باطری قلب (سوال هایی که زیاد پرسیده می شوند )


س: باطری قلب چیست؟
ج: اصلاحی است غیر علمی که عامه مردم و گاهی اوقات پزشکان برای دستگاه های کاشتنی داخل قلبی مثل :ضربان ساز قلبی(پیس میکر)، آی سی دی و آی سی دی سه حفره ای به کار می برند. همه این دستگاه ها الکترونیکی بوده و برای کار خود به نیروی الکتریکی( که توسط یک باطری تامین می شود ) نیاز دارند.
س: آیا باطری قلبی شارژی وجود دارد؟
ج:فعلا هیچ پیس میکر یا آی سی دی با باطری قابل شارژ در هیچ جای دنیا استفاده نمی شود. بعضی بیماران به غلط تصور می کنند که در تنظیم دوره این دستگاه ها باطری دستگاه پیس میکر ایشان شارژ می شود.
س:در پرو گرام دوره ای پیس میکر چه کاری انجام می شود؟
ج: دستگاه های پیس میکر و آی سی دی مثل هر ماشین دیگر ساخت بشر نیاز به بازدید دوره ای دارد. این کار مثل دیاگ اتو موبیل است.
در هر بازدید، با دستگاه رایانه مخصوصی که پروگرامر نامیده می شود به صورت بی سیم با پیس میکر ارتباط برقرار می شود و توسط آن اطلاعات مربوط به عملکرد دستگاه مثل وضعیت باطری، طول عمر باقیمانده، اندازه گیری مقاومت سیمهای دستکاه و سایر ویژگی های مهم انچام می شوند.
با این کار می توان از تمام شدن باطری ،با قیمانده عمر دستگاه، شکستگی سیمها و اختلالات دیگر دستگاه مطلع شد و برخی از اختلالات را با استفاده از پروگرامر اصلاح کرد.
در پروگرام می توان مصرف برق دستگاه را بهینه کرد و طول عمر آن را افزایش داد و آن را متناسب با شرایط قلب بیمار تنظیم کرد.
س : آیا استفاده از تلفن همراه ممنوع است؟
ج: خیر . بیشتر دستگاههایی که اخیرا ساخته می شوند . امکانات حفاظت الکترونیک در مقابل امواج موبایل را دارا می باشند ولی باید ایمنی را رعایت کرد و تلفن را در جیب پیراهن نگذاشت و از گوش مقابل دستگاه برای مکالمه استفاده کرد.مثلا اگر دستگاه پیس میکر سمت چپ است باید از گوش راست استفاده کرد.
س: آیا پیس میکر دائم وجود دارد؟
ج- خیر. این یک غلط مصطلح است. در دنیا فعلا هیچ نوع پیس میکر دائمی وجود ندارد.در واقع چون عمر باطری منبع تغذیه پیس میکر دائم بسیار بیشتر از پیس میکر موقت است (حدود هفت تا ده سال در مقابل هفت تا ده روز) به آن پیس میگر دائم می گویند.
س-طول عمر دستگاه های پیس میکر و آی سی دی چقدر است؟
ج- برای این سوال جواب مطلقی وجود ندارد چون عمر باطری هر دستگاه به میزان مصرف دستگاه بستگی دارد.
ولی برای بیشتر دستگاه های پیس میکر اگر صد درصد ضربانها از پیس میکر باشند و قلب کاری نکند و به شرط آن که دستگاه از نظر تنظیمات در شرایط بهینه باشد طول عمر متوسط هفت تا ده سال و طول عمر آی سی دی ۵ تا ۷ سال است.
البته طول عمر دستگاه های مختلف نیز با یکدیگر متفاوتند و معمولا دستگاه های با طول عمر بیشتر گرانتر هم هستند.
نقش پزشک در تنظیم دقیق دستگاه و مرا جعات دوره ای و برنامه ریزی دستگاه بر اساس شرایط هر بیمار خاص در افزایش طول عمر آن بسیار مهم است.
س-آیا کارهای تصویر برداری پزشکی مثل اشه ایکس، سی تی اسکن و ام آر آی برای پیس میکر ضرر دادند؟
در مورد عکس برداری معمولی، سی تی اسکن و سونوگرافی مشکلی ندارند ولی ام آر آی در بیشتر موارد ممنوع است.

15/01/30

23:28


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید