بلیچینگ دندان

✅عوارض پس از بلیچینگ دندان ها:

حساسیت دندانی : شایع‌ترین عارضه سفید کردن دندان‌ها حساسیت دندانی است که می‌تواند از یک حساسیت بسیار ضعیف تا درد بسیار تیز و آزاردهنده باشد. معمولا حساسیت دندانی پس از چند هفته برطرف شده و آسیب دائمی به دندان نمی‌رساند. البته در موارد محدودی آسیب غیر قابل برگشت به دندان نیز گزارش شده است
که با استفاده از ژل‌ها یا خمیر دندان های کاهش دهنده حساسیت دندان که قبل یا بعد از سفید کردن دندان‌ها می‌توانید آن‌ها را استفاده کنید تا حدودی قابل کنترل است
دومین اثر جانبی سفید کردن دندان درد لثه است،هیدروژن پراکساید می‌تواند منجر به سوزش شیمیایی داخل دهان شما شود. تا زمانی که هیدروژن پراکساید( ماده موثر ژل بلیچینگ) در دهان شما وجود دارد می‌تواند منجر به آسیب رسانی به لثه‌های شما شود.(البته ممکن است در روش خانگی به دلیل عدم تطابق کامل تری (قالب) با دندان‌ها لبه های تری منجر به آسیب به لثه ‌شود.)

چرا بلیچینگ نکنیم؟

در صورتی که واقعا رنگ زرد دندان ها در ارتباط با نفوذ رنگدانه ها( که در سنین جوانی ندرتا رخ می دهد) و نه مربوط به رنگ داتی دندان ها باشد، با این روش به دندان هایتان جلا می دهید اما بر اساس تحقیقات جدید میتوانید باعث خشکی بافت دندان ها و آسیب زدن به انها شوید همچنین بیلچینگ روشی دایمی و ماندگار محسوب نمی شود و معمولا این روش هر ۶ ماه یکبار باید تکرار شود. در غیر این صورت بعد از مدتی دندان به رنگ اولیه باز می‌گردد. [ در هر بار بلیچ کردن ،در صورت موثر بودن، رنگ دندان‌ها حدود یک درجه روشن می‌گردد و در صورتی که از تعداد دفعات بیشتری استفاده شودممکن ( و نه قطعی) است که تا ۲ درجه نیز تغییر کند.] بنا بر این در مراجعان جوان و در زردی ذاتی دندان ها ،بلیچینگ اثر گزار نخواهد بود و در افراد میانسال به بالا نیز در صورت اثر بخشی، تاثیر آن دایمی نخواهد بود و نیاز به تمدید و پذیرش عوارض احتمالی آن وجود دارد( قابل ذکر است ترمیم ها و روکش های موجود با این روش تغییر رنگ نخواهند داشت و در صورت تغییر رنگ دندان ها هماهنگی آنها با دندان های مجاور از بین خواهد رفت.

به هر میزان که شما مراقب دندانهای خود باشید، بازهم طی سالها( در میانسالی و کهولت)رنگ دندانها تغییر و به زردی تمایل پیدا می‎کند.از سوی دیگر نمی توان با استفاده از مسواک، رنگ ناشی از نفوذ رنگدانه ها در بافت دندانها را از بین برد و آنها را سفید و درخشنده کرد( البته رنگ ناشی از رنگدانه های سطحی مثل چای و قهوه با بروساژ پس از جرمگیری قابل برداشته شدن هستند). به همین دلیل استفاده از بلیچینگ یک روش موثر روی رنگهای نفوذ کرده به ‌داخل دندان( معمولا در سنین بالا) جهت سفید کردن دندانها است.

بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ یعنی سفیدکردن دندان‌ها بوسیله مواد خاص اکسیدکننده مثل پراکسید هیدروژن. در این فرآیند، مواد اکسیدکننده داخل ساختار کریستالی مانند مینای دندان نفوذ کرده و رنگدانه های رسوب کرده بین هرم‌های مینایی را اکسید می‌کنند. با گذشت زمان نفوذ مواد اکسیدکننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار دارد نیز صورت می‌گیرد و رنگ آن نیز روشن‌تر می‌شود.بلیچینگ یا سفید کردن دندانها بعنوان راه حلی جهت از بین بردن بعضی از تغییر رنگها مطرح شده است.

بلیچینگ می‎تواند به دو شکل؛ هم در منزل و هم در مطب انجام شود که در روش خانگی ماندگاری رنگ بهتر و در روش مطب سرعت بیشتر دستیابی به رنگ مورد نظر حاصل می شود.

 

 

دندانپزشکی دکتر نیلوفر داودپور
⬅️ارائه خدمات ترمیمی(زیبایی)،اطفال,درمان ریشه,پروتز
شریعتی،قبا پ۱۰ ☎️ ۰۲۱۲۲۸۹۹۱۵۶

http://www.doctop.ir/members/nilood64/

    ۹۶/۱۲/۰۲

    ۱۶:۰۲

    Last updated on


    به اشتراک بگذارید: