بزرگی خوش خیم پروستات(BPH)


غده پروستات چیست؟

غده پروستات بطور طبیعی در تمام مردان ( افرادمذکر )وجود دارد که از نظر اناتومیک در مسیر مجرای خروجی ادرار بلافاصله پس از مثانه قرار گرفته است که قسمت ابتدایی مجرای ادرار را دربرگرفته است که این قسمت از مجرا ، مجرای پروستاتیک نام میگیرد.

در حالت طبیعی نقش پروستات تولید قسمت عمدهای از حجم مایع منی است که با تنظیم PHمایع منی نقش عمده ای در باروری فرد دارد.

معمولا در سنین بالای ۳۵ سال بزرگی پروستات میتواند به آرامی اتفاق بیفتد که قسمت عمده ای از مردانی که مبتلا به بزرگی پروستات میشوند پس از سن ۵۰سالگی علامتدار میشوند.

بزرگی پروستات به دو صورت اتفاق می افتد:ب۱.بزرگی خوش خیم پروستات ۲.بزرگی بدخیم پروستات یا سرطان پروستات.

افراد مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات دچار مجموعه ای از علایم ادراری می شوند که معمولا با گذشت زمان علایم تشدید می شوند.این علایم به دو گروه علایم انسدادی وعلایم تحریکی ادراری تقسیم می شوند.

علایم انسدادی عبارتند از:تاخیر در شروع جریان ادرار، کاهش قطر وفشار جریان ادرار، منقطع شدن جریان ادرار، عدم تخلیه کامل مثانه، زور زدن به هنگام ادرار کردن، قطره قطره ادرار کردن و گاها فرد دچار احتباس ادرار می گردد.

علایم تحریکی عبارتند از:سوزش ادرار، تکرر ادرار، شب ادراری، احساس فوریت در ادرار کردن و گاها فرد دچار بی اختیاری ادراری می گردد.

در بعضی افراد مبتلا ممکن است فرد دچار خون ادراری گردد و بدنبال تجمع لخته در مثانه فرد دجار احتباس ادراری گردد.

روش تشخیص بیماری با استفاده از شرح حال بیمار، معاینه فیزیکی، آزمایش خون و ادرار و در صورت نیاز سونوگرافی و اقدامات تشخیصی دیگر است.

لازم به ذکر است که بر خلاف تصور عامه مردم ، فقط درصدی از بیماران مبتلا نهایتا نیاز به جراحی پیدا می کنند و ابتلا به این بیماری برابر با جراحی نمی باشد و در درصد بسیاری از بیماران با درمان دارویی علایم قابل کنترل است و فقط لازم است تحت نظر یک پزشک ارولوژیست در فواصل مختلف بر حسب صلاحدید ویزیت و معاینه گردند.

در صورتیکه در طیبررسی های پزشکی و در طی مدتی که بیمار تحت نظر است یکی از موارد زیر به وقوع بپیوندد  لازم است بیمار تحت عمل جراحی قرار گیرد:

خون ادراری اشکار ناشی از بزرگی پروستات که با درمانهای دارویی قابل کنترل نباشد.

عفونتهای ادراری مکرر

ایجاد سنگ مثانه

کاهش عملکرد کلیه ناشی از انسداد ادراری به علت بزرگی پروستات

احتباس ادراری که با درمان دارویی قابل برطرف شدن نباشد.

عدم رضایت بیمار از درمان دارویی و عدم کنترل علایم ادراری با دارو.

در صورت بروز یکی از موارد فوق لازم است بیمار تحت عمل جراحی قرار گیرد که بسته به صلاحدید پزشک معالج و با توجه به مواردی مانند اندازه پروستات و وجود بیماریهای دیگر، به روش بسته یا باز عمل جراحی انجام می شود.

 

15/01/03

23:13


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید