‌ها را در هر دو فک بالا و پایین، از دست داده باشد و یا امکان حفظ دندان‌ها وجود نداشته باشد و پیشنهاد پزشک، کشیدن تمام دندان‌ها باشد؛ از پروتز کامل (در اصطلاح دست‌دندان) استفاده می‎شود. قیمت دست دندان از کاشت ایمپلنت ارزان‌تر است.

دندان مصنوعی کامل نیز شامل دو نوع دندان کامل معمولی و دندان کامل با پایه ایمپلنت است.

دندان مصنوعی تکه ای

دندان مصنوعی تکه ای یا پارسیل

اگر  قسمتی از دندان‌ها بر اثر ضربه، مشکلات لثه و یا عدم مراقبت، از دست رفته باشد و یا پزشک مجبور به کشیدن قسمتی از دندان‌ها باشد، از دندان مصنوعی تکه‌ای استفاده می‎شود. این نوع  نیز به دو نوع پلاک متحرک و ایمپلنت (دندان مصنوعی ثابت کاشتنی) تقسیم می‎شود.

چه نوع دندان مصنوعی را انتخاب کنیم و چرا؟

چه نوع دندان مصنوعی را انتخاب کنیم و چرا؟

عوامل مختلفی در انتخاب دندان مصنوعی دخیل هستن، مثلا محلی که دندان طبیعی را از دست دادید، بودجه‌ای که دارید، وضعیت دندان‌های مجاور و دندان‌های فک مقابل، سلامت لثه، دانسیتۀ استخوان فک و پیشنهاد پزشک. چنانچه بیماری دیگری نظیر بیماری‌های انعقادی، متابولیک، استخوانی و مخاطی دارید حتما پزشک را مطلع سازید.

البته مشکلات نگهداری از هر نوع دندان مصنوعی را قبل از انتخاب باید بررسی کرد و با اطلاع کافی و مشورت با پزشک نوع آن‌را انتخاب کرد.

مثلا نگهداری از دندان‌های متحرک ممکن است برای برخی از مصرف‌کنندگان سخت باشد، زیرا ایجاد گیرغذایی می‌کند، در صورت چاقی و لاغری ایجاد زخم و لقی می‌کند، به دلیل تجمع باکتری باعث بیماری‌های دهان و بوی بد می‎شود، باعث ایجاد پوسیدگی در دندان‌های مجاور می‎شود و یا لثه را تحلیل می‌برد و لازم است دندان مصنوعی در خواب، بیرون از دهان، نگهداری شود.

لازم است مسواک جداگانه‌ای جهت تمیز کردن دندان‌های مصنوعی و طبیعی داشته باشید و مرتب هر دو دستۀ دندان‌ها را بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید.

دندان مصنوعی با پایه ایمپلنت

ایمپلنت‌ها و یا دندان‌های مصنوعی ثابت، قیمت بیش‌تری دارند ولی باعث حفظ تراکم و ضخامت استخوان فک می‎شود و هیچ لغزشی ندارد، اعتماد بنفس بیش‌تری به بیمار می‌دهد و امکان بیماری‌های لثه را کمتر می‌کند. اما لازم است مدتی حدود ۶ ماه، قلاب (یا پایه) فلزی در لثه باقی بماند تا به لثه الصاق گردد. یکی دیگر از محدودیت‌های ایمپلنت‌های ثابت، میزان استخوان در دسترس و تراکم آن می‌باشد، چنانچه فک بیمار آمادگی لازم جهت پذیرش ایمپلنت را نداشته باشد، احتیاج به پیوند استخوان از سایر بافت‌ها به فک می‌باشد. اگر فواصل دندان‌ها کم باشد، انتخاب روش ایمپلنت دائم، سخت می‎شود.

دندان مصنوعی ضرر هم دارد؟

عوارض دندان مصنوعی

دندان مصنوعی بسته به وزنی که به لثه تحمیل می‌کند، می‌تواند باعث ایجاد فشار، روی تیغه‌ء استخوانی فک شود که در نتیجه آن لثه و فک تحلیل می‌رود و در صورت پیشرفت این مشکل، دندان مصنوعی لق می‎شود و یا باعث افزایش فاصله فک بالا و پایین می‌گردد، این اتفاق می‌تواند موجب تاثیر بر زیبایی و بهم خوردن فرم صورت و فک هم بشود. به عنوان راه‌حل، پیشنهاد می‎شود که مدت زمان استفاده از دندان مصنوعی، طولانی نشود، از آنجا که فشار دندان‌ها بر لثه در شب بیش‌تر می‎شود، بهترین راه این است که دندان‌های مصنوعی در موقع خواب، بیرون از دهان نگه‌داری شود.

نگه‌داشتن دندان مصنوعی در دهان در مدت شب می‌تواند مشکلات تنفسی برای افراد مسن‌تر ایجاد کند.

یکی از مواردی که دارندگان برسازه‌ها مطرح می کنند، محدودیت در جویدن غذاهای خاص و چسبنده می‌باشد. مورد دیگر شنیدن صدای سوت در هنگام صحبت است که البته در مورد دندان مصنوعی ثابت ایجاد نمی‎شود.

مراقبت‌های بهداشتی از دندان مصنوعی

مراقبت های بهداشتی از دندان مصنوعی

محیط دهان می‌تواند محل تجمع و رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها باشد، به همین دلیل بسیار ضروری‌ست که دندان‌های مصنوعی، مرتب شسته شود ولی خمیردندان برای تمیز کردن آن مناسب نیست، می‌توانید از مایع دستشویی و ظرفشویی برای شستن دندان‌ها استفاده کنید. و بهتر است دندان مصنوعی کامل، هفته‌ای یکبار با محلول وایتکس و سرکه هم شسته شود. ولی اگر دندان‌های تکه ای قسمت‌های فلزی دارد، آن را با وایتکس نشویید.

محلول آب و نمک برای بهداشت لثه و خون‌رسانی مناسب، توصیه می‎شود که بعد از هر وعدۀ غذایی استفاده گردد. شب‌ها می‌توانید دندان‌های متحرک را در آب و یا محلول‌های مخصوص نگهداری کنید، در صورت استفاده از محلول غیر از آب حتما به روش مصرف آن دقت شود. دندان مصنوعی دچار پوسیدگی نمی‎شود ولی به منظور جلوگیری از بیماری‌های دهان و لثه، رعایت بهداشت الزامی است. بهتر است از مسواک نرم برای تمیز کردن دندان مصنوعی استفاده کنید که سایندگی زیادی نداشته باشد.

مقایسه قیمت دندان مصنوعی ثابت و تکه ای

مقایسه قیمت دندان مصنوعی ثابت و تکه ای

هزینۀ تمام شده، وابسته به عوامل متعددی است، از عوامل دخیل در قیمت دندان مصنوعی، زمان مورد نیاز جهت ساخت، تبحر و سابقۀ دندان‌پزشک و دندان‌ساز، نوع مواد مصرفی، تعداد جلسات مورد نیاز جهت ساخت و هزینه‌های جانبی مثل جراحی و کشیدن دندان‌های قبلی؛ است.

زمان معمول برای ساخت دندان کامل ۱۵ ساعت و تعداد جلسات لازم جهت ویزیت پزشک کمتر از ۱۰ جلسه است.

محاسبۀ قیمت دندان مصنوعی تکه‌ای و ثابت بدون ویزیت پزشک ممکن نیست ولی شما می‌توانید بعد از اولین جلسۀ ویزیت برآورد هزینه را از پزشک، درخواست کنید. نکتۀ کلی در مورد هزینه، زمان ساخت و پیچیدگی ساخت است.

برای سفارش دندان مصنوعی به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

برای سفارش دندان مصنوعی به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

در هر شهری که هستید می‌توانید به متخصص ایمپلنت، پریودانتیکس و پروتزهای دندانی مراجعه نمایید. همچنین می‌توانید جهت دریافت مشاوره و پرسش و پاسخ با متخصصان دندان‌پزشکی عضو داکتاپ در قسمت نظرات با آن‌ها مکاتبه نمایید.

دندان مصنوعی را هر چند وقت یک‌بار باید تعویض کرد؟

معمولا هر دندان مصنوعی به مدت حداقل ۵ سال قابل استفاده است که البته طی این پنج سال به مراقبت و رعایت بهداشت نیازمند است. معمولا لازم است جهت معاینه وضعیت لثه و ایرادات احتمالی، به طور منظم با دندان‌پزشک ملاقات داشته باشید.

19/05/09

10:26


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید