جدول زمانی وزن و قد کودکان


یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مادران، طبیعی بودن رشد نوزاد و کودک است. معیاری که معمولا مادران استفاده می‌کنند، مقایسه فرزند با بچه‌های هم‌سن است. این روش به هیچ عنوان درست نیست و رشد هر کودک، باید نسبت به معیارهای شخصی خود او سنجیده شود. جدول زمانی وزن و قد کودکان که بر اساس سن آنها تهیه می‌شود معیار بهتری برای پدر مادران است.

در نوزادان و کودکان، محدوده طبیعی قد و وزن را از روی کارت رشد می‌توانید کنترل کنید. در جلسات پایش رشد، که شرکت در آن لازم و ضروری است، به جز رشد جسمی، به رشد مهارت‌ها و توانایی‌های ذهنی نوزاد و کودک توجه می‌شود.

در سنین نوجوانی، یک جهش رشدی، کاملا طبیعی است. ولی قبل از آن، شما با توجه به وزن هنگام تولد نوزاد، می‌توانید میزان رشد طبیعی را پیش‌بینی کنید.

آهنگی که طی زمان، از رشد کودک به دست می‌آید تا حدودی وراثتی است. شما می‌توانید این نمودار را شخصا ترسیم و با کارت‌های رشد مقایسه کنید. چنان‌چه محدودۀ رشد کودک شما خارج از محدوده طبیعی قرار گرفت، حتما به پزشک مراجعه نمایید.

توصیه می‌شود، مجزا از کنترل کردن قد و وزن کودک، اندازه دور سر فرزندتان را هم اندازه بگیرید که رشد مغز او را نیز رصد کنید.

قد و وزن کودک باید چقدر باشد ؟

رشد کودک بر اساس جدول زمانی وزن و قد کودکان

جدول وزن و قد براساس سن کودکان تهیه شده و با تلاقی نقاط قد و وزن در زمان‌های متوالی، روی نمودار از پیش تهیه شده، روند رشد کودک قابل بررسی است.

جدول قد و وزن کودکان توسط سازمان بهداشت جهانی تهیه شده‌است. طبق آمار جهانی، حدود نیمی از کودکان روی خط نمودار قرار گرفته‌اند، نیم باقی‌مانده هم به صورت یک چهارم بالاتر و یک چهارم پایین‌تر توزیع شده‌اند. البته جدول نوزاد دختر و پسر متفاوت است و استاندارد مختلفی دارد.

به جز جدول قد و وزن کودک، معیارهایی برای سنجش سلامت کودک با معیارهای مختلف وجود دارد. (مثل جدول خواب، زمان راه رفتن، رفتارهای اجتماعی و الگوی تغذیه)

نکته مهم این است که مادران باید بدانند، روند رشد هر کودک با دیگری متفاوت است.

اگر در مورد طبیعی بودن رشد فرزندتان نگرانی دارید، حتما با پزشک مشورت کنید.

قد و وزن طبیعی دخترها چقدر است؟

جدول زمانی وزن و قد کودکان دختر

در زمان تولد، قد ۴۸ تا ۵۰ سانتی‌متر و وزن ۲٫۹۴۰ کیلوگرم تا ۳٫۵۳۰ کیلوگرم برای دختران طبیعی است.

این محدوده وزن طی سه ماه به ۵٫۳۵۰ کیلوگرم تا ۶٫۳۵۰ می‌رسد و قد نوزاد دختر سه ماهه، بین ۵۸٫۴ سانتی‌متر تا ۶۱٫۲ سانتی‌متر طبیعی است.

در سه ماه بعد، یعنی شش ماهگی، وزن نوزاد نسبت به زمان تولد، دوبرابر می‌شود.

شما می‌توانید جدول قد و وزن کودک را تا ۸ سالگی تهیه کنید و با به دست آوردن نقاط تلاقی سن/ قد و وزن/قد نمودار قد و وزن کودکتان را دنبال کنید.

قد و وزن طبیعی پسرها چقدر است؟

قد ۴۸٫۵ تا ۵۱ سانتی‌متر و وزن ۳ کیلو تا ۳٫۶۷۰ کیلوگرم برای پسران هنگام تولد، طبیعی است.

نوزاد پسر در سن ۳ ماهگی اگر وزن بین ۵٫۸۹۰ تا ۶٫۸۹۰ کیلوگرم داشته باشد و قدش بین ۵۹٫۹ تا ۶۲٫۷ سانتی‌متر باشد کاملا طبیعی است.

وزن طبیعی برای نوزاد پسر نیز در شش ماهگی تقریبا دوبرابر زمان تولد است.

چه مواردی در قد و وزن کودک تاثیر می‌گذارد؟

موارد تاثیرگذار بر جدول زمانی وزن و قد کودکان

نژاد، وراثت، هورمون‌ها، تغذیه، خواب و کالری دریافتی، عوامل تاثیرگذار بر قد و وزن کودک هستند. روابط عاطفی سالم نیز بر روند رشد جسمی و ذهنی کودک موثر است و همیشه توصیه می‌شود با فرزندانتان مهربان باشید و با آن‌ها هم‌دلی کنید.

تولد زودهنگام نوزاد می‌تواند بر نتایج جدول وزن و قد او تاثیرگذار باشد. نکته‌ای که مادر باید در نظر بگیرد این است که سن نوزاد زودرس را با توجه به تقویم تطبیقی محاسبه کند. این نکته را هم در نظر بگیرید که نوزاد نارس زمان بیشتری برای رسیدن به معیارهای تکاملی نیاز دارد.

تغذیۀ مناسب و وضعیت گوارش نوزاد در رشد او بسیار تاثیرگذار است، در هفته‌های اول باید هر دو یا سه ساعت یک‌بار به نوزاد شیر بدهید که این میزان با رشد نوزاد کمتر می‌شود.

خواب مناسب هم در میزان رشد نوزاد و کودک نقش مهمی دارد، در اوایل تولد، نوزاد به حداقل ۱۶ ساعت خواب در شبانه‌روز احتیاج دارد. میزان طبیعی و استاندارد خواب و سایر معیارهای سلامت را می‌توانید از پزشک بپرسید، هرچند معیارهای هر نوزاد کاملا می‌تواند منحصر بفرد باشد، ولی صحبت درباره این موضوعات می‌تواند نگرانی‌های شما را کم کند.

رعایت این نکات خط رشد کودکتان را در جدول قد و وزن، در محدودۀ سلامت و طبیعی نمودار قد و وزن کودکان، نگه‌می‌دارد.

قد بلندتر یعنی سلامتی بیشتر؟

قد بلندتر در جدول زمانی وزن و قد کودکان

معمولا والدین دوست دارند که فرزندانی با قد بلند داشته باشند، موفقیت در رشته‌های ورزشی و تاثیر بر جنبه‌های زیبایی فرزند، باعث می‌شود که والدین قد بلندتری برای فرزندانشان آرزو کنند.

اولین هدیۀ هر مادر به فرزندش در جهت ارتقاء سلامتی، دادن شیر مادر است.

تغذیه از غذاهای سالم، سبزی، میوه و شیرمادر در سلامت استخوان‌ها، هوش و انرژی کودک تاثیرگذار است. معمولا توصیه می‌شود در زمان بیماری، یک وعده به وعده‌های غذایی کودک اضافه شود.

زاویۀ استخوان‌ها را مرتب کنترل کنید، انحراف استخوان‌ها می‌تواند عدد قد نوزاد وکودک شما را کمتر نمایش دهد. میزان رشد را نیز می‌توان از طریق جدول زمانی وزن و قد کودکان، و تحت نظر پزشک، نظارت کرد.

داروهای هورمونی در رشد کودک موثر است؟

تشخیص استفاده از دارو برای بهبود رشد، به عهدۀ پزشک است، به هیچ عنوان به پزشک اصرار نکنید، اگر عوامل دیگر دخیل در رشد اجازه رشد بیشتر به کودک شما را نمی‎دهد و پزشک هم استفاده از دارو را توصیه نمی‌کند، پس به پزشک اعتماد کنید، مصرف دارو تاثیری در رشد فرزندتان ندارد و چه بسا تاثیر مخربی هم در روند رشد و سلامت او برجای گذارد.

اگر جدول قد و وزن کودک شما، سوءتغذیه را نمایش می‌دهد، طبق دستور پزشک می‌توانید از داروهایی برای بهبود اشتها و رشد او کمک بگیرید ولی در مورد سلامتی فرزندتان وسواس به خرج ندهید و در صورتی که پزشک سلامت وی را تایید می‌کند از دارو استفاده نکنید.

جدول زمانی وزن و قد کودکان براساس سن

جدول زمانی وزن و قد کودکان تا 5 سالگی

یک نمونه از نمودار وزن و قد براساس سن کودکان را در ادامه می‌بینید، شما می‌توانید از پایگاه‌های رشد، جدول قد و وزن کودک را تهیه کنید و نمودار قد و وزن کودک خود را ترسیم و دنبال کنید.

پس از رسم نمودار اختصاصی قد و وزن کودک، به آهنگ رشد او در نمودار توجه کنید، افت سرعت و رشد کند کودک، توقف و ثابت شدن نمودار و یا کاهش قد و وزن کودک نشانه‌های مهمی هستند که در صورت مشاهده حتما با پزشک در مورد آن صحبت کنید.

 

 

 

19/06/15

15:03


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید