ایمپلنت فوری


ایمپلنت، نگهدارنده تاج دندان است. معمولا از جنس فلز تیتانیوم و یا زیرکونیوم است و در استخوان فک جایگذاری می‌شود. تصمیم این‌که بلافاصله پس از کشیدن دندان، از ایمپلنت فوری استفاده شود یا خیر، به عهده پزشک است.

دو روش اجرا برای ایمپلنت فوری معمول است:

 • ” استفاده از پودر استخوان” در زمانی‌که فاصله ریشه دندان وکانال عصبی کم است، این روش برای ثابت نگه داشتن پایه ایمپلنت استفاده می‌شود.
 • “جایگذاری پروتز موقت همزمان با جایگذاری پایۀ ایمپلنت” این ایمپلنت فوری یک روش موقت برای آماده سازی فک بیمار، برای پذیرش ایمپلنت دائمی است.

اگر به دلایلی همچون آسیب دندان در نتیجه درمان‌های دیگر دندانپزشکی، ضربه و یا آسیب بافت نگهدارندۀ دندان، یکی از دندان‌های جلوی فک از بین برود، برای حفظ زیبایی، روش معمول، استفاده از ایمپلنت موقت است.

زمان جوش‌خوردن ایمپلنت فلزی با استخوان فک، حدود ۳ ماه طول می‌کشد. که در این مدت تاج موقت به صورتی که با دندان مقابل کمترین تماس را داشته باشد، استفاده می‌شود.

چرا از ایمپلنت فوری استفاده می‌شود؟

چرا از ایمپلنت فوری استفاده می‌شود؟

به هیچ عنوان درمان دندان از دست رفته را لوکس و غیرضروری نشمارید، اینکه از چه روشی برای جبران دندان از دست رفته استفاده می‌کنید به انتخاب و پیشنهاد پزشک مربوط است. شما در انتخاب روش، تا حدودی اختیار دارید، ولی گزینه‌ای به جز انجام درمان را در نظر نگیرید.

از دلایل مهم استفاده از ایمپلنت فوری، حفظ ظاهر و زیبایی دهان و لبخند است. کاهش تغییر شکل فک، آماده سازی بافت نرم لثه برای پذیرش ایمپلنت و کاهش زمان درمان هم از دیگر دلایل استفاده از ایمپلنت فوری است. مرحله نصب اباتمنت و تاج در این روش به صورت هم‌زمان انجام می‌شود.

ایمپلنت موقت از جنس پلاستیک سبک ساخته می‌شود و قابل سایش است، تمام این دلایل برای حفاظت پایه ایمپلنت از تحمل فشار است و آسیب دیدن پروتز موقت باعث آسیب به پایه ایمپلنت نمی‌شود. فشار وارده به استخوان فک در جای‌گذاری ایمپلنت فوری، حدود دوبرابر حالت عادی است و به این دلیل سلامت لثه و استخوان ممکن است تحت تاثر قراربگیرد. این فشار ممکن است موفقیت ایمپلنت دائم را نیز تهدید کند.

قبل از کاشت ایمپلنت فوری، اسکن و تصویربرداری سه بعدی از فک و حفرۀ دندان جهت تایید آمادگی، الزامی است.

همیشه امکان استفاده از ایمپلنت فوری وجود دارد؟

همیشه امکان استفاده از ایمپلنت فوری وجود دارد؟

خیر، مواردی که امکان استفاده از ایمپلنت فوری ممکن نیست:

 • ریشۀ دندان به کانال عصبی نزدیک باشد
 • مصرف سیگار و دخانیات
 • دیابت کنترل نشده داشته باشد
 • یا بافت لثه و استخوان آمادگی پذیرش ایمپلنت را نداشته باشد
 • عفونت دهان وجود داشته باشد

ولی در صورتی‌که شرایط دهان و وضعیت سلامت بیمار، آمادۀ پذیرش این ایمپلنت باشد، مرحله جایگزینی ایمپلنت فوری و ایمپلنت نهایی در یک جلسه انجام می‌گیرد.

به طور معمول اگر دندان مربوط به جلوی فک بالا باشد و یا تعدادی دندان در کنار هم در قسمت کرسی از دست رفته باشند این روش اجرا می‌گردد.

در صورت استفاده از ایمپلنت موقت، تا ۱۵ درصد ریسک درمان ناموفق در ایمپلنت دائم افزایش می‌یابد. به این دلیل، تنها زمانی‌که بیمار نیاز به ترمیم استخوان ندارد و یا نمی‌تواند دوره‌ای را بدون دندان بگذراند انجام می‌شود.

اگر بیمار خط لبخند نامتقارنی داشته باشد معمولا توصیه نمی‌شود که از درمان یک مرحله ای استفاده کند.

استخوان فک به ندرت دچار پوکی استخوان می‌شود و این موضوع درصد موفقیت کاشت ایمپلنت را از سن مستقل می‌کند.

افرادی که دچار بروکسیسم هستند هم، قبل از درمان به روش کاشت ایمپلنت، باید توسط روانپزشک درمان شوند.

ایمپلنت بدون جراحی و خونریزی

ایمپلنت فوری بدون جراحی و خونریزی

اگر استخوان کافی در فک بیمار وجود داشته باشد، کاشت ایمپلنت فوری(به دو روش لیزری و پانچ) در همان روز کشیدن دندان، بدون برش جراحی و بدون بخیه انجام می‌شود و معمولا درد و خونریزی هم ندارد.

بعد از جوش خوردن ایمپلنت به دندان نیز، احتیاج به برش و آشکارسازی پایه ایمپلنت نیست. این روش معمولا برای افرادی استفاده می‌شود که از دندانپزشکی واهمه دارند و یا به دلایلی مثل استعمال سیگار یا مناسب نبودن بافت استخوانی قادر به استفاده از سایر روش‌ها نیستند.

ایمپلنت بدون جراحی برای افرادی که به پیوند بافت نرم، سخت و یا سینوس لیفت احتیاج دارند، ممکن نیست.

“روش پانچ” تورم صورت بعد از جراحی را ایجاد نمی‌کند و فقط با استفاده از دستگاه پانچ مخصوص، قسمتی از لثه به شکل دایره، جدا می‌شود. ایراد این روش، از دست رفتن بافت ارزشمند لثه در زمان پانچ کردن است.

“سینوس لیفت” به جراحی جهت پر کردن حفرۀ سینوسی موجود در فک بالا گفته می‌شود. امکان کاشت ایمپلنت در این حفره وجود ندارد.

“روش لیزری” مربوط است به ساخت و کاشت یک دندان با بیشترین شباهت به دندان طبیعی که در لابراتوار از روی دندان طبیعی فرد ساخته می‌شود.

قیمت ایمپلنت بدون جراحی

قیمت ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری چنانچه بلافاصله پس از کشیدن دندان انجام شود احتیاج به برش لثه و جراحی ندارد، از نظر هزینه، شما مبلغ یک پروتز اضافه هم پرداخت می‌کنید و این موضوع هزینه درمان را افزایش می‌دهد.

پیشنهاد همیشگی ما اعتماد به پیشنهاد و تجویز پزشک است، طرح درمان هر فرد و شرایط اختصاصی هر بیمار با دیگری متفاوت است و این اطلاعات تنها جهت آشنایی بیشتر بیمار منتشر می‌شود.

جهت مشاوره و یا انتخاب پزشک می‌توانید از لیست متخصصان ایمپلنت دندانی داکتاپ با فیلتر کردن شهرها متخصص را انتخاب و در قسمت نظرات، از پرسش و پاسخ‌های تخصصی، استفاده نمایید.

هزینۀ ایمپلنت به موارد مختلفی بستگی دارد. اگر تعداد دندان‌های از دست رفته زیاد و موقعیت آن‌ها کنار هم باشد، با صلاح‌دید پزشک می‌توان از دو ایمپلنت به جای سه ایمپلنت استفاده کرد.

عوامل دخیل در برآورد هزینه:

 • تعداد جلسات درمان
 • تجربه و تبحر پزشک،
 • هزینه‌های لابراتوار
 • برند انتخابی پایه
 • برند روکش ایمپلنت

عوارض ایمپلنت فوری

اگر قبل از جایگزین کردن پروتز موقت با تاج دائمی دندان، فشار زیادی به استخوان وارد شود، احتمال عدم موفقیت ایمپلنت دائم افزایش می‌یابد. البته احتمال وقوع این اتفاق در صورت رعایت توصیه های پزشک و مراقبت های لازم، بسیار کم می‌شود.

اگر ایمپلنت را با در نظر گرفتن شرایط مناسب و با استفاده از تجهیزات مناسب و توسط پزشک متخصص انجام داده باشید، احتمال موفقیت آن بسیار بالاست. ولی در موارد بسیار محدودی ممکن است دچار لقی، درد، عفونت و یا آسیب سینوسی و عصبی شوید که لازم است در صورت وقوع در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه نمایید.

پس از جایگذاری تاج دائمی دندان، چنانچه روکش جدا شود، لازم است برای چسباندن مجدد روکش به دندانپزشک مراجعه نمایید.

مراقبت‌های پس از کاشت ایمپلنت فوری

مراقبت های پس از کاشت ایمپلنت فوری

جویدن غذا با این دندان جدید می‌تواند زمان فرایند جوش خوردن پایۀ ایمپلنت و استخوان را افزایش دهد، به همین دلیل توصیه می‌شود از این دندان برای جویدن استفاده نشود، اندازه کوچکتر روکش، به این مورد کمک می‌کند. سایش پروتز ایمپلنت موقت اصلا جای نگرانی ندارد و به دلیل حفظ پایه از آسیب، اتفاق می‌افتد. حتی المقدور از غذاهای نرم استفاده نمایید.

حتما بروشور مخصوص در این زمینه را مطالعه کنید و یا توصیه های پزشک را قبل و بعد از انجام جراحی و یا استفاده از هر نوع از درمان‌های دندانپزشکی رعایت کنید و آنتی‌بیوتیک‌ها را کامل و به موقع مصرف نمایید.

در طول درمان (حدود ۲ هفته) از کشیدن سیگار پرهیز کنید، از دهانشویه‌های آنتی‌باکتریال استفاده نمایید و بهداشت دهان را رعایت کنید.

کاشت ایمپلنت موقت درد دارد؟

کاشت ایمپلنت فوری درد دارد؟

درد ناشی از فرایند درمان کاملا قابل تحمل است واز درد کشیدن دندان کم‌تر است.

اگر در موارد خاص، کاشت ایمپلنت با شکست مواجه شود و دچار عفونت بشود، طبق تجویز پزشک، ممکن است جراحی انجام شود تا بافت لثه را کنار زده و استخوان تحلیل رفته را بازسازی کند و یا عفونت را برطرف کند و در این‌صورت بیمار دردی به دلیل جراحی و ایجاد عفونت حس می‌کند.

19/06/15

19:12


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید