خون ادراری(هماچوری)


خون ادراری یا به اصطلاح علمی هماچوری به معنای وجود خون در ادرار می باشد.

در حالت طبیعی و در فرد سالم ادرار فاقد وجود سلولهای خونی است ولی بدنبال بعضی از بیماریهای ارولوژیک ویا بیماریهای نفرولوژیک خون در ادرار ظاهر می گردد.

خون ادراری به دو صورت  نمادان میگردد:

1.خون ادراری اشکار یا هماچوری گراس که در این وضعیت خود فرد متوجه تغییر رنگ خونی ادرار و وجود خون در ادرار می گردد که بیمار را دچار ترس و نگرانی می کند  که باعث مراجعه بیمار به پزشک می شود.

2.خون ادراری میکروسکوپیک که در این موارد به دنبال انجام ازمایش ادرار  که معمولا به دلایل دیگری انجام شده است متوجه وجود خون در ادرار می گردند.

در هر صورت نکته مهم این است  که وجود هماچوری مساله مهمی است که نیاز به بررسی پزشکی دارد بخصوص در مواردی که هماچوری اشکار وجود دارد چرا که در بسیاری از موارد هماچوری نشانه وجود یک بیماری زمینه ای در بافت کلیه ویا سیستم جمع اوری کننده و تخلیه کننده ادرار است.

از جمله بیماریهای ارولوژیک که باعث بروز خون ادراری میشوند عبارتند از:

عفونتهای ادراری .سنگهای ادراری.تومورهای دستگاه ادراری مانند تومور کلیه- حالب-مثانه.بیماریهای پروستات .بیماریها و عفونتهای مجرای ادرار.اختلالات و بیماریهای عروقی کلیه .اسیبهای کلیه ومجاری ادرار بدنبال تصادفات و اعمال جراحی و …

نکته بسیار مهم در بیمارانی است که هماچوری اشکار همراه با دفع لخته خون دارند که دردناک نمی باشد و مصرف سیگار دارند.باید توجه شود که در این موارد باید بیمار بطور دقیق وکامل توسط پزشک ارولوژیست بررسی شود چرا که در این موارد خون ادراری نشانه وجود یک تومور سرطانی در دستگاه ادراری است تا زمانیکه بررسی ها خلاف ان را نشان بدهد.در این موارد از انجاییکه خون ادراری بدون درد است و معمولا در بسیاری از موارد خود بخود بر طرف می گردد و در فواصل مختلف تکرار میگردد بیماران به پزشک دیر مراجعه می کنند و نهایتا با بیماری پیشرفته به پزشک می رسند که درمان را مشکل و نتیجه گیری از درمان را کم می کند.

لذا به بیماران و پزشکان عزیز توصیه میگردد که از کنار این مشکل که به اسانی قابل بررسی است به سادگی عبور نکنند.

 

14/12/31

20:31


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید