رفع ترس کودکان از دندانپزشکی


علت ترس کودک از دندانپزشکی

اولین قدم این است که پیش از رفتن به مطب با او صحبت کنید و تلاش کنید تا به او فرصت دهید ترس هایش را بیان کند. می توانید او را همراه خود به مطب ببرید و اجازه دهید هنگامی که دندانپزشک روی دندان های شما کار می کند، کودکتان نیز شما را تماشا کند.

چه بسیارند بزرگسالانی که فوبیا و ترس نابجای شان از دندانپزشکی مانع انجام درمان های به موقع می گردد، وقتی علت را پیگیری می کنیم ریشه این ترس در دوران کودکی شان نهفته است.

بسیار مهم است که در دوران کودکی خاطره خوشایندی از درمان در ذهن کودک نقش ببندد. این مقاله به بررسی راهکردهای مؤثر در برقراری ارتباط صحیح و سالم بین کودک ودندانپزشک می پردازد.

اولین ویزیت کودک توسط دندانپزشک به محض اولین رویش دندان شیری صورت می گیرد و این ملاقات نباید دیرتر از یک سالگی باشد.

در این ویزیت اولیه آموزش های بهداشتی که باید توسط والدین رعایت شود گوشزد می گردد.

 

آموزش های بهداشتی که باید توسط والدین رعایت شود

اثرات مخرب شیر شبانه بر دندان ها:به دلیل کم شدن ترشح بزاق حین شب، شیر دورتادور دندان ها را فراگرفته و باعث ایجاد پوسیدگی های وسیع غیرقابل کنترل در سنین کم می شود.

چه بسیارند کودکانی که دچار پوسیدگی های شدید در سنین کم شده و نیاز به انجام درمان های دندانپزشکی تحت بیهوشی پیدا می کنند.

از سن یک سالگی به بعد با مشورت پزشک کودک، می توان آب را جایگزین شیر شبانه کرد تا از اثرات مخرب پیشگیری شود.امکان انتقال باکتری مولد پوسیدگی:از دهان اطرافیان به خصوص مادر به کودک و جایگزین شدن باکتری در دهان کودک و ایجاد پوسیدگی وجود دارد. این امکان حتی از طریق فوت کردن غذای کودک توسط مادر امکان پذیر است.

لزوم مسواک زدن توسط والدین به محض رویش اولین دندان شیری:خمیردندان های کودکانه حاوی فلوراید در صورت قورت داده شدن عوارض جدی خواهند داشت، پس در صورت عدم دسترسی به خمیردندان های فاقد فلوراید با آب خالی مسواک زده شود، تا زمانی که اطمینان حاصل شود که کودک قادر به تف کردن کامل خمیردندان است.

هر سه ماه یکبار رشد دندان ها و فک بررسی می گردد و تقریباً از دو سالگی فلورایدتراپی حرفه ای در مطب آغاز می گردد.این ملاقات های پی در پی باعث انس تدریجی کودک با دندانپزشک می شود.

کودک با پزشک آشنا شده و ارتباط مؤثری با او برقرار می کند و با خاطره شیرین جایزه، درمانی سبک انجام می شود و پیش ذهنیت خوب و شیرینی از دندانپزشکی باقی می ماند.

درمان های پیشگیرانه

درمان های پیشگیرانه در دندانپزشکی کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است. این درمان ها بسیار ساده و مؤثرند.بدون انجام بی حسی و یا تراش با روش های فیشورسیلانت و فلورایدتراپی می توان از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کرد.

ملاقات های هر سه ماه یکبار پیاپی با دندانپزشک باعث می شود که ارتباط مؤثری بین کودک و دندانپزشک برقرار شده و درمان های پیشگیرانه به موقع انجام شوند و در صورت وقوع مشکل یا پوسیدگی در مراحل ابتدایی با درمان ساده درمان شوند و کودک تجربه درمان سنگین یا درد درمانی را نخواهد داشت.

خیلی مهم است که کودک را برای اولین بار به حالت اورژانسی (درد، تورم، آبسه و عفونت) به دندانپزشک نیاوریم چون در این حال پزشک ناچار است جهت برطرف شدن اورژانس، اقدامات درمانی نماید که معمولاً منجر به درمان های ناخوشایند و دردناک می گردد. برخورد اول بسیار در نگرش کودک مؤثر است.

کودکی که در جلسه اول به حالت اورژانسی مراجعه کند، معمولاً تبدیل به مریضی ترسو وگریزان از دندانپزشکی می گردد که در بزرگسالی نیز این ترس در درون آن لانه کرده و نمی تواند ارتباط درستی با دندانپزشک برقرار کند و دچار ترس و استرس زیادی است.

نکته مهم

مسأله دیگر این است که هیچگاه در مورد کاری که قرار است دندانپزشک انجام دهد با کودک صحبت نکنید.به پزشک این فرصت را بدهید که با زبان کودکانه و به روش خاص خود به تدریج محیط و وسایل کار خود را به کودک معرفی کند و از درمان های سبک شروع به کار کرده و درمان ها را پله پله سنگین تر کند تا کودک به تدریج با کار دندانپزشکی آشنا شود.

هیچگاه خاطرات ناخوشایند و درمان های خود یا دیگران را پیش کودک تعریف نکنید و نگذارید او از نزدیک درمان دندان های دیگران را ببیند.

در نهایت هر دندانپزشکی روش خاصی برای درمان دارد. به توصیه های او در زمینه داخل یا خارج اتاق بودن، حین درمان توجه کنید تا درمان با بهترین کیفیت انجام شود و شاهد کودکانی شاد و علاقه مند به دندانپزشکی باشیم.

    19/06/22

    12:18


    بروزرسانی در


    به اشتراک بگذارید