درمان غیر دارویی بیماری های اعصاب


درمان غیر دارویی بیماری های اعصاب با روش های جدید امکان پذیر گشته است، این  روش های درمانی و مدرن که روز به روز در سراسر دنیا توسعه پیدا می کند و هر روز مقالات زیادی در این مورد ارائه می شود شامل درمان های نوروتراپی است.

 

درمان های نوروفیدبک – بیوفیدبک

نوروتراپی به مجموعه درمان هائی که پایه و اساس آن برمبنای فعالیت الکتریکی سلول های عصبی است بنا نهاده شده ، که شامل نوروفیدبک – بیوفیدبک ، تحریک الکتریکی مغز با جریان الکتریکی یا tDCS گفته می شود.

(Transcranial Direct-Current Stimulation) دراصل یک روش مدرن و غیر تهاجمی است

 

موارد کاربرد دستگاه tdcs

این وسیله یک ابزاری کمکی برای درمان است که افراد سالم  نیزمیتوانند برای افزایش توان عملکرد مغزی  تقویت حافظه  و افزایش قدرت یادگیری ازآن استفاده کنند . درضمن بعنوان درمان در بیماری های مثل :

افسردگی ،اضطراب ، بی خوابی ، سردردهای  میگرنی ، وزوزگوش ، بیش فعالی کودکان … بکار میرود .

 

خطرات و عوارض جانبی دستگاه تحریک الکتریکی مغز

تا کنون هیچ گونه خطری در استفاده از این روش گزارش نشده است. اما استفاده از پروتکل صحیح و اجرای درست آن زیر نظر روانپزشک ضروری است.

این درمان تاثیر چشم گیری در بهبود علایم اضطرابی و سردرد و صدای گوش یا همان وزوزگوش داشته است و میتواند جایگزین درمانهای دارویی گردد

درمان به صورت هفته ای دو جلسه برای ۱۰ تا ۲۰ جلسه است و هر جلسه ۲۰ دقیقه طول می کشد .و بعد از اتمام جلسه فرد به راحتی به فعالیتهای روزمره خود برمی گردد و نیازی به استراحت و … ندارد.


    به اشتراک بگذارید