تشخیص نازایی قبل از ازدواج

ناباروری بعلل مختلفی ایجاد می شود و عوامل زنانه و مردانه می تواند در این مساله دخیل باشد .عوامل زنانه می تواند شامل مشکلات تخمک گذاری یا نقص اندام تناسلی من جمله رحم یا مسایل هورمونی باشد و عوامل مردانه موثر اغلب  شامل مقدار و سلامت اسپرم است و البته حدود٣٠ درصد علل نازایی ناشناخته است .

شاید یکی از دغدغه های ذهنی زوجهای ناباروری که وقت و هزینه زیادی را صرف بچه دار شدن کرده اند این باشد که نمیشود قبل از ازدواج از قدرت باروری مطلع شد؟

پاسخ به این پرسش آنقدرها هم ساده نیست زیرا بچه دار شدن پدیدهای چندعلتی است و مثلا نمیتوان ناتوانی جنسی یک مرد را بطور کامل قبل از ازدواج او سنجید یا متوجه بسته بودن لوله های رحم یک خانم قبل از ازدواج شد.

میپرسید چرا؟ چون نمیشود از رحم یک دخترخانم عکس گرفت و با سونوگرافی هم باز یا بسته بودن لوله ها معلوم نمیشود. باید منتظر بمانیم تا او ازدواج کند و بعد از رحم او عکسبرداری کنیم. اما تا حدودی میتوان گفت خانم یا آقا قدرت باروری دارد یا نه.
از آنجا که نیمی از مشکلات ناباروری به مردان و نیمی به خانمها مربوط است، یک آقا میتواند قبل از ازدواج آزمایش اسپرموگرام بدهد تا معلوم شود در مایع منی او اسپرم (سلول جنسی نر) وجود دارد یا نه و آیا اسپرمها قدرت حرکتی مناسب برای بارور کردن تخمک دارند یا ندارند؟

اما بسیاری از آقایان تمایلی ندارند این بررسی را انجام دهند. این آقایان باید بدانند همان اندازه که قدرت باروری خانم مهم است، سلامت سلولهای جنسی آنها هم اهمیت دارد. معمولا آقایان سلامت عمومی و قدرت مردانه و ظاهری خود را ملاک قرار میدهند، به همین دلیل از این نکته غفلت میکنند و به انجام بررسی مردانه تن نمیدهند. یک خانم هم با سونوگرافی از تخمدان و رحم میتواند سلامت قدرت باروری خود را بسنجد و متوجه شود تخمدانهای او سالمند یا نه. البته قاعدگی مرتب یک خانم هم تا حدی میتواند تاییدی بر سلامت دستگاه تناسلی او باشد. البته مبتلایان به تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان هم میتوانند با دارو تحت کنترل قرار گیرند و بچه دار شوند.

پس حدود ٧٠ تا ٨٠ درصد ماجرا را قبل از ازدواج میتوانیم بفهمیم .

روش های درمان نازایی بسته به علت متفاوت است و شامل تغییر شیوه زندگی ، دارو ، جراحی یا روشهای کمک باروری مثل کاشت جنین و … می باشد.

توصیه من به زوجهای ناباروری که استفاده از روشهای کمک باروری هم برایشان بی نتیجه بوده این است که به جای تلف کردن وقت و هزینه بیشتر ،از جنین اهدایی یا فرزند خوانده استفاده کنند و سریعتر، ارزانتر و آسانتر صاحب فرزند شوند. حتی اگر رحمشان مشکل دارد، از رحم اجارهای کمک بگیرند.

    ۹۵/۱۰/۱۲

    ۱۶:۰۳

    Last updated on


    به اشتراک بگذارید: