جراحی لثه چیست و چه چیزهایی در مورد آن باید بدانید


جراحی لثه می تواند بخاطر درمان بیماری های لثه ، ترمیم بافت لثه و یا فقط با اهداف زیبایی انجام شود. با توجه به اهداف جراحی و نیاز بیمار، انواع مختلفی از جراحی لثه انجام می شود. در این مطلب می خواهیم بدانیم جراحی لثه چیست و به انواع،علت ها و عوارض آن بپردازیم

از آنجایی که تعداد زیادی از افراد دچار مشکلات و بیماری های لثه هستند، جراحی لثه در میان جراحی های دندانپزشکی یکی از متداول ترین جراحی ها است که در مطب پزشک و معمولا با بیهوشی موضعی انجام  می شود.

 

روند جراحی لثه چیست؟

متخصص لثه ممکن است بعد از معاینه با توجه به وضعیت شما ابتدا درمان های غیر جراحی را برای بهبودی پیشنهاد بدهد اما این امکان نیز وجود دارد که بعد از اولین معاینه تشخیص دهد درمان مورد نیاز شما جراحی لثه است. این جراحی معمولا تحت بیهوشی موضعی انجام می شود، ممکن است نیاز باشد جراحی لثه های شما در چند نوبت متفاوت و با فاصله زمانی انجام شود تا متحمل درد زیاد و یا جراحی طولانی نشوید.

وسایل جراحی دندانپزشکی که در جراحی لثه استفاده می شوند در یک کیت یا ست جراحی لثه به فروش می رسند. این وسایل و ابزار می توانند در انواع جراحی های لثه متفاوت باشند. بخیه های استفاده شده در این جراحی معمولا قابل جذب هستند و یا در مراجعات بعدی توسط دندانپزشک متخصص جراحی لثه کشیده می شوند.

 

 

انواع جراحی های لثه

تا اینجا متوجه شدیم که جراحی لثه چیست و به چه منظوری انجام می شود در این قسمت به انواع جراحی هایی که بسته به هدف روی لثه انجام می شوند خواهیم پرداخت

جراحی پیوند لثه

جراحی پیوند لثه چیست

زمانی که لثه تحلیل رفته باشد متخصص جراحی لثه برای جلوگیری از آسیب به استخوان و افتادن دندانها این عمل را انجام می دهد. برای این جراحی لازم است مقداری بافت لثه از جایی دیگر مانند سقف دهان برداشته شده و به قسمتی که لثه ی آن تحلیل رفته پیوند داده شود. با این کار از حساسیت دندانها کاسته شده و از افتادن نجات می یابند.

جراحی فلپ لثه

این جراحی معمولا برای درمان پریودنتیت متوسط و یا پیشرفته در زمانی که روشهای غیر جراحی مفید نبوده اند انجام می شود. روش کار به این صورت است که ابتدا لثه از روی دندان بلند شده و تمیز کردن و حذف رسوبات انجام شده و سپس لثه ها در جای خود قرار می گیرند

جداسازی و بلند کردن تاج های دندان

جراحی لثه چیست و چه استفاده ای در زیبایی و طراحی لبخند دارد

اگر فکر میکنید شکل لثه های شما باعث شده دندانهایتان کوتاه به نظر برسد و لبخندتان زیبا نباشد می توانید از مزایای این جراحی استفاده کنید. این جراحی با اصلاح خط ناهوار لثه ها و بلند کردن تاج دندان، لبخند لثه ای شما را بهبود می دهد.

پیوند استخوان

جراحی لثه و پیوند استخوان چیست

در گذشته هنگامی که دندانها از دست رفته بود و استخوان ها نیز دچار تحلیل شده بود، افراد بخاطر این مشکل در فک، نمی توانستند از درمان ایمپلنت استفاده کنند اما در حال حاضر جراحی پیوند استخوان این مشکل را برطرف کرده است. اگر پیوند استخوان به روش پیوند اتوژنیک انجام شود استخوان موردنظر برای پیوند از مکانی در بدن خود شخص گرفته می شود. در  روش آلوگرافت استخوان پیوندی بکار رفته می تواند استخوان مصنوعی باشد یا از بانک استخوان اجساد گرفته شود.

جراحی با لیزر

در این روش قسمت کوچکی از بافت لثه با استفاده از تکنولوژی لیزر برداشته می شود. جراحی لثه با لیزر به کاهش باکتری‌های مضر نیز کمک می کند.

 

علت جراحی لثه چیست

علت نیاز به جراحی لثه چیست

همانطور که گفته شد علت نیاز به جراحی لثه می تواند درمان بیماری های لثه و یا انجام اصلاحاتی روی لثه با اهداف زیبایی باشد. بیماری های لثه شامل ژنژیویت (ورم لثه) و پریودنتیت می شوند به بیانی دیگر میتوان گفت در ژنژیویت لثه دچار علائم بیماری میشود و اگر درمان انجام نشود فرد دچار پریودنتیت خواهد شد و با تحلیل لثه، خطر از دست رفتن دندانها نیز پیش خواهد آمد.

 

عوارض جراحی لثه چیست

بعد از جراحی لثه اغلب با رعایت بهداشت، مراقبت و توجه مشکلی برای لثه ها و دندانهایتان پیش نخواهد آمد اما این امکان نیز وجود دارد که عوارضی را تجربه کنید. از جمله این عوارض می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

 • ورم و خونریزی ای که دو سه روز بعد جراحی لثه ادامه می یابد
 • حساس شدن زیاد لثه ها
 • خالی شدن لثه در قسمت بین دندان ها
 • احساس لق شدن دندانها که اندک بوده و بعد از مدت چند هفته بهبود می یابد

 

به خاطر داشته باشید زمانی که لثه های پیوند شده نیز مستعد عقب نشینی هستند و ریشه های دندان ممکن است دچار پوسیدگی شود، شما با رعایت اصول بهداشت دهان و دندان و جدی گرفتن توصیه های جراح لثه می توانید از این عوارض و خطر ها جلوگیری کنید.

 

متخصص جراحی لثه کیست؟

جراحی لثه چیست و متخصص جراحی لثه کیست؟

اینکه بدانیم جراحی لثه چیست به هیچ عنوان کافی نیست، باید بدانیم برای بیماری لثه به چه پزشکی باید مراجعه کنیم و جراحی لثه را چه کسی انجام می دهد. متخصص جراحی لثه یا پریودنتیست، از متخصصان دندانپزشکی (این لینک شما را به صفحه متخصصان دندانپزشکی تهران هدایت خواهد کرد) است که بعد از اتمام دوره دندانپزشکی عمومی در رشته تخصصی جراحی لثه تحصیل کرده است.

متخصص جراحی لثه به تشخیص و درمان بیماری های بافت نرم لثه و بافت سخت استخوان می پردازد این پزشکان متخصص در انجام جراحی کاشت دندان یا ایمپلنت نیز هستند. دیده می شود که بعضی افراد با تبلیغاتی مانند زالو درمانی برای درمان بیماری لثه بیماران را گمراه می کنند، به همین خاطر ضروری است که بدانید اولین و آخرین پزشکی که برای بیماری لثه باید به او مراجعه کنید یک دندانپزشک با تخصص جراحی لثه است.  مشکلات لثه می تواند به قیمت دندانهای شما تمام شوند

مراجعه به یک دندانپزشک متخصص جراحی لثه در موارد زیر لازم است:

 • درمان بیماری های لثه (ژنژیویت و پریودنتیت)
 • جرمگیری و تمیز کردن عمیق دندانها از پلاکت و رسوب و…
 • برداشتن و حذف بافت نرم لثه
 • ایمپلنت دندان
 • جراحی های زیبایی لثه

 

چه زمانی به متخصص جراحی لثه مراجعه کنیم؟

ممکن است ابتدا به خاطر درد دندان به جراح-دندانپزشک (دندانپزشک عمومی) مراجعه کنید و او بعد از معاینه یا استفاده از روشهای تشخیصی مانند رادیوگرافی دندان، به شما بگوید که دندانتان هیچ مشکلی ندارد و این درد و حساسیت دندان به خاطر بیماری لثه ی شماست در این صورت او شما را به یک متخصص جراحی لثه ارجاع خواهد داد.

همچنین علائمی هستند که با مشاهده آنها می توانید جهت تشخیص، پیشگیری و درمان به پریودنتیست مراجعه کنید. این علائم مربوط به بیماری های لثه هستند که در صورت عدم درمان باعث خواهند شد حتی دندانهای سالم شما لق شده و از دست بروند. رایجترین علائم بیماری لثه را در ادامه بخوانید:

 • خونریزی آسان لثه
 • ورم و عفونت لثه و قرمز بودن رنگ آن
 • بوی بد دهان به طور همیشگی
 • لق شدن دندانها

 

پیشگیری از بیماری لثه

جراحی لثه چیست و چگونه از بیماری لثه پیشگیری کنیم

حالا که متوجه شدیم جراحی لثه چیست، می دانیم که جراحی آسان و بدون دردی نیست پس بهتر است درباره پیشگیری از آن نیز بدانیم. افراد ممکن است به علت هایی از جمله رعایت نکردن بهداشت و تشکیل رسوبات روی دندان ولثه ها دچار بیماری لثه شوند همچنین این مشکل تا حدی ژنتیکی نیز هست پس در صورتیکه اطرافیان شما به آن مبتلا شده اند بیشتر حواستان را جمع لثه هایتان کنید. این موارد در پیشگیری می تواند مفید باشد:

 • رعایت بهداشت دهان و دندان
 • کاهش استرس برای داشتن سیستم ایمنی قویتر
 • ترک سیگار و دوری از دخانیات
 • رژیم غذایی سالم و سرشار از ویتامین ها

 

۹۸/۰۲/۱۹

۰۹:۳۵


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید