تغییرات باروری زنان به مرور زمان!

دکتر زهره لواسانی/ عضو هیأت علمی دانشگاه /

تغییرات باروری زنان به مرور زمان- آشنایی بیشتر با تغییرات دوره یائسگی

 تعریف یائسگی (Menopause): عبارت است از قطع دائمی قاعدگی­ زنان و عدم امکان باروری.

تعریف کلیماکتریک (Climacteric): فازی از فرآیندی که در طی آن، زن از مرحله باروری، پا به مرحله غیر باروری می­گذارد و برخی از علایم یائسگی به طور گهگاه و کم کم بروز می‏کند.

 

انواع یائسگی

فیزیولوژیک: یائسگی فیزیولوژیک، در اثر فرآیند طبیعی افزایش سن ایجاد می­شود.

 • یائسگی زودرس: یائسگی قبل از سن ۴۰ سالگی است که می‏تواند به طور خودبه خودی، جراحی خارج کردن تخمدان­ها و یا مصرف داروهای آگونیست‏های GnRH در سنین قبل از یائسگی بروز کند. یائسگی زودرس؛ یکی از علل نازایی است.

    سن یائسگی: سن متوسط یائسگی ۵۱ سالگی است (یائسگی فیزیولوژیک)، و البته قبل از ۴۰ سالگی نیز ممکن است بروز کند که به آن یائسگی زودرس می‏گویند.

   تشخیص آزمایشگاهی: چندین سال قبل از یائسگی، تولید استرادیول و پروژسترون کاهش می­یابد و این امر سبب افزایش تدریجی گونادوتروپین­ها و به خصوص FSH می­شود. سطوح FSH خون بالای mlu/ml 20 و ترجیحاً بالای ۴۰، با وجود علایم بالینی یائسگی، تشخیص یائسگی را قطعی می‏کند.

   

  یائسگی و چاقی

  خانم­های چاق، علایم یائسگی کمتری از خانم­های لاغر دارند. به این علت که: منشاء عمده استروژن در زنان یائسه، آندروژن­های آدرنال می­باشند و این آندروژن­ها در بافت­های محیطی به خصوص بافت­های چربی به استرون که یک استروژن ضعیف می­باشد، تبدیل می­گردند. در خانم­های چاق به دلیل بیشتر بودن بافت چربی، این تبدیل بیشتر صورت می­گیرد و علایم کمبود استروژن نیز کمتر به چشم می­خورد. از طرفی در زنان چاق به دلیل پایین بودن سطوح گلوبولین باندشونده با هورمون جنسی (SHBG)، میزان استروژن آزاد بیشتری در خون آن‏ها وجود دارد.

   

  مشکلات عمده دوره کلیماکتریک و یائسگی

 • گُرگرفتگی

 • استئوپورز

 • آتروفی ژنیتال

 • آترواسکلروز

   افزایش مو در لب فوقانی و چانه. تخمدان بعد از یائسگی همچنان به تولید تستوسترون و آندروستندیون ادامه می­دهد. از آنجایی که در خانم­های یائسه، استروژن برای خنثی کردن اثر آندروژن­ها وجود ندارد، افزایش این آندروژن­ها مسئول افزایش مو در لب فوقانی و چانه این زنان می­باشد.

  در قسمت های بعدی، به توضیحات بیشتر و پیشگیری و درمان هر کدام از مشکلات عمده این دوران خواهم پرداخت.

  ۹۶/۱۰/۰۹

  ۱۹:۱۲

  Last updated on


  به اشتراک بگذارید: