درد کلیه ها، علل و درمان

کلیه‌ها متمایل به پشت بدن واقع شده‌اند و تا حدودی توسط دنده‌ها و ستون فقرات محافظت می‌شوند. درد کلیه‌ها اغلب در پهلوها یا پایین کمر درست زیر دنده‌ها رخ می‌دهد،‌ هر چند ممکن است این درد تا کشاله‌ی ران و بیضه‌ها کشیده شود.از انواع تیز و تیر کشنده و شدید گرفته تا دردهای مبهم.
نکته مهم این است که درد در نواحی پهلوها و پایین کمر و شکم در اغلب موارد به کلیه ها مربوط نیست و اغلب ناشی از از فشار عضلانی، التهاب مفاصل و برخی مشکلات ستون فقرات است که می‌تواند به راحتی با درد کلیه اشتباه گرفته شود.همچنین بیشتر شرایطی که باعث درد کلیه می‌شوند تنها بر یک کلیه تاثیر می‌گذارند لذا در اکثر موارد درد دوطرفه پهلوها علل غیر کلیوی مطرح میشود.

درد پهلوها به همراه وجود تب و علائم ادراری از جمله ادرار خونی یا به رنگ صورتی (هماچوری)،ادرار کدر،ادرار دشوار یا دردناک یا سوزش در هنگام ادرار،ادرار بدبو،تکرر ادرار  و نیاز فوری به دفع ادرارشب ادراری ، اغلب مطرح کننده علل کلیوی میباشد.

دلایل کلیه درد واقعی
درد کلیه ناشی از عفونت، التهاب، آسیب یا بزرگ شدن کلیه یا بیماری‌هایی که خارج از کلیه باعث انسداد مجرای ادرار می‌شوند، می‌باشد.
▪پیلونفریت (عفونت کلیه) و سنگ کلیه شایع‌ترین دلایل کلیه درد هستند. بسیاری از شرایطی که موجب بزرگ شدن کلیه می‌شوند به تدریج و بدون درد زیاد رخ می‌دهند.

سایر دلایل درد کلیه:
▪علل انسدادی خصوصا در مسیر لگنچه و حالب از جمله تومور و بدخیمی و سل و علل فشاری از بیرون مثل سایر تودهوهای شکمی
▪سرطان کلیه،بیماری کلیه پلی‌کیستیک،عفونت های استرپتوکوکی مانند گلودرد استرپتوکوکی و زرد زخم،عفونت کلیه
▪کیست‌های ساده‌ی کلیه و کیستهای کامپلیکه

در برخی موارد ممکن است درد کلیه نشانه‌ی یک وضعیت جدی باشد که باید فوراً بررسی شود. این شرایط عبارتند از:

●هیدرونفروز یا مشکلات کلیه در شخصی که تنها یک کلیه دارد.
●پیلونفریت (عفونت کلیه)و آبسه کلیوی
●تروما (آسیب یا ضربه)
●درد مداوم، مبهم و یک طرفه در کمر یا پهلو خصوصا همراه تب، بدن درد و خستگی وسابقه عفونت ادراری و همچنین در صورت ابتلا به درد ناگهانی و شدید کلیه خصوصا با وجود خون در ادرار 
●همچنین وجود کلیه درد به همراه تغییر در میزان هوشیاری برای مثال غش کردن، تب بالا،عدم تولید ادرار،تنفس تند (تاکی پنه)،ضربان بالای قلب (تاکی کاردی) و تپش نامنظم قلب

کلیه درد ممکن است همراه با علائمی مرتبط با سایر سیستم‌های بدن باشد از جمله:

تپش نامنظم قلب (آریتمی)،خستگی، تب ولرز،احساس ناخوشی کلی،اسپاسم عضلانی،تغییرات ناخن،حالت تهوع با یا بدون استفراغ،دوره‌های قاعدگی دردناک،ابتلا به عفونت به تازگی وکاهش وزن ناخواسته

از آنجایی که درد کلیه می‌تواند ناشی از بیماری‌های جدی باشد، عدم درمان ممکن است منجر به عوارض جدی و آسیب‌های دائمی شود.
پس از اینکه دلیل زمینه‌ای تشخیص داده شد، پیروی از برنامه‌ی درمانی که پزشک جهت کاهش خطر عوارض احتمالی تعیین می‌کند، ضروری است، این عوارض عبارتند از: نارسایی حاد کلیه آسیب کلی ،گسترش سرطان،گسترش عفونت و انسداد حالب (انسداد لوله‌ای که ادرار را از کلیه به مثانه می‌برد)

تشخیص

برای تشخیص وضعیت شما، پزشک چندین سوال را در رابطه بادرد کلیه می‌پرسد، از جمله:

چه زمانی برای اولین بار متوجه درد کلیه شدید؟
آیا می‌توانید درد خود را توصیف کنید؟
آیا قبلاً درد مشابهی داشته‌اید؟
آیا قبلاً مشکلات کلیوی داشته‌اید؟
آیا پیش از ابتلا به کلیه درد، عفونت داشتید؟
آیا علائم دیگری دارید؟
چه داروهایی مصرف می‌کنید؟

سپس پزشک معمولاً سابقه‌ی پزشکی بیمار را گرفته و یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. آزمایش‌های اولیه معمولاً شامل شمارش کامل خون، تست عملکرد کلیه (کراتینین و نیتروژن اوره خون)، و آزمایش ادرار می‌باشند.

اگر احتمال سنگ کلیه وجود داشته باشد، سی تی اسکن یا سونوگرافی از کلیه انجام می‌شود؛ ممکن است تصویربرداری با اشعه ایکس از شکم تجویز شود. سی تی اسکن از شکم یا لگن با کنتراست یا ام آر آی و آرتوگرافی نیز ممکن است برای تشخیص یا تمایز بین دلایل زمینه‌ای کلیوی و غیر کلیوی درد پهلو توصیه شوند.

درمان کلیه درد

درمان بستگی به دلیل، ‌شدت درد و چگونگی وضعیت کلی بیمار دارد. ممکن است تشخیص داده شود که درد با درمان‌های ساده‌ای مانند پاراستامول قابل درمان است.

▪برخی بیماران ممکن است بطور خود به خود سنگ‌های کوچک کلیه (معمولاً با قطر کمتر از حدوداً ۶ میلی‌متر) را دفع کنند (ادرار سنگ‌های کلیه را به خارج از حالب یا مجرای ادرار هدایت می‌کند) و در نتیجه درد برطرف می‌شود.

▪اگر سنگ‌های کلیه بطور کامل باعث انسداد حالب شده باشند یا قطر آنها حدود ۶ میلی‌متر یا بیشتر باشد، ممکن است نیاز به جراحی اورولوژی باشد.

▪عفونت‌هایی مانند عفونت مجرای ادرار و کلیه معمولاً نیاز به درمان با آنتی‌بیوتیک همراه با داروهای مسکن دارند.

سایر دلایل زمینه‌ای درد پهلو ممکن است نیاز به روش‌های درمانی مشابه و همزمان جهت کنترل درد داشته باشند. هر چند بیماران مبتلا به مشکلات شناخته شده‌ی کلیه یا نقص عملکرد کلیه نباید با داروهای ضد دردی که یا از کلیه عبور می‌کنند یا باعث آسیب‌های کلیوی بیشتر می‌شوند، درمان شوند.

    ۹۶/۰۹/۲۳

    ۱۱:۳۲

    Last updated on


    به اشتراک بگذارید: