#اهمیت_نخ_دندان_کشیدن

اهمیت_نخ_دندان_کشیدن مسواک‌زدن تنها راه تمیز نگه داشتن دندان‌ها نیست.دندانها دارای پنج سطح هستند و تنها سه سطح آنها با مسواک تمیز می شود. سطوح بین دندانی به هیچ وجه با مسواک تمیز نمی شوند.” نخ دندان “برای نظافت دقیق دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی بین دندانى مۆثرترین ابزار است. با به‌کارگیری نخ دندان‌ می‌توان اجزای…

اهمیت_نخ_دندان_کشیدن

مسواک‌زدن تنها راه تمیز نگه داشتن دندان‌ها نیست.دندانها دارای پنج سطح هستند و تنها سه سطح آنها با مسواک تمیز می شود. سطوح بین دندانی به هیچ وجه با مسواک تمیز نمی شوند.” نخ دندان “برای نظافت دقیق دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی بین دندانى مۆثرترین ابزار است. با به‌کارگیری نخ دندان‌ می‌توان اجزای باقیمانده غذا و از همه مهمتر پلاک میکروبی که عامل پوسیدگی است و از حدود یک ساعت پس از خوردن مواد غذایی شکل می گیرد را از سطوح دندانی پاک کرد.
در سنین نوجوانی و جوانی، این سطوح بین دندانی است که بیشتر در معرض پوسیدگی قرار می گیرد. لذا اغراق نیست اگر بگوییم در این سنین، استفاده از نخ دندان اهمیت بیشتری از مسواک زدن دارد.

شایع ترین محلی که پلاک میکروبی تشکیل می‌شود و موهای مسواک هم به این ناحیه نمی‌رسد، بین دندان‌هاست،
بویژه کسانی که دندان‌های نامرتب و به هم ریخته یا پرکردگی‌های متعددی در دندان‌ها دارند. پس استفاده از نخ دندان به صورت سایشی (حرکات عمودی سایشی با تکیه بر سطح دندان ها)که در هر ناحیه با قسمتی تمیز از نخ دندان صورت گیرد،الزامیست.

نخ دندان هنوز توسط بسیاری از مردم به صورت صحیح و مرتب مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و هنگامی‌که به مردم توصیه می‌شود که حتما از نخ‌دندان برای برداشت پلاک دندانی و نه فقط خارج کردن غذا از بین دندان‌‌ها استفاده کنند، بسیاری از آنها با تعجب و با نگاهی پر از سوال، دلیل این کار را می‌پرسند.

نظافت محیط دهان، مانع از پوسیدگی دندانها و نفوذ انواع باکتری‌ها از طریق مویرگ های لثه به جریان خون و مستعد کردن فرد برای بیماری های قلبی و گوارشی و … می‌شود ‎ ‎.

دندانپزشکی دکتر نیلوفر داودپور
⬅️ارائه خدمات ترمیمی،اطفال,درمان ریشه
شریعتی،قبا پ۱۰ ☎️ ۰۲۱۲۲۸۹۹۱۵۶

http://www.doctop.ir/members/nilood64/

 

    ۹۶/۱۲/۲۸

    ۱۷:۳۷


    به اشتراک بگذارید: