درمان هایپر هیدروز با بوتاکس

تعریق بیش ازحد یا هایپرهیدروز (hyperhidrosis) عبارتست از عرق کردن بسیارزیاد پوست، به نحوى که عملکرد فرد را مختل نماید ،این افزایش تعریق به خودی خودآزاردهنده است ولی گاهی عوارض این افزایش تعریق به مراتب مخرب تر از مشکل اولیه مى شود.به عنوان مثال؛افزایش تعریق ورطوبت ناشى ازآن ،باعث تغییرفلورطبیعى پوست وبروزعفونت هاى قارچى و باکتریایى…

تعریق بیش ازحد یا هایپرهیدروز (hyperhidrosis) عبارتست از عرق کردن بسیارزیاد پوست، به نحوى که عملکرد فرد را مختل نماید ،این افزایش تعریق به خودی خودآزاردهنده است ولی گاهی عوارض این افزایش تعریق به مراتب مخرب تر از مشکل اولیه مى شود.به عنوان مثال؛افزایش تعریق ورطوبت ناشى ازآن ،باعث تغییرفلورطبیعى پوست وبروزعفونت هاى قارچى و باکتریایى و بوى بد بدن مى شود؛ولى مشکل به همین جا ختم نمى شود و مى تواند زندگى فردى واجتماعى فرد مبتلا به هایپرهیدروز را تحت تأثیرقراردهد.

بیشترمردم،تعریق زیاد را،نشانه ضعف بهداشت فردى تلقى مى کنند،بنابراین فرد مبتلا به تعریق بیش ازحد، به تدریج ازاجتماع فاصله مى گیرد،اعتماد به نفسش را ازدست مى دهد،  و حتى درمواردى باعث اضطراب،افسردگى ، وسواس و نهایتاً اختلال درعملکرد وى مى شود.

جدا از انکه تعریق زیاد زیر بغل و کف دست و پا در بعضی مواقع ممکن است به علت بیماریهای غددی و عصبی خاص باشد در اغلب موارد این بیماری شخص هیچ مشکل یا بیماری زمینه ای ندارد و به علت استعداد یا زمینه های سرشتی و ژنتیکی خاص در سن نوجوانی و جوانی دچار این مشکل زجر اور میشود علت ان هم ترشح بیش از حد استیل کولین از پایانه های عصبی است که به غدد عرق متصل هستند.

عرق کردن، یک فرآیند طبیعى است ونقش مهمى درتنظیم دماى بدن، تنظیم آب والکترولیت ، دفع بعضى ازمواد زائد وسموم و نرم ومرطوب نگه داشتن سطح پوست دارد.اما تعریق بیش ازحد، دردسرساز است وهمیشه باعث خجالت فرد مى شود ؛ تصورکنید،دانش آموزى که مبتلا به تعریق بیش ازحد کف دست است وهنگام نوشتن ، قلم و دفترش،کاملاً خیس مى شود؛ خانمى که دچار تعریق بیش ازحد زیربغل بود،به من مى گفت:سال هاست که آرزوى پوشیدن یک مانتوى سفید دارد ولى چون همیشه لباس هایش اززیربغل تا کمر،خیس مى شود،نمى تواند لباس رنگ روشن بپوشد؛یا خیلى از آقایان که همین مشکل را با لباس هایشان دارند و علاوه براین ازبوى بد بدن هم رنج مى برند،یا به خاطر کف دست همیشه خیس شان از دست دادن با دیگران خوددارى مى کنند یا هنگام رانندگى،فرمان اتوموبیل شان کاملاً خیس ولغزنده مى شود ومشکلات دیگرى ازهمین دست …

آیا هیپرهیدروز درمان هم دارد؟

علیرغم اثرات منفی زیاد این عارضه در زندگی مبتلایان آن، بیشتر آنها سراغی از درمان نمی‌گیرند. از آنجایی که بیشتر مبتلایان به هیپرهیدروز موضعی جوان هستند، با مشکل خود کنار می‌آیند. بعد از سازگاری با این عارضه، اغلب آنها از درمان پذیری آن مایوس می‌شوند و با آن زندگی می‌کنند.اگرچه درمان قطعی وجود ندارد، ولی می‌توان تا حد زیادی از عوارض آن کاست.

راههای مختلف درمان:

اگرچه هیپرهیدروز موضعی خطرات جدی بجا نخواهد گذاشت، اما لحظاتی از زندگی وجود دارند که تاثیر جدی از این عارضه می‌گیرند.

اسپری ضد عرق :

ترکیبات ضد عرق ساده در تمام فروشگاههای آرایشی بهداشتی وجود دارند و برای تهیه آن نیازی به نسخه پزشک نیست. این ترکیبات تاثیر کمی دارند و برخی از بیماران به این ترکیبات پاسخ مناسب می‌دهند.

داروهای ضد عرق :

این ترکیبات را فقط با نسخه پزشک از داروخانه می‌توان تهیه کرد. این دارو که قدرت اثر قوی تری نسبت به اسپری دارد. از نمک آلومینیوم تشکیل شده و می‌تواند در هیپرهیدروز معمولی اثر داشته باشد

بوتاکس :

تزریق این داروی ضد چروک در نواحی مبتلا به هیپرهیدروز می‌تواند تحریک عصبی غدد عرق را کمتر کرده و ترشح این غدد را کاهش دهد. با توجه به اینکه این روش نیاز به تزریق در نقاط متعدد دارد، برای کاهش درد از بیحس کننده‌های موضعی استفاده میشود .قابل توجه است است که استفاده از بوتاکس موجب بهبود چشمگیر در بیماری و ارتباطات اجتماعی شخص میشود.

یونتوفورزیس :

در این روش درمانی دارویی وجود ندارد و با تکنولوژی الکتریکی درمان لازم انجام می‌شود. دستگاه یونتوفورزیس جریان الکتریکی خاصی ایجاد می‌کند. این جریان الکتریکی از طریق الکترودهای خاص به نواحی دارای عرق زیاد وارد شده غدد عرق را سرکوب می‌کند. به این ترتیب بیمار تا مدتها از رطوبت ناشی از عرق زیاد در امان است.

داروهای خوراکی :

این داروها هم از میزان عرق تا حد مطلوبی کم می‌کنند اما با توجه به عوارض جانبی زیاد، خیلی مورد استقبال بیماران و پزشکان قرار نمی‌گیرد. از جمله عوارض این داروها طپش قلب و گاهی افزایش فشار خون می‌باشد.

درمان های معمول برای این بیماری شامل داروهای موضعی و خوراکی یونوتوفورز (iontophoresis)و جراحی است. تزریق بوتاکس در افرادی که به درمانهای دارویی مقاوم هستند بسیار مفید است.

بوتاکس ،دارویی است که بیشتر برای درمان چروک به کار میرود.در سال ۲۰۰۴ سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) استفاده از بوتاکس برای درمان تعریق شدید زیر بغل تایید کرد.از آن پس بسیاری از افرادی که به تعریق زیر بغل مبتلا هستند با تزریق بوتاکس حتی تا دو سال از تعریق شدید راحت میشوند.

مکانیسم عمل به این صورت است که تزریق مقادیر کم بوتاکس باعث بلوک موقت اعصاب محرک تعریق در محل میشود.انتشار بوتاکس باعث میشود که حجم کوچکی از بوتاکس مساحت زیادی را تحت تاثیر قرار دهد.بوتاکس با یک سوزن بسیار ریز تزریق می شود.معمولا هر بار درمان ۱۲-۶ ماه اثر دارد وپس از آن باید درمان تکرار شود.

تزریق بوتاکس برای درمان تعریق شدید کف دست و پا نیز قابل استفاده است با این تفاوت که تزریق در این مناطق دردناک تر است بنابراین باید ازبیحسی قبل از تزریق در این مناطق استفاده کرد.

بوتاکس ازطریق قطع ارتباط اعصاب محرک سمپاتیک با غددعرق،مانع ترشح عرق مى شودودرصورت تزریق صحیح، آنقدرمؤثراست که باعث خشک شدن کامل موضع مى شود؛به همین علت نتیجه درمان براى مبتلایان به تعریق بیش ازحد که مدتها،ازاحساس خیسى ناشى ازعرق ،رنج می بردند،بسیار رضایت بخش است.

بوتاکس باید درقسمت عمیق درم،جایى که غددعرق قراردارند،تزریق شود،تعداد تزریق بستگى به وسعت ناحیه مبتلا دارد،بطورمتوسط درهرسانتى مترمربع پوست یک تزریق انجام مى شود؛گرچه می توان بصورت دستی،تزریق کرد ولی بهتراست تزریق با گان مزوتراپى انجام شود تا دارو ،به مقدار مناسب ودرعمق مناسب پوست تزریق شود و درد ناشى ازتزریق هم،به حداقل برسد. این روش معمولا” درد ندارد ولی در صورت حساسیت بیمار،بیحسی موضعی اعمال می شود.

٢۴ تا ۴٨ ساعت بعد از تزریق، تأثیر بوتاکس در قطع ترشح عرق شروع شده و تا یک هفته کامل مى گردد.دوهفته بعد،پوست ناحیه مبتلا، موردارزیابى قرارمى گیردودرصورت مشاهده نقاطى که ترشح عرق درآنهاادامه دارد،تزریق بوتاکس درآن نقاط انجام مى شود.هدف درمانى؛خشک شدن پوست وتوقف ترشح عرق است.اثر بوتاکس ٩تا١٢ماه باقى مى ماند و بعد از چن دنوبت تزریق(تقریبا”سالی یکبار) ، تعریق تا حد زیادى کاهش خواهد یافت،بطوریکه مختصر تعریق باقى مانده ،با درمان دارویى موضعى به خوبى قابل کنترل خواهدبود.اگر پزشک باتجربه باشد معمولا هم عوارضی متوجه فرد تزریق شده نمی شود بعد از اتمام اثر بوتاکس یا دیسپورت تزریق شده در زیر بغل یا سایر نواحی ذکر شده مجددا میتوان تزریق را تکرار کرد تا جایی که بعد از چند سال در بسیاری از این افراد بتدریج و خود به خود بهبودی حاصل میشود و اعصاب سمپاتیک این نواحی از لحاظ عملکردی نرمال میشوند

در مورد تعریق بیش از حد کف دست و پا هم همینطور است با این تفاوت که تزریق بوتاکس در این نواحی نسبتا دردناک است ، در ضمن دوام یا مدت زمان اثر تزریق بوتاکس در کف دست نسبت به زیر بغل یک تا سه ماه کمتر است.

هزینه:

هزینه بوتاکس زیر بغل و دست و پا به سایز ناحیه تحت درمان، تعداد نواحی تحت درمان و دستمزد پزشک بستگی دارد.

    ۹۶/۰۷/۲۷

    ۰۲:۵۴


    به اشتراک بگذارید: