تعویض مفصل زانو (آرترو پلاستی زانو)

تعویض مفصل زانویا آرتروپلاستی زانو knee  arthroplasty شکلی از جراحی است که در آن سطوح مفصلی دراستخوانهای ران وساق توسط سطح مفصل مصنوعی جایگزین میگردد. هدف نهایی ما درتعویض مفصل  رهاساختن بیمار از دردی  است که توسط بیماری زمینه ای مثل آرتروز یا ساییدگی ،بیماری روماتیسمی وتخریب سطح مفصلی در زانوی بیمار بوجود آمده است…

تعویض مفصل زانویا آرتروپلاستی زانو knee  arthroplasty شکلی از جراحی است که در آن سطوح مفصلی دراستخوانهای ران وساق توسط سطح مفصل مصنوعی جایگزین میگردد.

۳۰۰px-Knieprothese

هدف نهایی ما درتعویض مفصل  رهاساختن بیمار از دردی  است که توسط بیماری زمینه ای مثل آرتروز یا ساییدگی ،بیماری روماتیسمی وتخریب سطح مفصلی در زانوی بیمار بوجود آمده است میباشد.

دستیابی به دامنه حرکتی مطلوب در مفصل زانو واصلاح تغییرشکلهای موجود در مفصل زانو از دیگر مریت های استفاده از مفصل مصنوعی در زانو میباشد.

عمل جراحی تعویض مفصل زانو جزو اعمال جراحی با موفقیت بسیار بالا میباشد.ودر اکثر مواقع مفصل کار گذاشته بیش از ۲۰  سال کار میکند.

اگرچه تعویض مفصل زانو بطور عمده در اشخاص با سن بالا ومیانسال انجام میگیرد اما  در حال حاضر با بهره جستن ازتکنیک های جراحی مدرنتر ومفاصل مصنوعی نسل جدیدتر این امکان را داریم که در سنین جوانی ونوجوانی هم این عمل جراحی را با کیفیت بالا انجام دهیم.

مهمترین عامل  در انتخاب بیماربرای عمل جراحی تعویض مفصل زانو ، درد بیمار وناتوانی ومحدودیتی  است که این درد برای بیمار در زندگی ایجاد کرده است میباشد. گفتنی است که احتمال عفونت بعد از عمل جراحی ۳برابر واحتمال شلی ولق شدن مفصل ۱٫۵ برابربیشتر از افراد عادی میباشد.

انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو در فردی که نیاز دارد هرچه زودتر باید انجام شود.بررسی ها نشان داده اند که هرچه سریعتر این عمل جراحی انجام شود نتیجه اش در ازبین بردن درد وخشکی ومحدودیت حرکتی مفصل به مراتب بهتر خواهد بود.واین تصور که تعویض مفصل در سنین پایین باعث میشود تا فرد اجبارا باردیگر مفصل اش را در سنینن بالاتر تعویض کند ،درست نیست.

 

نکات مهم برای تصمیم گیری  در انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو:

*میزان شدت درد  ومحدودیت حرکتی در بیمار در حدیست که  بیمار قادر به انجام کارهای روز مره  خود مثل راه رفتن معمولی ،بالا وپایین رفتن از پله ،سوار شدن ماشین ونشستن روی صندلی  نیست.

*درد زانوی بیمار با دارو درمانی کنترل نمیشود.

*تغییر یافتن شکل زانوی بیمار

*درد به هنگام استراحت کردن

*وجود تورم در زانوی بیمار که با دارو کاهش نمیباید.ویا اینکه بیمار نمیتواند دارو مصرف نماید.

نکته بسیار مهم واساسی:

اگر پاسخ به سوالاتی که مطرح کردیم مثبت باشد …با احتمال بسیار بالایی بیمار باید عمل جراحی تعویض مفصل  زانورا انجام دهد.

 

 

    ۹۵/۱۰/۲۰

    ۱۹:۳۷


    به اشتراک بگذارید: