تبخال تناسلی و زگیل تناسلی در حاملگی


هرپس سیمپلکس (تبخال):

این ویروس دو نوع دارد. تبخال دور لبها نوع یک به شمار می رود و تبخال ناحیه تناسلی عمدتا” نوع دو است، هر چند در جوانها می تواند نوع یک هم باشد.نوع دو منحصرا” از راه تماس جنسی منتقل می شود. خطر این ویروس در حاملگی، انتقالش به جنین است که اغلب (۸۵%) در حول و حوش زایمان رخ می دهد. ویروس بلافاصله پس از پارگی پرده ها به جنین تهاجم می کند. این عفونتهای نوزادی در ۳۵% موارد محدود به چشم و دهان نوزاد می شود. در ۳۰% موارد متاسفانه باعث عفونت مغزی نوزاد می شود و سرانجام در ۲۵% موارد نیز عفونت منتشر نوزادی رخ می دهد. نهایتا” ۵۰-۲۰% نوزادانی که زنده بمانند دچار عقب ماندگی و نقایص تکاملی شدید می شوند.
خانمی که در حاملگی دچار تبخال تناسلی می شود را می توان با آسیکلوویردرمان کرد که در نوع خفیف بصورت خوراکی و در نوع شدید بصورت تزریقی داده می شود.درمان ضد ویروسی از هفته ۳۶ حاملگی به بعد باعث می شود تا ضایعات تناسلی به صورت فعال در زمان زایمان وجود نداشته باشند و لذا خطری متوجه نوزاد نشود.

اما اگر خانمی دیر مراجعه کند و در زمان زایمان دچار ضایعات فعال باشد، باید حتما” سزارین شود تا از خطر انتقال بالای ویروس در زمان زایمان به نوزاد جلوگیری شود. اگر تبخال ناحیه سینه ها را درگیر نکرده باشد، این زنان می توانند به بچه خود شیر بدهند و شستشوی دقیق دستها نیز توصیه می شود. در ضایعات فعال تناسلی در زمان شیردهی نیز، مصرف آسیکلوویر بلامانع است.
ویروس پاپیلومای انسانی(زگیل):

این بیماری یکی از شایع ترین امراض منتقله از راه تماس جنسی است. بیش از سی نوع دارد و انواع ۱۶و۱۸ آن از نظر ایجاد سرطان دهانه رحم در آینده بسیار خطرناکند.متاسفانه در ایران نیز این عفونت به طور روزافزون در حال گسترش است.در زنان حامله به دلیل ناشناخته ای ، تعداد و اندازه زگیل های تناسلی بالا می رود و نسبت به درمان نیز تا حد زیادی مقاوم می شوند، اما اغلب پس از زایمان به سرعت بهتر می شوند. اسید تری کلرواستیک اسید یا کرایو یا لیزر و یا حتی برداشتن با جراحی (در زگیل های بسیار بزرگ) را می توان برای درمان در زنان حامله بکار برد. اما پودوفیلین یا ایمی کیمود و اینترفرون در حاملگی مجاز نیستند.
آیا زگیل تناسلی در زمان حاملگی برای جنین خطر دارد؟

خیر.نوزادی که از مادر آلوده به روش زایمان طبیعی متولد می شود، تنها در درصدی از موارد دچار پاپیلوماتوز تنفسی می شود که نوعی تومور خوش خیم حنجره بوده و باعث خشونت صدا و تنگی نفس در کودکی می شود. در حال حاضر سزارین در خانم مبتلا به زگیل تناسلی جز در موارد بسیار شدید که زایمان طبیعی را غیر ممکن کند توصیه نمی شود.

به همه خانمهایی که دستکم یکبار به زگیل تناسلی مبتلا شده اند توصیه می کنیم که باید نوع ویروس خود را از طریق نمونه برداری سیتولوژی از دهانه رحم و انجام آزمایش اختصاصی مشخص نمایند و یا اقدام به زدن واکسن ضد این ویروس کنند تا در آینده دچار سرطان دهانه رحم نشوند.

در حال حاظر این واکسن با نام گاردسیل*(ضد ویروسهای ۶و۱۱و۱۶و۱۸) در ایران موجود است و تزریق آن به خانم مبتلا و همسر وی اکیدا” توصیه می شود

۹۳/۰۸/۲۱

۱۵:۳۴


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید