جراحی لثه چیست و چه چیزهایی در مورد آن باید بدانید


جراحی لثه می‌تواند بخاطر درمان بیماری‌های لثه، ترمیم بافت لثه و یا فقط با اهداف زیبایی انجام شود. با توجه به اهداف جراحی و نیاز بیمار، انواع مختلفی از جراحی لثه انجام می‌شود. در این مطلب می‌خواهیم بدانیم جراحی لثه چیست و به انواع، علت‌ها وعوارض آن بپردازیم.

رایج‌ترین دلیل جراحی لثه، ابتلا به بیماری‌های لثه است. این بیماری‌ها باعث می‌شوند لثه‌ها اصطلاحا دندان‌ها را واگذاشته و رها کنند. در نتیجه، دندان‌ها لق شده و یا بخاطر آسیب و بدون محافظت ماندن ریشه، دچار حساسیت می‌شوند. همچنین دندان‌ها به خاطر تحلیل لثه ظاهر نامناسبی پیدا خواهند کرد.

تعداد زیادی از افراد دچار مشکلات و بیماری‌های لثه هستند و جراحی لثه در میان جراحی‌های دندانپزشکی یکی از متداول ترین جراحی‌ها است که در مطب پزشک و معمولا با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

 

روند انجام جراحی لثه چیست؟

جراحی لثه چیست و چه روندی دارد

متخصص لثه ممکن است بعد از معاینه، با توجه به وضعیت شما، ابتدا درمان‌های غیرجراحی را برای بهبودی پیشنهاد بدهد. اما این امکان نیز وجود دارد که بعد از اولین معاینه تشخیص دهد درمان مورد نیاز شما جراحی لثه است.

این جراحی معمولا تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شود. ممکن است نیاز باشد جراحی لثه‌های شما در چند نوبت متفاوت و با فاصله زمانی انجام شود تا متحمل درد زیاد و یا جراحی طولانی نشوید.

بخیه‌های استفاده شده در این جراحی، معمولا قابل جذب هستند و یا در مراجعات بعدی توسط دندانپزشک متخصص جراحی لثه کشیده می‌شوند.

وسایل جراحی دندانپزشکی که در جراحی لثه استفاده می‌شوند در یک کیت یا ست جراحی لثه به فروش می‌رسند. این وسایل و ابزار می‌توانند در انواع جراحی‌های لثه متفاوت باشند.

 

انواع جراحی‌های لثه

تا اینجا متوجه شدیم که جراحی لثه چیست و به چه منظوری انجام می‌شود. در این قسمت به انواع جراحی‌هایی که بسته به هدف، روی لثه انجام می‌شوند خواهیم پرداخت.

جراحی پیوند لثه

پیوند و جراحی لثه چیست

زمانی که لثه تحلیل رفته باشد متخصص جراحی لثه برای جلوگیری از آسیب به استخوان و افتادن دندان‌ها، این عمل را انجام می‌دهد. برای این جراحی لازم است مقداری بافت لثه از جایی دیگر مانند سقف دهان برداشته شده و به قسمتی که لثۀ آن تحلیل رفته پیوند داده شود. با این کار از حساسیت دندان‌ها کاسته شده و از افتادن نجات می‌یابند.

جراحی فلپ لثه

این جراحی معمولا برای درمان پریودنتیت متوسط و یا پیشرفته در زمانی که روش‌های غیرجراحی مفید نبوده اند انجام می‌شود. روش کار به این صورت است که ابتدا لثه از روی دندان بلند شده و تمیز کردن و حذف رسوبات انجام می‌شود. سپس لثه‌ها در جای خود قرار می‌گیرند.

جداسازی و بلند کردن تاج‌های دندان

جراحی لثه چیست و چه استفاده ای در زیبایی و طراحی لبخند دارد

اگر فکر می‌کنید شکل لثه‌های شما باعث شده دندان‌هایتان کوتاه به نظر برسد و لبخندتان زیبا نباشد می‌توانید از این جراحی استفاده کنید. این جراحی با اصلاح خط ناهوار لثه‌ها و بلند کردن تاج دندان، لبخند لثه‌ای شما را بهبود می‌دهد. با در نظر گرفتن این مورد، در پاسخ به سوال “جراحی لثه چیست؟” می توان گفت: جراحی لثه یک جراحی زیبایی نیز می‌تواند باشد.

پیوند استخوان

پیوند استخوان و جراحی لثه چیست

در گذشته، هنگامی که دندان‌ها از دست رفته و استخوان‌ها نیز دچار تحلیل شده بود، افراد نمی‌توانستند از ایمپلنت استفاده کنند. اما در حال حاضر، جراحی پیوند استخوان این مشکل را برطرف کرده است. اگر پیوند استخوان به روش پیوند اتوژنیک انجام شود استخوان موردنظر برای پیوند از مکانی در بدن خود شخص گرفته می‌شود. در روش آلوگرافت استخوان پیوندی بکار رفته می‌تواند استخوان مصنوعی باشد یا از بانک استخوان اجساد گرفته شود.

جراحی با لیزر

در این روش، قسمت کوچکی از بافت لثه با استفاده از تکنولوژی لیزر برداشته می‌شود. جراحی لثه با لیزر به کاهش باکتری‌های مضر نیز کمک می‌کند.

 

علت جراحی لثه چیست

همانطور که گفته شد، علت نیاز به جراحی لثه می‌تواند درمان بیماری‌های لثه و یا انجام اصلاحاتی روی لثه با اهداف زیبایی باشد. بیماری‌های لثه شامل ژنژیویت (ورم لثه) و پریودنتیت می‌شوند. در ژنژیویت لثه دچار علائم بیماری می‌شود و اگر درمان انجام نشود فرد دچار پریودنتیت خواهد شد. در مراحل پیشرفتۀ بیماری، با تحلیل لثه خطر از دست رفتن دندان‌ها نیز پیش خواهد آمد.

به خاطر داشته باشید که همیشه درمان بیماری لثه، جراحی نیست. ممکن است پزشک شما با توجه به شدت بیماری، تشخیص دهد که می‌توان از درمان‌های غیرجراحی استفاده کرد.

 

عوارض جراحی لثه چیست

عوارض جراحی لثه چیست

بعد از جراحی لثه، اغلب با رعایت بهداشت، مراقبت و توجه، مشکلی برای لثه‌ها و دندان‌هایتان پیش نخواهد آمد. اما این امکان نیز وجود دارد که عوارضی را تجربه کنید. از جمله این عوارض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ورم و خونریزی‌ای که دو تا سه روز بعد جراحی لثه ادامه ‌می‌یابد.
 • حساس شدن زیاد لثه‌ها.
 • خالی شدن لثه در قسمت بین دندان‌ها.
 • احساس لق شدن دندان‌ها که اندک بوده و بعد از مدت چند هفته بهبود می‌یابد.

 

به خاطر داشته باشید لثه‌های پیوند شده نیز ممکن است مستعد عقب نشینی باشند. ریشه‌های دندان نیز ممکن است دچار پوسیدگی شود. شما با رعایت اصول بهداشت دهان و دندان و جدی گرفتن توصیه‌های جراح لثه، می‌توانید از این عوارض و خطر‌ها جلوگیری کنید.

 

متخصص جراحی لثه کیست؟

جراحی لثه چیست و متخصص جراحی لثه کیست؟

اینکه بدانیم جراحی لثه چیست، به هیچ عنوان کافی نیست. باید بدانیم برای بیماری لثه به چه پزشکی مراجعه کنیم و جراحی لثه را چه کسی انجام می‌دهد. متخصص جراحی لثه یا پریودنتیست، از متخصصان دندانپزشکی است که بعد از اتمام دورۀ دندانپزشکی عمومی در رشته تخصصی جراحی لثه، تحصیل کرده است. متخصص جراحی لثه به تشخیص و درمان بیماری‌های بافت نرم لثه و بافت سخت استخوان می‌پردازد. این پزشکان، متخصص در انجام جراحی کاشت دندان یا ایمپلنت نیز هستند. دیده می‌شود که بعضی افراد، با تبلیغاتی مانند زالودرمانی برای درمان بیماری لثه، بیماران را گمراه می‌کنند. به همین خاطر، ضروری است که بدانید اولین و آخرین پزشکی که برای بیماری لثه باید به او مراجعه کنید یک دندانپزشک با تخصص جراحی لثه است. مشکلات لثه می‌تواند به قیمت از دست دادن دندان‌های شما تمام شوند.

مراجعه به یک دندانپزشک متخصص جراحی لثه در موارد زیر لازم است:

 • درمان بیماری‌های لثه (ژنژیویت و پریودنتیت)
 • جرمگیری و تمیز کردن عمیق دندان‌ها از پلاکت و رسوب و…
 • برداشتن و حذف بافت نرم لثه
 • ایمپلنت دندان
 • جراحی‌های زیبایی لثه

 

چه زمانی به متخصص جراحی لثه مراجعه کنیم؟

علت نیاز به جراحی لثه چیست

امیدواریم تا اینجا پاسخ سوال “جراحی لثه چیست؟” را گرفته باشید. در این قسمت به علائم بیماری لثه می‌پردازیم، همان مشکلی که کار شما را به جراحی لثه می‌کشاند.

ممکن است ابتدا به خاطر درد دندان به جراح-دندانپزشک (دندانپزشک عمومی) مراجعه کنید. او بعد از معاینه یا استفاده از روش‌های تشخیصی مانند رادیوگرافی دندان، به شما بگوید که دندانتان هیچ مشکلی ندارد و این درد و حساسیت دندان به خاطر بیماری لثۀ شماست. در این صورت او شما را به یک متخصص جراحی لثه ارجاع خواهد داد.

همچنین علائمی هستند که با مشاهده آن‌ها می‌توانید جهت تشخیص، پیشگیری و درمان به پریودنتیست مراجعه کنید. این علائم مربوط به بیماری‌های لثه هستند که در صورت عدم درمان باعث خواهند شد حتی دندان‌های سالم شما لق شده و از دست بروند. رایج‌ترین علائم بیماری لثه را در ادامه بخوانید:

 • خونریزی آسان لثه
 • ورم و عفونت لثه و قرمز بودن رنگ آن
 • بوی بد دهان به طور همیشگی
 • لق شدن دندان‌ها

 

پیشگیری از بیماری لثه

جراحی لثه چیست و چگونه از بیماری لثه پیشگیری کنیم

حالا که متوجه شدیم جراحی لثه چیست، می‌دانیم که جراحی آسان و بدون دردی نیست. پس بهتر است درباره پیشگیری از آن نیز بدانیم. افراد ممکن است به علت‌هایی از جمله رعایت نکردن بهداشت و تشکیل رسوبات روی دندان و لثه‌ها دچار بیماری لثه شوند. همچنین این مشکل تا حدی ژنتیکی نیز هست. پس در صورتی که اطرافیان شما به آن مبتلا شده‌اند بیشتر حواستان را جمع لثه هایتان کنید. این موارد در پیشگیری می‌تواند مفید باشد:

 • رعایت بهداشت دهان و دندان
 • کاهش استرس، برای داشتن سیستم ایمنی قوی‌تر
 • ترک سیگار و دوری از دخانیات
 • رژیم غذایی سالم و سرشار از ویتامین‌ها

۹۸/۰۲/۱۹

۰۹:۳۵


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید