تفاوت آسم و آلرژی


نام‌های آسم و آلرژی اغلب کنار هم می‌آیند اما آیا این همراهی به معنای شباهت این دو بیماری‌ها یا یکی بودنشان است؟ خیر، اما برای پاسخ دقیق و کامل ادامه‌ی مقاله را بخوانید. تفاوت آسم و آلرژی موضوعی است که می‌توانید در ادامه درباره‌اش بخوانید.

دو بیماری آسم و آلرژی ممکن است در یک فرد بروز کنند یا یکی از آن‌ها عامل زمینه‌ساز و یا تشدیدکنندۀ دیگری باشد. شاید بتوان گفت دو بیماری آسم و آلرژی با وجود تفاوت، به یکدیگر بسیار نزدیکند و بی‌ارتباط به هم نیستند. حتی پزشکانی که به درمان هر دو بیماری می‌پردازند، یک عنوان دارند که فوق‌تخصص آسم و آلرژی نام دارد.

در این مقاله هرکدام از بیماری‌های آسم و آلرژی را به تنهایی و با در نظر گرفتن تفاوت‌هایشان برای شما شرح می‌دهیم. در این بین سعی می‌کنیم نقاطی که این دو را به هم نزدیک می‌کنند را برجسته‌تر کنیم.

 

آسم چیست؟

آسم چیست و تفاوت آسم و آلرژی

آسم یک بیماری مربوط به التهاب راه‌های تنفسی است. ممکن است در بین اطرافیان یا در فیلم‌ها دیده باشید که یک‌نفر دچار مشکل تنفسی می‌شود و هراسان به دنبال یک اسپری کوچک می‌گردد و ما متوجه می‌شویم که نام بیماری او احتمالا آسم است. آسم یک بیماری است که راه‌های تنفسی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. آسم می‌تواند باعث مشکلاتی مانند سرفه، تنگی‌نفس، درد قفسه سینه و خس‌خس سینه شود.

دنبال تفاوت آسم و آلرژی گشتن کمی عجیب است، چون خیلی از منابع و پزشکان آسم را به دو دسته آسم آلرژیک و آسم غیرآلرژیک تقسیم می‌کنند (این تقسیم‌بندی کامل نبوده و ممکن است بعضی از بیماران مبتلا به آسم را در برنگیرد).

درمان آسم

با توجه به شدت مشکلاتی که آسم به وجود می‌آورد، ممکن است برای فرد مبتلا یک مشکل کوچک باشد و یا حتی آنقدر شدید، که مانع فعالیت‌های روزمره و عادی او شود. حملات آسم می‌توانند تا حد زیادی خطرناک باشند. خبر خوب این است که هرچند آسم درمان قطعی ندارد؛ اما علایمش قابل کنترل هستند.

یکی از نکاتی که باعث می‌شود این سوال پیش بیاید که تفاوت آسم و آلرژی با هم چیست، این موضوع است که در بیماران مبتلا به آسم، داشتن آلرژی از هر نوعی و به هر چیزی یک عامل خطر است. آلرژی می‌تواند علائم آسم را تشدید کند. ما حتی یک بیماری به اسم آسم آلرژیک داریم که در قسمت‌های بعد به آن می‌پردازیم.

درمان آسم و تفاوت آسم و آلرژی

داروهای آسم

درمان آسم، بر پایه شناسایی محرک‌ها و علت‌های بروز علایم، جلوگیری از آن‌ها و کنترل آسم با استفاده از داروها است. شناخته‌شده‌ترین داروی آسم، اسپری‌هایی هستند که از طریق آن‌ها بیماران داروهای استنشاقی خود را مصرف می‌کنند.

یک گره دیگر از ماجرای شباهت و تفاوت آسم و آلرژی اینجاست؛ داروهای ضد آلرژی گاهی در مبتلایان به آسم نیز مصرف می‌شوند. دلیل این موضوع نقش آلرژی در ایجاد و تشدید علائم آسم است.

 

غذاهای مضر برای آسم

غذاهای مضر برای آسم به علایم بیماران مبتلا، شدت می‌بخشد و کنترل و پیشگیری از حملات را سخت‌تر می‌کند. برای کنترل آسم، شما به یک سبک زندگی سالم نیاز دارید. پرخوری و اضافه‌وزن می‌تواند علایم شما را تشدید کند. کنترل رفلاکس معده نیز در مبتلایان به این بیماری ضرورت دارد.

این سوال که مبتلایان به آسم چه غذاهایی را می توانند مصرف کنند و چه غذاهایی برایشان ممنوع است؟ باید بصورت فردی بررسی و پاسخ داده شود. لازم است تفاوت آسم و آلرژی را در مورد کسانی که به غذاهای خاصی آلرژی دارند در نظر بگیریم تا علایم این دو باهم اشتباه نشوند.

تفاوت آسم و آلرژی و غذاهای مضر برای آسم

مواردی‌که در ادامه می‌آیند، رایج‌ترین موادغذایی‌ای هستند که مبتلایان به آسم باید از آن اجتناب کنند:

 • سولفات (از مواد نگهدارنده است که در میوه های خشک‌شده، ترشی و شور، آبلیمو و… استفاده می‌شود)
 • غذاهایی که باعث ایجاد گاز و در نتیجه فشار بر روی دیافراگم می‌شوند، مانند برخی حبوبات، کلم و…
 • مواد مصنوعی طعم دهنده و دیگر مواد نگه‌دارنده
 • غذاهای فراوری شده، سرخ‌کردنی‌ها
 • بعضی ادویه‌جات، نمک و چربی‌ها و غذاهای روغنی
 • تخم‌مرغ، ماهی، شیر و ماست
 • آجیل، ماهی، گندم و …
 • میوه‌هایی مانند هندوانه، خیار، نارنگی و پرتقال
 • بادام و بادام‌زمینی
 • کنسرو و کمپوت

 

آسم و آلرژی غذایی

در انتها به خاطر داشته باشید موادغذایی‌ای که‌ باعث به وجود آمدن یا زیاد شدن علائم می‌شود در هر فرد مبتلا به آسم می‌تواند متفاوت باشد. دانستن این موضوع، شناخت این مواد غذایی و رعایت پرهیزهای غذایی، برای مبتلایان به آسم لازم و ضروری است. برای حذف یک موادغذایی یا پاسخ دادن به سوالاتی مشابه اینکه آیا مادۀ غذایی خاصی می‌تواند برای شما خطرناک باشد یا نه؟ لازم است با پزشکتان مشورت کنید.

با اینکه تفاوت آسم و آلرژی و اینکه می‌توانند دو بیماری جدا باشند، روشن است اما در اینجا نیز باید بگوییم که اگر شما به عنوان یک مبتلا به آسم، به غذای خاصی آلرژی دارید، باید از آن دوری کنید. مواد غذایی آلرژی زا می‌توانند باعث حملات آسم و مشکلات تنفسی شوند.

 

مواد غذایی مفید برای درمان آسم

تفاوت آسم و آلرژی و غذاهای مفید برای آسم

به طور کلی آسم با تغذیه درمان نمی‌شود. با این حال پیروی کردن از سبک غذایی مناسب می‌تواند از حملات آسم کاسته، از آن پیشگیری و علایمی چون تنگی نفس را کنترل کند. اگر مطالبی با تیتر “غذاهای مفید و مضر برای آسم” را دنبال می‌کنید ممکن است به تناقضاتی برخورد کنید. مثلا گیج شوید که بلاخره شیر برای آسم خوب است یا بد؟ ماهی بخوریم یا نه؟

نگران نباشید، این تناقضات به این خاطر است که واقعا ممکن است شیر علائم آسم را در یک نفر تشدید کند اما در دیگری اینطور نباشد.این موضوع به ارتباط و تفاوت آسم و آلرژی برمی‌گردد. اولویت شما برای غذاهای مفید باید تجربه ها و آزمایشات خودتان و نظر پزشکتان باشد.

موادغذایی‌ای که گفته می‌شود برای آسم مفید است:

 • سیب
 • روغن کلزا و زیتون
 • ماهی
 • مواد غذایی حاوی منیزیم و روی

 

 

آلرژی‌های غذایی در مبتلایان به آسم

دانستن تفاوت آسم و آلرژی به شما کمک می‌کند تا بدانید مسئله اصلی این است که شما نسبت به کدام غذاها آلرژی دارید. اگر به آسم مبتلا باشید شناخت موادی که به آن‌ها آلرژی دارید (آلرژن) اهمیت خیلی بیشتری نیز پیدا خواهدکرد.

ممکن است شناسایی این غذاها برای شما مشکل باشد. فرض کنید به عنوان یک مبتلا به آسم یا فردی سالم دچار مشکل آلرژی شده‌اید ولی نمی‌دانید این علایم به‌خاطر مصرف کدام ماده غذایی یا به‌خاطر کدام یک از ترکیبات آن بوده‌است. در این‌گونه مواردی، پزشک فوق‌تخصص آسم و آلرژی و ایمنولوژی به خوبی می‌تواند وضعیت شما را بررسی کند. این پزشکان فوق تخصص با بررسی ترکیبات مواد غذایی و با تکیه بر علم و تجربه‌شان، آلرژی‌های شما را شناسایی می‌کنند.

آلرژی چیست؟

آلرژی و تفاوت آسم و آلرژی

تفاوت آسم و آلرژی گاهی آنقدر کم می‌شود که آلرژی را با آسم اشتباه می‌گیریم. بوییدن یک گل برای خیلی از افراد فقط یک بو و عطر است اما اگر پای آلرژی در میان باشد قضیه فرق می‌کند. کسانی که آلرژی یا حساسیت دارند به یک سیستم ایمنی فوق پیش‌رفته مجهزند. سیستم ایمنی‌ای که حتی می‌تواند توسط بوی یک گل (گرده گل) که ضرری ندارد فعال شود و فرد را در فعالیت‌های روزمره‌اش دچار مشکل کند.

علایم آلرژی

بسته به این که ماده آلرژی زا در هوا باشد یا بصورت خوراکی مصرف شود، بدن در پوست، چشم‌ها و راه‌های تنفسی (بینی و ریه ها) یا دهان و دستگاه گوارش واکنش نشان می‌دهد. این واکنش‌ها می‌تواند به‌صورت کهیر، خارش پوست و چشم و تنگی نفس‌ بروز کند و در مواردی آنقدر شدید باشد که فرد دچار آنافیلاکسی و شوک و بیهوشی شده و جانش به خطر بیافتد.

تفاوت آسم و آلرژی و علائم آلرژی

برخی از علائم آلرژی:

 • عطسه
 • گرفتگی بینی
 • آبریزش بینی
 • احساس سوزش و خارش در گلو
 • سرفه های خشک و مزمن
 • قرمزی چشم و ریزش اشک
 • در مواردی سردرد
 • ضایعات پوستی مانند کهیر
 • خس‌خس ریه‌ها
 • التهاب لب‌ها، داخل دهان و زبان
 • خارش و سوزش دهان
 • تغییر غیرطبیعی رنگ پوست
 • مشکلات تنفسی

اینجا هم اگر بخواهیم پای تفاوت آسم و آلرژی را باز کنیم این سوال پیش می‌آید که آیا آلرژی به خصوص در کودکان می‌تواند به آسم منجر شود؟  یا شاید بتوان گفت آلرژی می‌تواند علایم شبه آسم را ایجاد کند.

 

آسم آلرژیک

 

حالا که هم به تعریف آسم پرداختیم و هم از آلرژی گفتیم، نوبت آسم آلرژیک است. این بیماری به بروز مشکلات التهابی در سیستم تنفسی اشاره دارد و با ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه تنفسی بدن همراه است.

التهاب حاصل از این بیماری، باعث بسته شدن برونش‌ها و ایجاد حساسیت در مجاری تنفسی می‌شود. حساسیت و آلرژی عامل این بیماری است و علایم آن شامل همان علائمی است که برای آلرژی گفته شد.

این مشکل می‌تواند به دلیل حساسیت‌فصلی بروز کند، دیگر دلایل آن عوامل محیطی حساسیت‌زا مانند گرده‌های گل یا بعضی از حیوانات و… هستند. این بیماری متاسفانه در حال افزایش است و به همین خاطر امروزه بیشتر باید به آن توجه شود.

تفاوت آسم آلرژیک و غیر آلرژیک

آسم آلرژیک و غیر آلرژیک و تفاوت آسم و آلرژی

شاید منظور از این سوال که “تفاوت آسم و آلرژی چیست؟” این باشد که “تفاوت میان آسم آلرژیک و غیر آلرژیک چیست؟” پس بگذارید به این سوال هم بپردازیم:

آسم آلرژیک در کودکان بیشتر دیده می‌شود و نشانه‌هایی از آلرژی و علایم آن (سابقۀ خانوادگی و علایم شخصی) در بیمار دیده‌می‌شود. اما در آسم غیرآلرژیک این‌گونه مواردی که به بیماری‌های آلرژیک مربوط هستند دیده‌‌نمی‌شوند.

 

درمان آلرژی ریه

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که مبتلایان به آلرژی را درگیر می‌کند آلرژی ریه یا همان آلرژی دستگاه تنفسی است. این بیماری می‌تواند در فصلی خاص یا بطور دائمی وجود داشته‌باشد.

آلرژی ریه معمولا علایم زیر را دارد:

 • عطسه و سرفه
 • احساس فشار و سنگینی روی قفسۀ سینه
 • تنگی‌نفس و مشکل داشتن در نفس کشیدن
 • خس‌خس سینه
 • گرفتگی بینی و راه‌های تنفسی
 • ترشح پشت حلق

تفاوت آسم و آلرژی در این جا به خاطر علایم تنفسی‌ای که در آلرژی ریه وجود دارد کمتر است. بهترین درمان آلرژی ریه، شناختن موارد آلرژی‌زا و دوری کردن از آن‌هاست. استفاده از دستگاه تصفیۀ هوا، ماسک زدن، نکشیدن سیگار، رعایت پرهیزهای غذایی و مراقبت بیشتر نیز می‌تواند در کنترل آن موثر باشد. بهترین کار این است که به یک فوق‌تخصص آسم و آلرژی مراجعه کنید تا علت و نوع آلرژی شما مشخص شود، در این صورت کنترل آن راحت‌تر خواهد بود.

 

ارتباط بین آسم و آلرژی

ارتباط و تفاوت آسم و آلرژی

احتمالا تا اینجا متوجه شده‌اید که سوال “تفاوت آسم و آلرژی چیست؟” تا حدی ایراد دارد. مبتلایان به آسم، داروهای آلرژی‌زا مصرف می‌کنند و باید از مواردی که به آن‌ها آلرژی دارند دوری کنند. مسائلی مانند داشتن آلرژی به بعضی از غذاها و مواد آلرژی‌زا این دو بیماری را به هم پیوند داده‌اند.

همچنین گفته شد که آسم را می‌توان به دو دسته آلرژیک و غیرآلرژیک تقسیم کرد و علایم این دو، خصوصا علایم تنفسی به هم نزدیک هستند. این شواهد به ما اجازه می‌دهند بگوییم؛ با تمام تفاوت‌ها، بیماری‌های آسم و آلرژی پیوندی ناگسستنی دارند؛ که باید در تشخیص، کنترل و درمان آن‌ها در نظر گرفته شود.

۹۸/۰۳/۲۶

۱۵:۱۵


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید