بیماری خار پاشنه پا


⚪️بیماری خارپاشنه چیست :
بیماری خار پاشنه پا یکی از رایجترین علل درد پاشنه پا است که با درد و التهاب لیگامان بلند و ضخیمی، موسوم به فاسیای پلانتار، همراه است . این لیگامان استخوان پاشنه را به پنجه و انگشتان پا وصل می‌کند.
بیماران دارای خار پاشنه ، عموماً از دردی تیز و خنجری رنج می‌برند. این درد غالباً صبح‌ ها پس از برخاستن از خواب و هنگام برداشتن گامهای نخستین بیشتر است و در برخی موارد با سوزش کف پا نیز همراه است.
درد با حرکت کردن بیشتر و گرم شدن پا کاهش می‌یابد. اما پس از ایستادن طولانی مدت یا تغییر حالت بیمار از وضعیت نشسته به ایستاده مجدداً شروع میشود.
خار پاشنه بیشترین میزان شیوع را درمیان افراد دارای اضافه وزن ، افراد دارای کف پای صاف، دوندگان و افراد دارای مشاغل ایستاده دارد. همچنین پوشیدن کفش‌هایی که پا را به اندازه کافی حمایت نمی‌کنند و راه رفتن با پای برهنه نیز خطر ابتلا به بیماری خار پاشنه پا را افزایش می‌دهد.

جهت تشخیص بیماری، نقاط حساس و دردناک کف پا را هنگام معاینه بررسی می شود و محل درد مشخص میشود.

معمولاً عارضه بر مبنای شرح حال و شرایط بیمار و معاینه صورت گرفته تشخیص داده می‌شود. گاهی پزشک دستور انجام عکس رادیولوژی یا ام.آر.آی. را می‌دهد تا مطمئن شود که علت بروز درد وجود مشکل دیگری مانند شکستگی فشاری یا تحت فشار قرار گرفتن عصب نیست.غالباً در تصاویر عکسبرداری یا ام آر ای ، خار استخوانی دیده می‌شود که از استخوان پاشنه بیرون زده است.
در گذشته این خارهای استخوانی را علت اصلی درد پاشنه می‌دانستند و آن‌ها را با عمل جراحی خارج می‌کردند. اما واقعیت این است که بسیاری از افراد دارای خار استخوانی پاشنه هیچ دردی را در پاشنه حس نمی‌کنند و درد موجود بیشتر ناشی از التهاب فاسیای کف پا میباشد.
روشهای درمانی در این بیماری بر حسب شدت التهاب متفاوت است. در التهابهای نسبتا شدید و مقاوم به درمان، برای کاهش التهاب و بهبود درد ناشی از خار پاشنه داروی ضد التهاب و ماده بیحسی در موضع تزریق می‌شود.
پس از تزریق ، داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب و موضعی برای دوره کوتاهی تجویز و مصرف میشود.
بیمار باید با کاهش فعالیت‌هایی که باعث کشیدگی پاشنه می‌شوند به پاشنه استراحت دهد.
همچنین کفی های طبی مخصوص خار پاشنه که باعث کاهش ضربات وارده هنگام راه رفتن و ایستادن و درنتیجه کاهش فشار روی لیگامان کف پا میشود ، برای بیمار تجویز میشود.

پس از گذشت مدت معینی از تزریق ، فیزیوتراپی و ورزشهای درمانی مخصوص خارپاشنه انجام میشود که در تداوم بهبودی بیمار نقشی موثر دارد.

در پایان ذکر چند نکته حائز اهمیت است:
درمان خار پاشنه به راحتی انجام می شود لذا نادیده گرفتن خار پاشنه پا و اهمال در درمان آن ، درد مزمن پاشنه را به دنبال خواهد داشت که انجام فعالیت‌های معمول روزانه را مختل خواهد ساخت. بنابراین اقدام به موقع جهت درمان ضروری است. اگر بیمار شیوه راه رفتن خود را برای به حداقل رساندن درد خار پاشنه تغییر دهد با مشکلاتی در ناحیه پا، زانو، مفصل ران ، کمر و پشت بدن نیز مواجه خواهد شد.
درمان کف پای صاف در کودکان در سن مناسب و تعدیل و انجام ورزشهای مخصوص کف پای صاف و استفاده از کفی مناسب در بزرگسالان، نقش بسزایی در پیشگیری از ایجاد خار پاشنه دارد.

✅ این بیماری در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر زهرا اینچه درگاهی، با بهترین و ایمن ترین روشها قابل درمان است.


    به اشتراک بگذارید