تخمک گذاری

تست تخمک گذاری

تخمک گذاری به معنای آزاد شدن تخمک از تخمدان می باشد که به طور معمول یک بار در طول سیکل ماهانه رخ می دهد. پس از تخمک گذاری ، تخمک آزاد شده طی ۲۴ ساعت وارد لوله تخمدانی می گردد که در اینجا بیشترین احتمال برای باروری وجود دارد و در صورتیکه تخمک در تماس…

تخمک گذاری به معنای آزاد شدن تخمک از تخمدان می باشد که به طور معمول یک بار در طول سیکل ماهانه رخ می دهد. پس از تخمک گذاری ، تخمک آزاد شده طی ۲۴ ساعت وارد لوله تخمدانی می گردد که در اینجا بیشترین احتمال برای باروری وجود دارد و در صورتیکه تخمک در تماس با اسپرم قرار گیرد بارداری رخ خواهد داد.تخمک گذاری به طور معمول در میانه سیکل ماهانه (روز چهاردهم) و همزمان با افزایش قابل توجه هورمون LH رخ میدهد . لازم به ذکر است در سیکل های ماهانه ای که کوتاهتر یا طولانیتر می باشند تخمک گذاری ممکن است لزوما در روز چهاردهم رخ ندهد.

تست تعیین زمان تخمک گذاری نسبت به ترشح هورمون LH حساس بوده وبه طور دقیق و آسان زمان تخمک گذاری را تعیین مینماید و با تشخیص زمان تخمک گذاری می توان شانس بارداری را افزایش داد و یا با استفاده از روشهای جلوگیری،احتمال بارداری را کاهش داد.

زمان انجام تست  

اگر به منظور باردارشدن از تست استفاده می کنیدبهترین زمان برای انجام تست دو تا سه روز قبل از میانه سیکل ماهانه می باشد ولی توصیه می شود برای تعیین زمان دقیق تخمک گذاری ، از جدول موجود در بسته بندی تست استفاده کنید. برای مثال اگر دوره سیکل شما ۲۸ روز است مطابق جدول توصیه می شود از روز یازدهم تست را آغاز کنید و روزانه تست را تکرار نمایید تا زمانیکه دو خط صورتی رنگ بر روی نوار تست تشکیل شود(نتیجه تست مثبت شود).پس از مثبت شدن نتیجه تست ، تخمک درحدود ۲۴-۳۶ ساعت آینده آزاد خواهد شد و لذا احتمال وقوع بارداری طی این زمان خواهد بود.

اگر به منظور جلوگیری از بارداری از تست استفاده می کنید مطابق توضیحات ارائه شده در بالا در صورتیکه یک خط ظاهر شود نتیجه تست منفی بوده و احتمال وقوع بارداری کمتر میباشد.

نحوه انجام تست :

ابتدا تاریخ انقضا درج شده بر روی ساشه را بررسی نمایید.
مقداری نمونه ادرار را دریک لیوان یک بارمصرف(به ارتفاع یک سانتی متر) بریزید.
پس از باز نمودن ساشه ، نوار تست را تا قسمت فلش دار تست وارد ادرار نمایید.دقت کنیدکه ادرار نبایستی از خط زیر فلش بالاتر رود.
به مدت ۵ تا ۷ دقیقه صبرنمایید سپس مطابق شکل زیرجواب تست را بخوانید.

A34B35D6-1FF9-4D1A-B83A-D8EAE4114B11-374-0000002491850332 تفسیر نتیجه تست:

(۱) : در حالتی که فقط خط کنترل (خط پایین) ظاهر میگردد ، نتیجه تست منفی می باشد.
(۲) : در حالتی که دو خط ظاهر میگردد ، نتیجه تست مثبت می باشد.
(۳) : در حالتی که فقط خط تست (خط بالا) ظاهر میگردد ، تست به درستی انجام نشده و بایستی با خرید یک تست دیگر ، آزمایش مجددا تکرار گردد.

نکات لازم در استفاده از تست :
تا زمان انجام تست از باز نمودن ساشه تست خودداری فرمائید و به محض باز نمودن ساشه حتما تست را انجام دهید.
برای انجام تست نیازی به ناشتا بودن نمی باشد.
کلیه تست های رپید برای انجام یک بار آزمایش می باشند و پس از استفاده بایستی دور انداخته شوند.
کلیه تست ها تا قبل از باز شدن ساشه و تا تاریخ انقضا درج شده بر روی آن ، قابل استفاده می باشند.
کلیه تست ها بایستی در دمای ۴ تا ۳۰ درجه سانتیگراد نگهداری گردند.
جهت انجام تست بهتر است از ادرار میانه روز (۱۰ صبح تا ۴ بعداز ظهر ) استفاده شود و ترجیحا از ادرار صبحگاهی استفاده نشود.

    ۹۶/۰۱/۱۸

    ۰۹:۰۷


    به اشتراک بگذارید: