ایمپلنت بدون جراحی


دندان خود را از دست داده‌اید و حالا ترس از جراحی ایمپلنت، مانع از اقدام برای کاشت دندان شده. شاید چیزی که به‌دنبال آن می‌گردید و راه چارۀ شما، ایمپلنت بدون جراحی است. این روش به‌تازگی در تعدادی از کلینیک‌های دندانپزشکی و مطب‌های دندانپزشکان انجام می‌شود.

ایمپلنت یا به اصطلاح کاشت دندان، از مناسب‌ترین و بهترین روش‌های جایگزینی دندان‌های از دست رفته است. با این حال، فرایند طولانی، زخم‌های جراحی، مراقبت‌های بعد از آن و صدای طولانی تراشیده شدن فک، هر کسی را دچار شک و تردید می‌کند.

ما در این نوشته دربارۀ ‌انتخاب روش ایمپلنت یا کاشت دندان بدون جراحی هر چه را که نیاز باشد، به شما خواهیم‌گفت. امیدواریم بتوانیم به سوالاتی که در مورد این روش و هزینۀ آن داشته‌اید پاسخ دهیم.

ایمپلنت بدون جراحی و خونریزی

ایمپلنت بدون جراحی چیست

در این روش خاص، برای کاشت ایمپلنت در فک نیازی به جراحی نیست. این روش همچنین به نام‌های روش پانچ و یا فلپ‌لس (flapless) شناخته می‌شود.

روش کار و اصول آن در حقیقت مانند همان مراحلی است که در کاشت ایمپلنت با جراحی انجام می‌شود با این تفاوت که خون و خونریزی ندارد. در این روش از تکنولوژی‌های جدید در دندانپزشکی استفاده می‌شود تا دیگر نیازی به جراحی و باز کردن لثه نباشد.

 

کاشت دندان بدون جراحی چگونه انجام می‌شود؟

ایمپلنت بدون جراحی چگونه ساخته می شود

در ایمپلنت بدون جراحی، با استفاده از فناوری دیجیتال، از دهان شما اسکن (رادیوگرافیCBCT  استخوان) گرفته می‌شود. سپس با استفاده از تصاویر بدست‌آمده شبیه‌سازی کاملی از وضعیت دندان‌ها، فک، استخوان، سینوس‌ها و عصب‌هایتان در کامپیوتر انجام می‌شود. این شبیه‌سازی نرم‌افزاری کمک می‌کند تا بهترین موقعیت، برای کاشت دندان و قرارگرفتن پایۀ ایمپلنت مشخص شود.

در این روش که ایمپلنت گذاری دیجیتال نیز به آن گفته می‌شود؛ با استفاده از سی‌بی‌سی‌تی استخوان فک یک الگو به‌عنوان راهنما (نویگیشن) برای جراحی تهیه می‌شود. این الگو در دهان شما قرار می‌گیرد و قسمتی که باید در استخوان فک با دریل تراشیده شود را مشخص می‌کند. به این ترتیب قطری از لثه که باید برداشته‌شود دقیقا مشخص‌شده و با استفاده از وسیله مخصوصی مکان موردنظر روی لثه پانچ می‌شود. همان مکان نیز روی فک دریل خواهد شد.

 

مزایای ایمپلنت بدون جراحی

مزایای ایمپلنت بدون جراحی

شاید اولین چیزی که توجه شما را به کاشت دندان بدون جراحی جذب کرده همین کلمه “بدون جراحی” است. اما باید بدانید این تنها مزیت آن نیست. تعدادی از مزایای استفاده از این روش را در ادامه می‌آوریم:

  • بالارفتن سرعت انجام مراحل کاشت دندان
  • کاهش میزان درد در مقایسه با زمانی که جراحی لازم است
  • کم بودن تورم پس از ایمپلنت‌گذاری
  • روشی مناسب برای بیماران دیابتی
  • مناسب برای بیماران سیگاری
  • مناسب برای کسانی که از جراحی ترس دارند
  • به حداقل رسیدن خونریزی (روشی مناسب‌ بیمارانی که مشکل انعقاد خون دارند)
  • کم شدن احتمال به وجود آمدن عفونت
  • استفاده از بروزترین و جدیدترین تکنولوژی‌ها
  • حفظ شدن بیشتر لثه و زیبایی به‌خصوص برای دندان‌های جلویی
  • استفاده سریع بعد از کشیدن دندان
  • محاسبه خطاهای قابل پیش‌بینی
  • به حداقل رساندن احتمال بعضی اشتباهات با استفاده از تصاویر سه بعدی و قطعات مکانیکی طراحی شده
  • کم شدن نیاز به مراقبت‌های پس از جراحی
  • کمتر تحلیل رفتن استخوان
  • عدم نیاز به جراحی دوم که در ایمپلنت‌گذاری دو مرحله‌ای انجام می‌شود

اگر به دنبال انجام ایمپلنت بدون جراحی در تهران یا شهرهای دیگر هستید، می‌توانید از دندانپزشکان داکتاپ در این مورد سوال کنید.

معایب و خطرات ایمپلنت‌‌گذاری بدون جراحی

خطرات ایمپلنت بدون جراحی

در کنار عنوان جذاب “بدون جراحی” معایب و خطراتی نیز هست که باید از آن اطلاع داشته باشید. در کل، کاشت دندان به هر شیوه‌ای، ممکن است خطرات و معایبی داشته‌باشد، که این شامل روش کاشت دندان بدون جراحی نیز می‌شود.

معایب و خطرات ایمپلنت بدون جراحی:

 • شرایط محدود؛ استفاده از این شیوه برای همه امکان‌پذیر نیست.
 • هدایت نادرست ایمپلنت به سمت لثه و یا آسیب دیدن دیواره های استخوانی.
 • عدم دیدکافی دندانپزشک به ناحیه‌کاشت ایمپلنت.

قبل از هر چیز به خاطر داشته باشید اینگونه خدمات درمانی، اصلا سلیقه ای نیستند و علی‌رغم تبلیغات زیادی که بر پایه کلمه “بدون جراحی” انجام می‌شود، موفقیت این روش به شرایط شما بستگی دارد. با وجود این خطرات، باز هم حق دارید این روش هم یکی از گزینه‌های شما برای جایگزینی دندان از دست رفته‌تان باشد.

 

چه عواملی بر موفقیت‌ کاشت دندان بدون جراحی تاثیرگذارند؟

همانطور که در قسمت قبل دیدیم، یکی از معایب روش ایمپلنت بدون جراحی، شرایط محدود آن است. به این معنی که این روش برای همه‌ افرادی که دندانی را از دست داده اند مناسب نیست.

عواملی وجود دارند که با در نظر گرفتن آنها ممکن است از دندانپزشکتان بشنوید که بهتر است شما کاشت دندان را با روش جراحی انجام دهید. برای موفقیت‌آمیز بودن این روش، بافت سخت و نرم دهان شما باید وضعیت مناسبی داشته باشد.

در چه مواردی نمی‌توان از کاشت دندان بدون جراحی استفاده کرد

موارد استفاده از ایمپلنت بدون جراحی

 

هنگامی که برای جایگزین کردن دندان از دست رفته به متخصص ایمپلنت مراجعه می‌کنید، او وضعیت فک و لثه شما بررسی خواهد کرد. در صورت داشتن مشکلات زیر، شما برای کاشت ایمپلنت بدون جراحی گزینه مناسبی نخواهیدبود.

 • نیاز به پیوند استخوان: اگر دندانپزشک بعد از معاینه یا گرفتن اسکن متوجه شود استخوان فک شما تحلیل رفته و ضخامت و حجم لازم را برای کاشته شدن پایه ایمپلنت ندارد، به پیوند استخوان نیاز خواهید داشت. به این منظور لثه شما باید باز شده و جراحی پیوند استخوان انجام شود.
 • نیاز به پیوند لثه: اگر بافت نرم دهان شما مشکلی داشته باشد، حتما قبل از ایمپلنت باید پیوند لثه انجام دهید. در این صورت دیگر روش بدون جراحی برای شما کاربردی نخواهد داشت.
 • نیاز به سینوس لیفت: در مواردی به خاطر آسیب‌ها یا گذشتن زمان زیاد از کشیدن دندان، سینوس بزرگ و به فک نزدیک شده و برای کاشت دندان در فک بالا مشکل ایجاد می‌کند. اگر این مشکل را داشته باشید جراحی لازم است تا سینوس اصطلاحا به سمت بالا کشیده شده و بافت استخوان به فک بالا اضافه شود.

 

قیمت ایمپلنت بدون جراحی

قیمت ایمپلنت بدون جراحی

احتمالا هزینه این روش از کاشت دندان به روش جراحی گران‌تر خواهدبود. البته خود ایمپلنت نیز در بین روش‌های جایگزینی دندان‌های از دست رفته، روش گرانقیمتی است. اگر تعداد دندان‌هایی که از دست داده اید زیاد است، ممکن است هزینه ایمپلنت خیلی بیشتر از آنچه انتظار دارید بشود.

از طرفی، برآورد دقیق قیمت ایمپلنت بدون جراحی، چون یک روش جدید است و به تکنولوژی‌های روز نیاز دارد، کار سختی است. ممکن است شما اصلا شرایط استفاده از آن را نداشته باشید یا نتوانید دندانپزشکی که بدون جراحی کار ایمپلنت را انجام دهد پیدا کنید. پس قبل از هر چیز با یک دندانپزشک متخصص و باتجربه در خدمات ایمپلنت مشورت کنید.

کاشت دندان بدون جراحی را کدام دندانپزشکان انجام می‌دهند؟

انجام ایمپلنت بدون جراحی توسط دندانپزشک

زمان زیادی از معرفی این روش نمی‌گذرد و احتمالا نگران هستید که آیا این روش جدید در شهرتان انجام می‌شود یا نه؟ بهترین کار مراجعه به یک دندانپزشک متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی (ایمپلنتولوژیست) است.

به احتمال زیاد، ایمپلنت بدون جراحی در مشهد و دیگر شهرهای بزرگ علاوه بر تهران انجام می‌شود. تنها باید اندکی پرس و جو کنید تا دندانپزشکی که در این زمینه خاص آموزش دیده و تجربه دارد را پیدا کنید.

۹۸/۰۳/۲۲

۱۲:۰۴


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید