اهمیت حفظ دندانهای شیری در دوران کودکی

#اهمیت_حفظ_دندانهای_شیری در دوران کودکی: ١- حفظ فضای لازم برای رویش دندان دائمی: دندان های شیری به عنوان یک راهنما برای رویش دندان های دائمی خواهند بود به طوری که اگر یک دندان شیری زودتر از زمان مقرر از دست برود این امر منجر به از دست رفتن فضای مورد نیاز برای رویش دندان دائمی می…

#اهمیت_حفظ_دندانهای_شیری در دوران کودکی:

١- حفظ فضای لازم برای رویش دندان دائمی: دندان های شیری به عنوان یک راهنما برای رویش دندان های دائمی خواهند بود به طوری که اگر یک دندان شیری زودتر از زمان مقرر از دست برود این امر منجر به از دست رفتن فضای مورد نیاز برای رویش دندان دائمی می شود به طوری که در بسیاری از موارد برای اصلاح وضعیت، کودک نیاز به درمان های ارتودنسی پیچیده خواهدداشت. زیرا دندان های دائمی به دلیل کمبود فضای ایجادشده ناشی از زود از دست رفتن دندان شیری به صورت کج و درهم رویش خواهند کرد یا حتی به صورت نهفته بافی می مانند.

٢- توانایی جویدن:بدیهی است در صورت وجود اشکال در تغذیه عوارض مختلفی از جمله کاهش رشد، یبوست، کج خلقی و بسیاری از اختلالات دیگر می تواند در کودک بروز کند.

۳- زیبایی: پوسیدگی دندان های شیری و تیرگی ظاهر آن ها می تواند نقش مهمی در اعتماد به نفس و تعاملات اجتماعی کودک داشته باشد
۴- بوى دهان: در صورت وجود حفرات پوسیدگی متعدد، تجمع موادغذایی با ایجاد التهاب در لثه و عفونت دندان ها باعث بوی بد دهان خواهدشد.

۵- موثر بودن در سلامت دندان های دائمی: در صورت پیشرفت پوسیدگی و وجود التهاب و عفونت در دندان های شیری این عفونت می تواند به جوانه دندان دائمی زیرین سرایت کند و باعث اختلال در تکامل آن شود. همچنین شانس ابتلا به پوسیدگی را در سایر دندان های موجود در دهان افزایش می دهد.
(درست است که سیستم دندانی شیری برای مدت محدودی داخل دهان کودک وجود خواهدداشت ولی در صورت وجود پوسیدگی در این دندان ها ممکن است عوارض جدی و گاهی جبران ناپذیری به کودک وارد شود.)
دندانپزشکی دکتر نیلوفر داودپور
⬅️ارائه خدمات ترمیمی-زیبایی( طرح لبخند)/اطفال,درمان ریشه و پروتز
شریعتی،قبا☎️ ۰۲۱۲۲۸۹۹۱۵۶

✅با ما بی پروا بخندید.

 

    ۹۶/۱۱/۱۶

    ۱۶:۱۲


    به اشتراک بگذارید: