در رفتگی مفصل شانه

مفصل شانه متحرک­ترین مفصل بدن است. می­تواند به بسیاری از جهت­ها بچرخد. اما، این مزیت هم چنین شانه را مفصلی ساده برای در رفتن می­ کند.

     دررفتگی ناقص به آن معناست که بالای استخوان بازو تا حدودی از جا در آمده است. در رفتگی کامل به آن معناست که بالای استخوان بازو کاملا از جا درآمده است. دررفتگی ناقص و کامل موجب درد و عدم تعادل در شانه می­ شوند.

علائم

جستجوی علائم موارد ذیل را شامل می­ شوند:

  • تورم
  • بی­حسی
  • ضعف
  • کبودی

     گاهی اوقات ممکن است در رفتگی موجب پارگی رباط­ها یا تاندون­ها در شانه یا آسیب عصب­ها شود. مفصل شانه می­تواند به جلو، به عقب، یا به طرف پایین در برود. نوع رایج در رفتگی شانه هنگامی است که شانه به طرف جلو سر می­خورد (بی­ثباتی جلویی). این به آن معناست که استخوان بالای بازو به جلو و پایین خارج از مفصل خود حرکت کرده است. این در رفتگی ممکن است زمانی رخ دهد که بازو در حالت پرتاب کردن چیزی قرار داشته باشد.

تشخیص

     ممکن است عضلات انقباضاتی از اختلال داشته باشند، و این مسئله می­تواند موجب آسیب بیشتر عضلات شود. هنگامی که شانه در می­رود زمان و به علاوه، بی­ثباتی شانه وجود دارد.

     پزشک شانه را معاینه خواهد کرد و ممکن است دستور عکسبرداری با اشعه ایکس را بدهد. مهم است که پزشک بداند چگونه در رفتگی رخ داده است و این که شانه پیش از این هم در رفته بود.

درمان

     پزشک گوی استخوان بالای بازو را به جای مفصل خود بر­می­گرداند.این فرایند جا انداختن نامیده می­شود. که بهتر است با شلی کامل و زیر بیهوشی انجام شود.درد شدید معمولا بلافاصله پس از بازگشت مفصل به جای خود متوقف می­ شود.

توان­بخشی

     ممکن است پزشک شانه را با بند یا سایر ابزارها به دنبال درمان برای چند هفته ثابت کند.محل آسیب دیده را می­تواند ۳ تا ۴ مرتبه در روز یخ گذاشت.

     پس از آن که تورم کاهش یافت، پزشک تمرین­های توان­بخشی را برای شما تجویز می­کند. این تمرین­ها به بازگرداندن محدوده حرکت شانه و تقویت عضلات کمک می­کند. ممکن است توان­بخشی هم چنین به جلوگیری از در رفتن دوباره شانه در آینده کمک کند. توان­بخشی با تمرین­های کششی ملایم عضلات آغاز می­ شود. سپس، آموزش با  وزنه می­تواند اضافه شود.

     در صورتی که در رفتگی شانه به صورت مکرر تکرار شود، نیازمند جراحی می باشد. با این وجود، در صورتی که فیزیوتراپی و بستن میله مؤثر واقع نشد، ممکن است جراحی برای ترمیم یا سفت کردن رباط­های پاره شده یا کشیده شده نیاز باشد که به نگه داشتن مفصل در جای خود، به خصوص در ورزشکاران جوان، کمک می­ کند.روشهای جراحی به صورت باز و ارتروسکپی قابل انجام می باشد

۹۴/۰۴/۰۸

۲۱:۵۰

Last updated on


به اشتراک بگذارید: