بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ یعنی سفید کردن دندانها بوسیله مواد خاص اکسید کننده مثل پر اکسید هیدروژن.
مواد اکسید کننده به داخل ساختار کریستالی میله مانند مینای دندان نفوذ کرده و رنگیزه‌های رسوب کرده در بین هرم‌های مینائی را اکسید می‌کنند.با گذشت زمان نفوذ مواد اکسید کننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار داردنیز صورت گرفته و رنگ آن نیز روشن تر می‌شود.

انواع بلیچینگ

۱- یک روش بلیچینگ ، بلیچینگ در خانه (Home Bleaching ) می باشد. دندانپزشک، قالب مخصوص را برای بیمار تهیه کرده و همراه با ژل مخصوص بلیچینگ با غلظت خیلی کم ، به بیمار تحویل می دهد تا در منزل استفاده کند.

۲- روش دیگر بلیچینگ ، بلیچینگ در مطب (Office Bleaching ) می باشد که توسط دندانپزشک در مطب انجام می گردد و بسیار موثرتر است چون ژل مخصوص بلیچینگ، با غلظت خیلی بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد.

۳-ولی مطمئن ترین و موثرترین روش بلیچینگ ،  بلیچینگ در مطب (آفیس بلیچینگ) بــا استفاده از دستگاه اشعه مخصوص بلیچینگ ، با مراقبت و حفاظت دقیق دندانپزشک می باشد. 

بلیچینگ چگونه انجام می شود ؟  

در بلیچینگ دندان با یک ماده اکسیدان سفید میشود ماده بلیچینگ از خلل و فرج میکروسکوپی سطح دندان جذب شده و با یک سری تغییرات شیمیایی رنگ دندان را سفید میکند قابل ذکر است که در این روش به هیچ عنوان مینای دندان ساییده نمی شود و آسیبی به بافت دندان نمی رسد  ماده اصلی موجود در موادبلیچینگ (پراکسید هیدروژن است کهقدمت استفاده از آن به اوایل قرن بیستم بازمیگردد   . برای تاثیرگذاری بیشتر، از عامل گرما یا نور استفاده میشود که بوسیله دستگاه مخصوصی که برای این منظور طراحی شده است تولید می شود    .

تفاوت بلیچینگ با جرمگیری چیست ؟

بلیچینگ با جرمگیری کاملاً متفاوت است  در حقیقت جرمگیری برداشتن جرمهای چسبیده به سطوح خارجی دندانهاست که توسط اعمال فشار به روی جرمها انجام می شود ورنگ دندان از آنچه هست روشن تر نمی شود درصورتی که بلیچینگ در اثر عوامل شیمیایی انجام می گیرد و رنگ دندان را از آنچه که هست روشن تر میکند .  

با بلیچینگ دندانها چقدر سفیدتر میشوند ؟

این سوالی است که هیچ کس نمیتواند به آن پاسخ قطعی بدهد. ممکن است از یک درجه تا چندین درجه بسته به جنس دندانها و نوع رنگدانه های رسوب کرده بین دندانها متغیر باشد.

موارد تجویز بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ در مواردی استفاده میشود که فرم و ساختار دندان مناسب و سالم است و فقط رنگ آن باید تغییر کند یعنی مثلا دندانی که پوسیدگی دارد یا پر از ترمیمهای معیوب و بد رنگ است نیاز به درمانهای ترمیمی دیگری علاوه بر بلیچینگ خواهد داشت موارد کاربرد شایع بلیچینگ تغییر رنگ ناشی از آب آشامیدنی وجود فلوراید زیاد در آب  )تتراسایکلین ، دندانهای سایش رفته ژنتیک ، افزایش سن ، رژیم غذایی و نیکوتین می باشد  .

عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

اصولا بلیچینگ اگر تحت نظارت دندانپزشک انجام بگیرد عارضه خاصی ندارد ،فقط ممکن است دندانها را تا مدتی حساس کند که این مورد نیز معمولا با خمیردندانهای ضد حساسیت قابل درمان است.

ماندگاری رنگ دندانها بعد از بلیچینگ چقدر است ؟

این زمان بستگی به عملکرد بهداشتی شخص دارد و هر چقدرکه از مواد غذایی رنگ زا، نوشابه های رنگی، سیگار ودخانیات چای و قهوه کمتر استفاده نماید مدت ماندگاری رنگبیشتر است . بطور میانگین مدت دوام سفید کردن دندانهاشش ماه تا ۳ سال ذکرشده است ولی باید توجه داشت کهحتی با تیره تر شدن دندانها بعد از ۲ تا ۳ سال باز هم رنگدندان روشنتر از حالت اولیه خواهد بود.

    ۹۴/۰۸/۲۰

    ۱۱:۲۸

    Last updated on


    به اشتراک بگذارید: