دندانپزشکی های تحت پوشش تامین اجتماعی


دندانپزشکی تامین اجتماعی با ارائه خدمات رایگان یا با تعرفه کمتر به بیمه شدگان تحت پوشش، از گزینه هایی است که هزینه های شما را در حفظ سلامت دندانهایتان کاهش می دهد. با توجه به اینکه بسیاری از مطب ها و مراکز دندانپزشکی بصورت آزاد کار می کنند و همچنین به خاطر گران بودن هزینه های دندانپزشکی، یافتن مراکز دندانپزشکی ای که طرف قرارداد بیمه باشد، دغدغه بسیاری از افراد است.

از آنجایی که تعداد زیادی در کشور ما تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند پس ما سعی می کنیم در این مطلب به دندانپزشکی های طرف قرارداد تامین اجتماعی بپردازیم، با ما همراه باشید.

 

کاستی های سیستم بیمه ای برای خدمات دندانپزشکی

سیستم بیمه ی درمانی در کشور ما با نقص ها و کمبود های زیادی رو به رو است. در حالی که هدف ما از پرداختن هزینه های بیمه ی درمانی این است که در مواقع لزوم مجبور به پرداخت هزینه های زیاد نباشیم اما در بسیاری موارد از جمله در مورد درمان های دندانپزشکی انتظار بیمه شدگان از بیمه ها اصلا به خوبی بر آورده نمی شود.  دندانپزشکی تامین اجتماعی نیز از این کاستی ها مستثنی نیست.

اگر دندان هایتان به تازگی خراب شده و به خدمات دندانپزشکی ترمیمی یا زیبایی نیاز دارید و به بیمه خود دلگرم هستید، خبر بد ما برای شما این است که اکثر خدمات دندانپزشکی در مراکز خصوصی ارائه می شوند. نبود بیمه های مناسب برای خدمات دندانپزشکی باعث شده است خود مردم هزینه ی گزافی را بابت این خدمات پرداخت کنند.

حتی کسانی که تحت پوشش بیمه هستند ممکن است بعد از مراجعه به دندانپزشک متوجه شوند تمامی هزینه های دندانپزشکی از پر شدن دندان، کشیدن دندان تا عصب کشی و یا خدمات زیبایی دندان را باید از جیب خود بپردازند.

کاستی های دندانپزشکی تامین اجتماعی

می دانیم که تعداد دندانپزشکانی که طرف قرارداد بیمه ها باشند اندک است. و یا تنها بیمه های تکمیلی خاص مانند برخی از بانک ها اینگونه خدماتی را برای کارکنان خود فراهم می کنند اما باز هم می توان دندانپزشکانی با هزینه های مناسب را یافت.

اگر از بابت پرداخت هزینه برای خدمات دندانپزشکی نگرانی زیادی دارید بهتر است هنگام خرید بیمه (اگر حق انتخاب دارید) این معیار را که کدام بیمه ها نسبت به انجام خدمات دندانپزشکی بیشتری تعهد دارند را نیز در نظر بگیرید.

 

 

خدمات دندانپزشکی تامین اجتماعی شامل چه مواردی می شود؟

خدمات دندانپزشکی تامین اجتماعی

مشکل دیگری که در مورد خدمات دندانپزشکی بیمه ای وجود دارد این است که تنها خدمات خاصی که به صورت خدمات پایه در نظر گرفته می شوند، تحت پوشش بیمه هستند. به عنوان مثال بیمه تامین اجتماعی در مراکز خاصی خدمات دندانپزشکی مانند کشیدن دندان، پر کردن معمولی و جرم گیری را تحت پوشش دارد و اگر بخواهید از دیگر خدماتی چون دندانپزشکی زیبایی استفاده کنید تمام هزینه را باید خودتان بپردازید.

اگر شما تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی باشید و بیمه تکمیلی نیز خریده اید، حالا در کلینیک ها و مطبهای دندانپزشکی تامین اجتماعی با توجه به تعهدات بیمه می توانید از خدمات بیشتری از این طریق استفاده کنید. این خدمات دندانپزشکی معمولا برای بیمه ی تکمیلی شامل موارد زیر می شود:

  • ویزیت دندانپزشکی (معاینه توسط دندانپزشک و تشخیص، تجویز دارو و…)
  • رادیوگرافی تک‌دندان
  • کشیدن دندان قدامی، کشیدن دندان خلفی، کشیدن دندان عقل
  • جراحی دندان نهفته در نسج نرم
  • جرمگیری لثه
  • بروساژ یا پولیش دندان
  • ترمیم دندان
  • ساخت دندان مصنوعی

یکی از دلایلی که خیلی از افراد اقدام به خرید بیمه های تکمیلی می کنند، بهره مند شدن از خدمات دندانپزشکی می باشد. اگر کلینیک یا مطبی را برای دندانپزشکی تامین اجتماعی یافته اید، باز هم باید بدانید که حتی بیمه های تکمیلی برای خدمات دندانپزشکی معمولا یک محدوده خاص از نظر هزینه و نوع خدمات قائل می شوند که این در شرکت های مختلف نیز متفاوت است.

به خاطر داشته باشید که در مورد اینکه دندانپزشکتان چه خدماتی را تحت پوشش بیمه انجام می دهد سوال کنید. زیرا بیمه های مختلف از این نظر با هم دیگر متفاوت هستند. گاهی باید برای گرفتن هزینه ای که پرداخت کرده اید از شرکت بیمه، نیاز به عکسهای رادیوگرافی از قبل و بعد درمانتان داشته باشید. همچنین تایید دندانپزشک معتمد بیمه را نیز دریافت کنید.

 

کیفیت خدمات دندانپزشکی بیمه ها

تا اینجا گفتیم که تعداد کمی از دندانپزشکان خدمات دندانپزشکی را تحت پوشش بیمه انجام می دهند. ممکن است تعهد بیمه تنها به بعضی از خدمات دندانپزشکی محدود باشد. از سویی دیگر شاهد هستیم که بسیاری افراد بعد از مراجعه به دندانپزشکی های تحت پوشش بیمه از کیفیت پایین این خدمات گله مند هستند.

کیفیت بعضی از این مطب ها و مراکز دندانپزشکی ممکن است به دلایل زیادی تحت تاثیر قرار گرفته باشد. از بین این دلایل می توان به این مورد اشاره کرد که این مطبها و مراکز به خاطر مراجعان زیادی که دارند با شلوغی مواجه می شوند. این شلوغی می تواند بر توجه و سرعت کار و خستگی پرسنل تاثیر منفی بگذارد.

در نظر داشته باشید که با توجه به شلوغی و مراجعان زیاد ممکن است نوبت گرفتن از این مراکز و مطب های دندانپزشکی خیلی آسان نباشد. یا شما مجبور باشید مدتی طولانی در یک اتاق انتظار شلوغ صبر کنید یا صبح خیلی زود برای گرفتن نوبت مراجعه کنید. همچنین با توجه به اینکه مفید بودن درمان های دندانپزشکی به زمان مناسب آن بستگی دارد، نوبتی که برای یک ماه بعد یا بیشتر به شما داده شده ممکن است دندان شما را با مشکلات جدی تری رو به رو کند.

از شلوغی که بگذریم بعضی از مراجعه کنندگان به این دندانپزشکی ها نگران بی تجربه بودن دندانپزشک هستند. یا فکر می کنند ممکن است مواد و وسایل بکار برده شده کیفیت کمتری داشته باشند.

با همه این ها به خاطر داشته باشید پرداختن هزینه زیاد ضمانتی برای گرفتن خدمات بهتر دندانپزشکی نیست. برای جستجوی دندانپزشک مناسب باید معیارهای بیشتری را در نظر بگیرید.

 

یافتن دندانپزشکی تامین اجتماعی در داکتاپ

جستجوی دندانپزشکی تامین اجتماعی

بعضی از دندانپزشکان نام بیمه های طرف قراردادشان را به عنوان یکی از مزیت های مراجعه به آنان در تبلیغاتشان استفاده می کنند. اینگونه به جذب مشتری نیز می پردازند و از این طریق اطلاع رسانی می کنند تا بیمه شدگان تحت پوشش بتوانند آنان را پیدا کنند. شما می توانید با جستجو در اینترنت مراکز و مطب های تحت پوشش بیمه را یافته و نظر دیگران را درباره کیفیت خدماتشان جویا شوید. همچنین اگر تجربه ای در زمینه مراجعه به این مراکز دارید آن را در اختیار دیگران بگذارید.

دندانپزشکی تامین اجتماعی با دارا بودن مراکزی در شهر های مختلف، خدمات دندانپزشکی را به رایگان در اختیار بیماران می گذارد. چنانچه تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستید میتوانید با مراجعه به مراکز دندانپزشکی تامین اجتماعی از خدماتشان استفاده کنید.

شما با در دست داشتن اطلاعات مراکز دندانپزشکی و مطب های دندانپزشکان شهر خود می توانید با آنها تماس گرفته و درباره اینکه آیا خدمات دندانپزشکی آنها تحت پوشش بیمه ی تامین اجتماعی هستند یا نه سوال کنید.

در سایت داکتاپ با دسترسی به لیست پزشکان متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی در شیراز می توانید دندانپزشکان شیراز را مشاهده کنید. با رفتن به صفحه ی پروفایل هر کدام از دندانپزشکان در قسمت “تلفن مطب” اطلاعات تماس را برای گرفتن اطلاعات درباره خدماتشان ببینید. همچنین در صفحه برخی از پزشکان “بیمه های طرف قرارداد” نیز درج شده است. شما با نوشتن اطلاعات در قسمت سوالات و نظرات دندانپزشکان می توانید به ما در کامل شدن این صفحه ها کمک کنید.

۹۸/۰۲/۱۰

۱۱:۴۶


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید