درمان دارویی در ناباروری مردان


 

 

درمان های دارویی در ناباروری مردان موارد معدودی دارد. در مردانی که علت ناباروری ناشناخته است و نتیجه آزمایش اسپرم هم طبیعی نیست، توصیه می‌شود حداقل به مدت ۳ تا ۶ ماه تحت مصرف دارو و بعد از این مدت ارزیابی شوند. داروهایی که معمولا در این موارد تجویز می‌شوند عبارتند از:
یک. گنادوتروپین‌ها مانند HCG و HMG که معمولا به‌صورت آمپول‌های تزریقی است و برای تحریک محور هیپوفیز-بیضه تجویز می‌شوند و باعث افزایش سطح تستوسترون و تولید اسپرم می‌شوند.
دو. کلومیفن و تاموکسیفن: این داروها نیز منجر به تحریک محور هیپوفیز-بیضه می‌شوند که افزایش ترشح LH و در نهایت افزایش سطح تستوسترون را در پی دارند که باعث اسپرم‌سازی می‌شوند.
سه. لتروزول و تستولاکتون: این داروها مهارکننده آنزیم آروماتاز هستند. آنزیمی که از تجزیه تستوسترون به استروژن در بافت‌های محیطی جلوگیری می‌کند. لذا این داروها نیز سطح تستوسترون را افزایش می‌دهند و در مواردی که سطح تستوسترون پایین باشد ازجمله در افراد چاق، کاربرد دارد.
چهار. آنتی اکسیدان‌ها مانند ویتامین Cو E، روی، سلنیوم، اسید فولیک و کیوتن. این داروها از صدماتی که رادیکال‌های آزاد اکسیژن در بدن به اسپرم وارد می‌کنند جلوگیری کرده و تاثیر سم‌زدایی دارند.
اما در موارد خاص نیز داروهای اختصاصی برای مردان نابارور تجویز می‌شود مانند:
یک. هیپوگنادوتروپیک هیپوگنادیسم: مردانی که به‌صورت مادرزادی یا در اثر علل ثانویه مثل عمل جراحی، رادیوتراپی و … کمبود ترشح هورمون‌های هیپوفیز و در نتیجه کمبود LHو FSHو تستوسترون دارند. در این موارد هورمون‌ها را به‌صورت خارجی به شکل HCG و HMG برای فرد به مدت طولانی تجویز می‌شود.
دو. عفونت‌های اداری و تناسلی و پیواسپرمی: در این موارد نیز آنتی‌بیوتیک‌ها باعث رفع عفونت و التهاب و بهبود وضعیت اسپرم‌سازی فرد خواهند شد.
سه. شکست DNA اسپرم: در مواردی که فرد DFI بالا دارد لازم است داروهای آنتی‌اکسیدان برای بهبود شکستDNA تجویز شود. البته در موارد DFI بالا، شست‌وشوی بیضه‌ها با آب خنک، کاهش وزن، ترک سیگار و الکل نیز موثر است.
چهار. هیپوآندروژنیزاسیون: افرادی که به علل مختلف کمبود تستوسترون، کاهش میل جنسی، اختلال در نعوظ، کمبود رشد موهای صورت و بدن دارند لازم است از بعضی داروها برای رفع یا بهبود این مشکلات استفاده کنند.
پنج. انزال معکوس: این حالت در عمل‌های جراحی گردن مثانه و پروستات و یا غدد لنفاوی خلف صفاقی یا مصرف داروها اتفاق می‌افتد که مایع منی از فرد خارج نمی‌شود و به داخل مثانه باز می‌گردد. در این مورد از داروهای تحریک‌کننده سمپاتیک و یا آنتی‌کولینرژیک برای بستن گردن مثانه استفاده می‌شود. در نهایت لازم است تاکید شود که هر بیمار بسته به شرایط و وضعیت خود و با توجه به نظر پزشک معالج ممکن است به درمان دارویی نیاز پیدا کند. لذا از مصرف خودسرانه و یا غیرتخصصی داروها برای خود و دیگران پرهیز شود.
دکتر حسام‌الدین سجادی، متخصص اورولوژی

 

    18/01/15

    15:31


    بروزرسانی در


    به اشتراک بگذارید