درمان سردردهای مزمن میگرنی با تزریق بوتاکس

ار: دکتر مهدیار سعیدیان در سال ۲۰۱۲ سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA)، طی تحقیقات وسیعی، تزریق بوتاکس برای درمان میگرن مزمن را تایید نمود و این تنها درمان تایید شده  از سوی FDA برای درمان میگرن می باشد. در اینجا سوالات متداولی که در مورد تزریق بوتاکس برای درمان میگرن مزمن برای شما ممکن…

ار: دکتر مهدیار سعیدیان

در سال ۲۰۱۲ سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA)، طی تحقیقات وسیعی، تزریق بوتاکس برای درمان میگرن مزمن را تایید نمود و این تنها درمان تایید شده  از سوی FDA برای درمان میگرن می باشد.

در اینجا سوالات متداولی که در مورد تزریق بوتاکس برای درمان میگرن مزمن برای شما ممکن است پیش بیاید را ذکر کرده و پاسخ داده ام.

۱-در هر بار تزریق چه مقدار دارو تزریق شده و در کدام نواحی تزریق می شود؟

پروتکل تصویب شده برای درمان میگرن برپایه تحقیقات و نتایج بدست آمده و تصویب شده از سوی FDA  شامل ۳۱ بار تزریق است . بدین صورت که در هر بار ۵ واحد و جمعا ۱۵۵ واحد. نواحی تزریق شامل :پل بینی ، پیشانی، شقیقه ها ،پشت سر ، پشت گردن و قسمت بالای پشت و شانه ها می باشند.

 

۲- آیا درد دارد؟

کمی، بله.برای تزریق سوزن های بسیار ریزی استفاده میشود اما خود تزریق دردناک نیست. بوتاکس با سرم نرمال سالین رقیق میشود و ممکن است اندکی سوزش مختصر در ناحیه ایجاد کند.زمانی که تزرق توسط یک پزشک ماهر و زبردست انجام شود کل زمان تزریق بین ۱۰ تا  دقیقه بوده که این زمان  توسط بیمار به خوبی تحمل می شود و بلافاصله پس از تزریق قادر به بازگشت به فعالیت های عادی روزانه می باشند.

 

۳- چه زمانی پس از تزریق بوتاکس احساس بهبودی می کنیم؟

بخصوص در کسانی که نوبت اول را تزریق می کنند،بهبود و تسکین علائم میگرن، ۱۰ تا ۱۵ روز بعد می باشد.

 

۴-عوارض جانبی آن کدامند؟

زمانی که بوتاکس برای بهبود ویا پیشگیری یا درمان سردردهای میگرنی تزریق می شود ممکن است عوارضی نظیر درد مختصر ناحیه تزریق و یا درد و سفتی گردن  وشانه (نادر) ایجاد شود و یا ضعف عضلات در این ناحیه  احساس شود.که البته این عوارض کوتاه مدت است و از مسکن برای تسکین درد می توان بهره گرفت اما استفاده از شل کننده های عضلات جایز نمی باشد زیرا باعث تشدید ضعف عضلات می شوند.

یکی از عوارض ناشایع و نادر، افتادگی پلک می باشد که به تبحر پزشک بستگی دارد و با انتخاب یک پزشک ماهر می توان از این عارضه پیشگیری کرد.

 

۵-معمولا چندوقت یکبار باید تزریق بوتاکس را تکرار کرد و درمان را چقدر باید ادامه داد؟

برطبق مطالعات FDA  درباره تزریق بوتاکس برای درمان میگرن که شامل یک جدول زمانبندی است، هر ۳ ماه یک بار و جمعا ۵ بار باید انجام شود که در کل ۱۵ ماه بطول می انجامد. خطرات تزریق بیشتر ناشناخته است و توصیه نمی شود .فاصله ۳ ماهه نیز استاندارد است و نباید فواصل تزریق را کمتر کرد.

    ۹۶/۰۵/۰۳

    ۰۹:۴۴


    به اشتراک بگذارید: