«تغذیه مناسب و کنترل وزن»؛ موثرترین درمان نازایی ناشی از تنبلی تخمدان

دکتر زهره لواسانی؛ عضو هیأت علمی دانشگاه/

چگونه می‏توان با وجود تنبلی تخمدان (PCOS)، باردار شد؟

امروزه روش‏های زیادی برای تقویت تخمک‏گذاری و به حداکثر رساندن شانس بارداری وجود دارد.

یکی از مهم‏ترین گام‏ها در درمان نازایی مبتلایان تنبلی تخمدان (تخمدان پلی‏کیستیک)، «کاهش وزن» است. بسیاری از مبتلایان به تنبلی تخمدان، چاق یا دچار اضافه وزن هستند. در حالی که از دست دادن ۵ تا ۷ درصد از وزن بدن طی ۶ ماه، در ۷۵ درصد موارد، باعث بازگشت تخمک‏گذاری و تنظیم سیکل قاعدگی می‌شود. البته اگر تنبلی تخمدان از نوع مقاوم به انسولین نباشد، این احتمال وجود دارد که فرد لاغر یا متناسب بوده و در نتیجه، کاهش وزن کمک چندانی برای بارداری نکند.

شاخص توده بدن (BMI) در حد طبیعی، می‏تواند به تعادل سطح هورمون‏های بدن و کاهش سطح انسولین خون که اغلب در سندروم تخمدان پلی کیستیک رخ می‏دهد، کمک کرده و محرک تخمک‏گذاری باشد.

 

لزوم «کنترل وزن» در مبتلایان به تنبلی تخمدان

دلیل اصلی ناباروری در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی‏کیستیک، «اضافه وزن» است.

زنان «چاق» یا دارای «اضافه وزن»، وضعیت هورمونی نامناسب تری داشته و به همین علت، تخمدان‏های آنان نیز به اصطلاح، تنبل‏تر است. بنابراین با اندکی «کاهش وزن» و «فعالیت بدنی»، می‏توانند مقاومت بدن نسبت به انسولین را مهار کرده و وضعیت هورمونی بدن خود را متعادل‏تر کنند.

در بسیاری از خانم‏های مبتلا به تنبلی تخمدان که سیکل قاعدگی شان نامرتب بوده یا اصلاً پریود نمی‏شوند، «کاهش وزن» می‏تواند به از سرگیری سیر تخمک‏گذاری کمک کند. حتی اگر با کاهش وزن، تخمک‏گذاری آغاز نشود، شانس موفقیت درمان، افزایش می‏یابد. 

 

«رژیم غذایی مناسب»؛ راه‏کار موثر در درمان تنبلی تخمدان

بر اساس شواهد موجود، «رژیم غذایی مناسب» می‏تواند نقش مهمی در کمک به مبتلایان سندروم تخمدان پلی‏کیستیک (تنبلی تخمدان) و افزایش شانس بارداری و حفاظت از بارداری ایفا کند. زنان مبتلا به تنبلی تخمدان یا PCOS، در معرض اختلال در حفظ تعادل قند خون و مقاومت به انسولین هستند. اما یک رژیم غذایی خوب، ورزش منظم، کنترل استرس و دریافت مواد مغذی؛ به بازگرداندن تعادل هورمونی بدن کمک می‏کند.

 

دارودرمانی و جراحی در تنبلی تخمدان

بر اساس دستورالعمل‏های موجود، اکثر زنان مبتلا به تنبلی تخمدان یا PCOS، قادر به باردار شدن هستند. داروهایی همچون؛ کلومیفن سیترات و متفورمین برای تحریک تخمک‏گذاری برای این دسته از خانم‏ها توصیه می‏شود. اگر پس از طی دوره درمانی با قرص، بارداری اتفاق نیفتد، درمان با گنادوتروپین توصیه می‏شود که البته ممکن است در نتیجه این پروسه درمانی، تخمدان بیش از حد تحریک شده و شانس دوقلوزایی چندبرابر شود.

اگر خانم مبتلا به تنبلی تخمدان در این مرحله نیز باردار نشود، می توان عمل جراحی لاپاراسکوپی تخمدان و آی‏وی‏اف را به عنوان گزینه‏های درمانی به وی پیشنهاد کرد. البته قبل از انجام این روش‏ها، ممکن است پزشک معالج بخواهد لوله‏های فالوپ رحم را بررسی کند تا مبادا انسدادی وجود داشته باشد که بر سر راه درمان اختلال ایجاد کند.

 

چگونگی حاملگی سالم در بیماران تنبلی تخمدان

خانم‏های مبتلا به سندروم تخمدان پلی‏کیستیک، در طی بارداری نیز ممکن است با خطر بالاتری برای سقط، دیابت بارداری، پره‏اکلامپسی و بالارفتن وزن جنین، رو به رو باشند. از این رو توصیه می‏شود؛ این خانم‏ها در طی دوران بارداری نیز به طور کامل تحت نظر باشند و قند و فشارخون خود را به طور منظم چک کنند.

***

    ۹۵/۰۶/۲۹

    ۰۳:۰۵

    Last updated on


    به اشتراک بگذارید: