بیماری دیابت و عوارض عصبی- عضلانی- اسکلتی ناشی از آن

بیماری دیابت و عوارض عصبی- عضلانی- اسکلتی ناشی از آن (Neuromusculoskeletal Complications of Diabetes Mellitus) بیماری دیابت یک بیماری متابولیک مزمن بعلت هیپرگلیسمی مقاوم (افزایش قند خون) با عوارض ناتوان کننده و بعضا کشنده در زمینه مشکلات عروقی (میکرو و ماکروواسکولار) می باشد. این بیماری دو نوع ۱ و ۲ دارد. “تیپ یک” کمتر شایع…

بیماری دیابت و عوارض عصبی- عضلانی- اسکلتی ناشی از آن

(Neuromusculoskeletal Complications of Diabetes Mellitus)

http://hrfateh.blogfa.com

بیماری دیابت

یک بیماری متابولیک مزمن بعلت هیپرگلیسمی مقاوم (افزایش قند خون) با عوارض ناتوان کننده و بعضا کشنده در زمینه مشکلات عروقی (میکرو و ماکروواسکولار) می باشد. این بیماری دو نوع ۱ و ۲ دارد. “تیپ یک” کمتر شایع و اغلب در افراد جوان و با علت زمینه ای اتوایمیون شروع می شود و اغلب این بیماران در طول عمرشان، وابسته به تزریق انسولین می باشند ولی “تیپ دو” بسیار شایعتر (حدود ۸۵%) و اغلب در افراد بالای ۴۰ سال بروز می کند و اغلب بجز موارد خیلی طول کشیده با درمان دارویی قابل کنترل است.

“ورزش” بخصوص فعالیت های هوازی در کنار تغذیه صحیح و درمان دارویی جزو ستون های اصلی درمان دیابت بحساب می آید و کمک می کند تا بیمار بطور بهینه قند خون خود را کنترل بکند. این موضوع را باید بدانیم که تحقیقات بسیار زیادی که پزشکان مختلف انجام داده اند نشان داده است که اکثر عوارض دیابت (قلبی- عروقی و عضلانی- اسکلتی- عصبی) ناشی از عدم کنترل صحیح قند خون و ناپایداری آن می باشد.

 http://hrfateh.blogfa.com

توجه: دیابت در حالی که می تواند بیماری مشکل آفرینی باشد، در صورت رعایت سه اصل بالا، به شکل بیماری بسیار کم خطری در می آید.

بغیر از بیماری های مختلف قلبی-عروقی (سکته یا آنژین قلبی) و مغزی (سکته)، عروق محیطی، کلیوی و چشمی، بیماران دیابتی دچار بیماریهای مختلف و شایع عضلانی- اسکلتی- عصبی می شوند که دراین مقاله بصورت کلی و در مقالات بعدی بطور کاملتر با جزئیات در موردشان بحث خواهد شد.

– بیماری هایی که در افراد دیابتیک (نسبت به افرادی که بیماری زمینه ای ندارند) شایعترند شامل موارد زیر هستند:

 

۱) بیماری هایی که هر جایی از بدن (تنه و ستون فقرات، اندام های فوقانی و تحتانی) را می توانند درگیر کنند:

آرتروز (استئوآرتریت)، DISH یا (diffuse idiopathic skeletal hyperostosis)، محدودیت دامنه حرکتی مفاصل (limited joint mobility)، اسکلروداکتیلی یا همان تخریب پوست و بافت نرم انگشتان دست و پا (sclerodactyly)، آرتریت سپتیک یا عفونت مفاصل (septic arthritis)، آسیب مفصل در زمینه آسیب اعصاب محیطی (Neuropathic arthropathy) و CRPS یا (complex regional pain syndrome).

۲) بیماری های اندام فوقانی:

بی حسی و گزگز و مورمور، خواب رفتگی و درد دست ها بعلت سندروم تونل کارپال (CTS) یا نوروپاتی “نوع دستکش و جوراب”، بیماری دوپویترن (Dupuytren’s)، انگشت ماشه ای یا التهاب و گیرافتادگی تاندون های خم کننده انگشتان دست (flexor tenosynovitis یا trigger finger)، سندرم دست خشک شده (stiff hand syndrome) یا cheiroarthropathy)، RSD، شانه یخ زده یا کپسولیت چسبنده شانه (frozen shoulder)، رسوب کلسیم اطراف مفصل شانه.

۳) بیماری های اندام تحتانی:

مفصل شارکو (Charcot or neuropathic arthropathy)، سکته و مرگ سلول های عضلانی ماهیچه های بدن، بدشکلی یا دفورمیتی های پا و زخم پای دیابتی.

توجه: اکثر بیماری های مهم ذکر شده در بالا، بصورت مقالات جداگانه، در روزهای بعدی در وبلاگ ارائه خواهند شد. البته می توانید روی بیماری مربوطه نیز  “کلیک” بفرمایید.

توجه: کلیه بیماران دیابتی باید همیشه تحت کنترل دوره ای فوق تخصص غدد باشند و هر گونه مشکلی در اندام ها و ستون فقرات خود داشتند باید با پزشک خود در میان بگذارند تا در صورت صلاحدید پزشکان غدد، جهت بررسی های لازم و درمان های مقتضی به پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی (فیزیاتریست) ارجاع دهند.

وب شخصی دکتر فاتح

۹۴/۰۱/۱۵

۱۴:۰۹


به اشتراک بگذارید: