انواع متداول STI چیست؟


انواع متداول STI چیست؟
STI های متداول در زیر ذکر شده است.

اچ آی وی
HIV ویروسی است که توانایی بدن در مبارزه با عفونت را از بین می برد. افرادی که HIV دارند ممکن است بعد از عفونت به مدت طولانی به نظر نرسند یا احساس بیماری کنند. اگر زود تشخیص داده نشده و تحت درمان قرار بگیرید ، در معرض خطر ابتلا به بسیاری از بیماریهای تهدید کننده زندگی و انواع خاصی از سرطان هستید. ویروس اغلب در طول فعالیت های جنسی منتقل می شود. همچنین می توانید با به اشتراک گذاشتن سوزن هایی که برای تزریق مواد مخدر استفاده می شود ، انتقال یابد. اچ آی وی می تواند در دوران بارداری ، زایمان و زایمان و از طریق شیردهی به کودک شما منتقل شود. اگر قبل از بارداری یا در اوایل بارداری خود بدانید که مبتلا به HIV هستید ، می توانید درمانی را انجام دهید که احتمال انتقال ویروس به فرزندتان را به شدت کاهش می دهد.

ویروس پاپیلوم انسانی (HPV)
HPV یکی از شایع ترین STI ها است. برخی از انواع HPV می توانند باعث ایجاد زگیل تناسلی شوند. این می تواند در ناحیه داخل یا خارج از دستگاه تناسلی اتفاق بیفتد. این بیماری ممکن است به پوست اطراف یا شریک جنسی گسترش یابد. بسیاری از انواع دیگر HPV هیچ علامتی ایجاد نمی کنند ، بنابراین ممکن است شما بدانید که آلوده اید. در بیشتر موارد ، ویروس از بین می رود و مشکلات سلامتی بیشتری ایجاد نمی کند. اما اگر ویروس دوام داشته باشد ، سلولهای طبیعی می توانند تغییر کرده و غیر طبیعی شوند. زنان مبتلا به عفونت HPV با انواع پرخطر مانند HPV 16 و ۱۸ خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهند. آزمایشات پاپ می توانند عفونت HPV و همچنین سلولهای غیر طبیعی دهانه رحم را تشخیص دهند. واکسن HPV در برابر انواع HPV که باعث سرطانهای دهانه رحم می شود ، محافظت می کند. همچنین از بیشتر زگیل های تناسلی در مردان و زنان و همچنین در برابر سرطان مقعد در مردان محافظت می کند. حتی با درمان زگیل های تناسلی ، ویروس در بدن باقی می ماند و زگیل ها دوباره ظاهر می شوند. انواع خاصی از HPV همچنین می تواند باعث ایجاد زگیل در سایر قسمت های بدن مانند دست ها شود. به این زگیل معمولی گفته می شود. اینها عموماً باعث ایجاد مشکلات سلامتی نمی شوند. اگر یک زن باردار تعداد زیادی زگیل تناسلی داشته باشد ، رشد می تواند زایمان واژن را پیچیده کند. اگر زگیل کانال تولد را مسدود کند ، ممکن است زن به سزارین نیاز داشته باشد.

کلامیدیا
کلامیدیا شایعترین STI گزارش شده است که به راحتی در آمریکا قابل درمان است و می تواند زنان و مردان را تحت تأثیر قرار دهد. این عفونت ممکن است باعث ترشحات غیر طبیعی تناسلی و سوزش ادرار شود. در زنان ، کلامیدیا درمان نشده ممکن است منجر به بیماری التهابی لگن (PID) شود. کلامیدیا را می توان با آنتی بیوتیک درمان کرد. متأسفانه ، بسیاری از افراد مبتلا به کلامیدیا علائم کمی از عفونت ندارند. شایع ترین و جدی ترین عارضه در زنان رخ می دهد. علاوه بر PID ، این موارد شامل حاملگی لوله ای و خارج رحمی (نابجا) نیز می باشد. کلامیدیا نیز می تواند در روده منتقل شود و بر آن اثر بگذارد. اگر باردار هستید و کلامیدیا دارید ، این عفونت می تواند در بدو تولد به کودک شما منتقل شود. این می تواند باعث عفونت چشم یا ذات الریه در کودک شما شود. با کلامیدیا ، شما نیز احتمال دارد که کودک خود را خیلی زود متولد کنید.

سوزاک
سوزاک ممکن است وجود داشته باشد اما علائمی را ایجاد نمی کند. یا می تواند باعث ترشحات از مهبل (واژن) ، آلت تناسلی یا روده بزرگ ، ادرار دردناک یا دشوار یا حرکات روده یا گلو درد شود که از بین نرود. شایع ترین و جدی ترین عارضه در زنان رخ می دهد. آنها شامل PID ، حاملگی لوله و نازایی هستند. مردان همچنین می توانند به پروستات یا اپیدیدیمیس مبتلا شوند. سوزاک را می توان با آنتی بیوتیک درمان کرد. سوزاک نیز می تواند وارد روده شود و بر روده اثر بگذارد. سوزاک در زمان زایمان می تواند به کودک سرایت کند و باعث عفونت شدید چشم شود.

تب خال ناحیه تناسلی
عفونت تبخال دستگاه تناسلی در اثر ویروس تبخال سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. علائم ممکن است شامل تاول های دردناک یا زخم های باز در ناحیه تناسلی ، باسن یا روده باشد. احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش در پاها ، باسن یا ناحیه تناسلی ممکن است درست قبل از بروز تاول ها رخ دهد. زخم تبخال معمولاً طی چند روز از بین می رود. ویروس در بدن برای زندگی باقی می ماند ، و ممکن است هر از گاهی زخم ها بازگردند. هیچ درمانی برای HSV وجود ندارد. اما دارو می تواند شیوع و علائم را کاهش دهد. همچنین می تواند برای جلوگیری از شیوع بیماری استفاده شود. در طول رابطه جنسی دهانی ، HSV می تواند از دهان به دستگاه تناسلی منتقل شود. این ویروس حتی در صورت عدم وجود تاول های قابل مشاهده ، می تواند به شرکای جنسی منتقل شود. این از به اصطلاح ریختن بدون علامت عفونت است. HSV همچنین در زمان زایمان می تواند در نوزاد پخش شود. این باعث یک عفونت بسیار شدید در کودک می شود.

سیفیلیس
اولین علامت سفلیس ، گشادی از درد بدون درد است که معمولاً روی آلت ، در مهبل یا دهان ، یا روی پوست اطراف روده یا دستگاه تناسلی دیده می شود. سفلیس درمان نشده ممکن است به مراحل پیشرفته تری ادامه یابد. اینها شامل بثورات است. با گذشت زمان می تواند باعث ایجاد مشکل در قلب و سیستم عصبی مرکزی شود. سفلیس را می توان با آنتی بیوتیک درمان کرد. اگر یک زن باردار مبتلا به سفلیس درمان نشده باشد ، این بیماری می تواند برای کودک مشکلاتی خطرناک ، حتی کشنده ایجاد کند. نحوه تأثیر سفلیس مادرزادی نوزاد ، بستگی به این دارد که زن تا چه مدت این بیماری را داشته باشد یا اینکه آیا وی برای عفونت درمان شده است یا خیر. این شکل از سفلیس می تواند باعث سقط جنین  یا زایمان زود رس شود.

    19/12/26

    18:37


    بروزرسانی در


    به اشتراک بگذارید