تشنج و حاملگی

مشکلات حاملگی 12- تشنج و حاملگی
پس از سردرد، تشنج دومین بیماری شایع عصبی در زنان حامله است.شیوع آن تقریبا” یک مورد در هر 200 حاملگی است.متاسفانه خود صرع می تواند بر تکامل جنین موثر باشد و چند نمونه از داروهای ضد صرع نیز قطعا” اثرات تراتوژنی(نقص جنین)در بر دارند.بدلیل گستردگی از تقسیم بندی انواع صرع و علل آن در اینجا اجتناب میکنیم و تنها به ذکر آثار صرع در حاملگی می پردازیم.
خطر اصلی صرع در حاملگی ، افزایش تعداد تشنجها و خطر بروز ناهنجاری های جنینی است.اگر بیماری در سال قبل بدون تشنج بوده باشد پس وضعیت وی تحت کنترل است و در صورت حاملگی نیز احتمال گذراندن 9 ماه بدون حمله تشنجی حدود 80% است. آنچه احتمال تشنج را بالا میبرد شامل قطع یا کم کردن سرخود داروها،ویار حاملگی(تهوع و استفراغ)،کاهش تحرک دستگاه گوارش، استفاده از آنتی اسیدها که جذب دارو را کم می کنند، افزایش حجم خون در حاملگی، افزایش آنزیمهای کبدی و افزایش فعالیت کلیه است.بی خوابی در حاملگی و تنفس تند در اثر درد در زمان زایمان نیز ممکن است باعث بروز تشنج شوند.درست است که داروهای ضد صرع بویژه برخی از آنها بر جنین عوارض سوئی دارند ولی عدم درمان صرع نیز مادر را در معرض خطرات جدی قرار میدهد. به همین دلیل هر گاه خانم مبتلا به صرع برای مشاوره قبل از حاملگی مراجعه میکند ابتدا از متخصص محترم مغز و اعصاب خواسته میشود تا داروهای وی را در صورت امکان به یک دارو آنهم با حداقل میزان ممکن که البته تشنج ها را نیز کنترل کند ، کاهش دهد. این دارو نباید سدیم والپروات باشد چرا که اثری قطعی بر ایجاد اختلالات جنینی دارد و باعث نقایص لوله عصبی ، شکاف کام و دهان،ناهنجاری قلبی، و اختلالات اسکلتی میشود.فنی توئین و کاربامازپین نیز در درصدی از موارد خطراتی را در پی دارند و در صورت امکان بهتر است با داروی مناسب تری جایگزین شوند.
پس از آنکه در مشاوره مغز و اعصاب تعدیل دارو انجام شد و اجازه حاملگی نیزداده شد،اسید فولیک 5 میلی گرمی برای این خانم شروع میشود تا حداقل 2-1 ماه قبل از حاملگی هر شب یک عدد آنرا مصرف نماید چراکه این دارو باعث کاهش خطرات ناشی از داروهای ضد صرع بر جنین میشود.خانم حامله مبتلا به صرع باید در فواصل نزدیک تری ویزیت شود و از رفتارهای پر خطر مثل رانندگی و محرک های تشنج مثل حضور در مکانهایی با نورهای تند و شلوغی زیاد خودداری نماید.تهوع و استفراغ حاملگی نیز باید به سرعت درمان شود.
بررسی سونوگرافیک دقیق جنین در 13-11 هفتگی و 20-18 هفتگی (آنومالی اسکن) قطعا” توصیه میشود.گاهی بدلیل خطرات احتمالی و ترس از تشنج ، زایمان به روش سزارین انجام میشود تا حدی که احتمال سزارین در مادران مبتلا به تشنج دو برابر جمعیت عادی است.احتمال مسمومیت حاملگی و خونریزی پس از زایمان نیز بالاتر است.
آیا تشنج در کودکان این مادران نیز رخ میدهد؟ خوشبختانه در 90% موارد چنین نیست، اما در 10% موارد نوزاد نیز در آینده دچار تشنج میشود.
پس از زایمان بهتر است از روشهای مکانیکی مثل کاندوم یا آی یو دی برای کنترل باروری استفاده شود و استفاده از داروهای هورمونی بدلیل تداخل آنها با جذب داروهای ضد تشنج توصیه نمیشود

۹۳/۰۹/۲۰

۱۶:۴۴

Last updated on


به اشتراک بگذارید: